Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Про друкарську справу можна буде довідатися у Берегові (ФОТО)

19 грудня 2014 р., 22:01

У місті хочуть відкрити музей.

Цього року остаточно припинила свою роботу Берегівська районна типографія. Хоча працювала вона майже безперервно практично 70 років. Власники вирішили, що друкарня у нинішніх умовах є збитковою, станки застарілі, тож вирішили її розформувати, а людей звільнити...

 

Важко сказати як би відреагував на цю сумну звістку директор та засновник друкарні у Берегові Бейла Югас (1916-1999). У 2007 році його сини - Іштван та Бейло Югаси, які мешкають у Будапешті, де мають власний бізнес, встановили на будівлі меморіальну табличку на честь батька та відомого друкаря.

А також заснували благодійний фонд, який покликаний допомагати ветеранам друкарської справи. Вже котрий рік поспіль засновники навідуються до рідного міста, аби вручити різдвяні подарунки колишнім працівникам. Деякі з них починали працювати ще під керівництвом першого директора - Бейли-бачі. Цю місію здійснили і цього року (на фото).

Народився Бейла Югас 1916 року у Мукачеві, а закохався у професію свого життя у відомій до війни друкарні Грінштейна. Про останнього розповідали легенди. Нібито він розбагатів випадково, коли був у Парижі, де на останні гроші придбав лотерейний квиток. Виграш склав мільйон франків чи доларів - з цими грошима повернувся до рідного міста, де відкрив друкарню.

 

Сам Бейла Югас пройшов важкий шлях - від просто робітника до директора і власника підприємства. Свою друкарню відкрив у Берегові, куди переїхала його родина. Однак у 1944 році все майно у приватних підприємців конфіскувала радянська влада. Тому довелося знову трудитися, але вже знову простим робітником. У друкарні, де колись був господарем.

Саме тут ще недавно друкувалася місцева преса - газети "Вісник Берегівщини", "Берегово", а також журнали, брошури, плакати та інша продукція. Нині все це вже в минулому. Приміщення типографії нині порожнє, проведено ремонт, і, скоріш за все, тут розташується незабаром черговий комерційний заклад. Ломбард, кафе чи магазин.

Однак засновники фонду Бейли Югаса – його сини Іштван та Бейла-молодший мають намір створити у Берегові музей пам'яті батька.

А найголовнішим експонатом там мав би стати австрійський друкарський верстат «Альберт» (на фото). Виготовлено його було ще у кінці ХІХ століття, однак він працював справно до останнього дня друкарні. Нині цей раритетний верстат перебуває на складі. Іштван Югас каже, що благодійний фонд має намір викупити "Альберта". Головне, аби його не було розібрано на запчастини і не здано як непотріб на брухт.

Якщо все вдасться, то у Берегові незабаром відкриють музей імені Бейли Югаса.

Мукачево.netОстанні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com