Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Спеціалісти попереджають про підвищення рівня забруднення повітря в Ужгороді

29 червня 2016 р., 14:35

У липні - пік забруднення

Моніторинг забруднення атмосферного повітря в Ужгороді проводить Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Закарпатського Гідрометцентру. Окрім того, одиничні проби для перевірки відбирає санепідемслужба Закарпаття – у всіх районних центрах і в Ужгороді, але цих даних замало, щоб мати достовірну картину якості атмосферного повітря, адже їх важко вважати регулярними.

Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Закарпатського гідрометцентру має у своєму розпорядженні два пости спостереження, за допомогою яких проби беруться щодня. Один пост розміщений на проспекті Свободи, біля 16-поверхівки, другий – на вул. Сергія Мартина, навпроти видавництва «Закарпаття». У цих постах спостереження відбирають проби чотири рази на день: о 13:00, 19:00, 1:00 і 7:00.

О першій годині ночі та о 13:00 дані на постах відбираються автоматично. За допомогою запрограмованих таймерів відбір проб проводиться упродовж 20 хвилин. О 7:00 і 19:00 приходить спостережник. Він знімає ті проби, які були одержані автоматично, і відбирає вручну нові дані.

– Наша функція – попередження, інформування в разі високого забруднення атмосфери. Відбираємо проби повітря через рівні проміжки часу, тому що, з наукового погляду, саме так можна відстежити зміну складу повітря і характерні особливості для нашого міста. У нас є ще дані з 1992 року, – розповідає Марія Федорішко, начальниця лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря Закарпатського Гідрометцентру. – Якщо забруднення є високим, ми зобов’язані про це повідомляти Державну службу України з надзвичайних ситуацій.

З кожним роком стан атмосферного повітря стає все гіршим і гіршим

В Ужгороді, на жаль, високий рівень забруднення. Зі слів Марії Федорішко, дані 2015 року для нашого міста є невтішними. За ступенем забруднення атмосферного повітря в Україні ми перебуваємо на 13 місці. У 2014 році були на 19-му. Але просування на п’ять сходинок вперед у невтішному рейтингу зумовлене не тільки погіршенням ситуації, а й тим, що через АТО зменшилася кількість міст, які надавали дані про стан атмосферного повітря.

– А якби пости спостереження були не в місцях насиченого транспортного руху, ситуація була би кращою?

– Я не буду заперечувати, що розміщення постів впливає на дані. Але ми однаково заміряємо якість повітря на тому самому місці. Так ми можемо відстежити певні закономірності і зробити висновки, – пояснює пані Марія. – Хтось висловлював думку, що якби ми перенесли пост в інше, так би мовити, чистіше місце, то в нас би були кращі показники, менше забруднення.

Науковці довели, що захворювання дихальних шляхів, астматичні, онкологічні захворювання пов’язані з забрудненням атмосферного повітря. До речі, в Ужгороді багато мешканців, хворих на рак…

Від червня до вересня, через високу температуру, забруднення атмосфери є максимальним за рік. Найвищий пік – у липні.

Основна проблема – автомобілі їздять без каталізаторів

– Найбільша частка забруднення – автотранспортом. За кордоном не може бути, щоб автомобілі їздили без каталізаторів, які ставляться задля того, аби продукти згорання спалювалися і не потрапляли в атмосферу. Окрім того, треба враховувати і вік автомобілів, – розповідає начальниця лабораторії. – Інша причина – застарілість обладнання на підприємствах. Там би теж слід ставити очисне обладнання. Та й люди, спалюючи листя і траву, вносять свою частку в забруднення довкілля. Негативно впливає на атмосферу й забудова міста. Коли вона тісна – утворюється, так би мовити, «яма», повітря застоюється.

– Чи можливо покращити ситуацію і зменшити забруднення атмосферного повітря?

– Так, за допомогою озеленення Ужгорода. Позитивно впливає на стан повітря миття доріг у місті. Завдяки цьому зменшується кількість пилу, а в підсумку – і показники забруднення. Але це тільки крапля в морі боротьби за чисте повітря Ужгорода. І поки не вирішиться питання з очисними фільтрами для підприємств і каталізаторів для автомобілів – ситуація в місті відчутно не покращиться, – резюмує Марія Федорішко.

Яна Тегза, Ужгород


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp