Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Закарпаття відвідує поважна представницька делегація

5 травня 2017 р., 12:15

З Чехії

Поважна чисельна делегація із 45 осіб Представництва Краю Височина Чеської Республіки, яку очолює гетьман, депутат Парламенту Чехії Їржі Бєгоунек, з кількаденним візитом відвідала Закарпаття.

Мета приїзду – оглянути проекти співробітництва та разом із закарпатцями відсвяткувати 10-річчя встановлення партнерства між нашими краями, яке було успішним та плідним. За десятирічний період спільно здійснено понад 80 культурно-освітніх, гуманітарних та інвестиційних проектів на суму понад 50 млн грн. Цьогоріч також намічено реалізувати більше десяти спільних інвестиційних проектів загальною кошторисною вартістю понад 10 млн гривень. Тож, привід для зустрічі справді гарний.

У складі делегації: Miлош Вистрчіл – сенатор Парламенту Чехії, колишній гетьман краю; Катерина Свободова - керівник канцелярії гетьмана краю; координатор співпраці Краю Височина і Закарпаттям; Йозеф Недвед - член Постійної конференції, член благодійного фонду «ViZa»; Василь Самандрула – член благодійного фонду «ViZa» та інші.

Відтак, делегація ознайомилася з визначними місцями обласного центру та разом із головою облради Михайлом Рівісом і представниками товариства чеської культури в Ужгороді поклала квіти до погруддя Tомаша Mасарика.

Потім чеські гості відвідали м.Свалява, де її радо зустрічали голова райради Мирослава Ливч, перший заступник голови РДА Василь Русин, а також громадськість міста. Найперше гості відвідали ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, побудовану під час першої Чехословацької Республіки. Тут в рамках співпраці в шкільній оселі було проведено заміну вікон і реконструйовано систему опалення, що дало змогу поліпшити умови навчання понад півсотні учнів.

Традиційно чехи поклали корзини квітів до погруддя T.Г. Масарику перед школою, де й відбулися урочистості. Мирослава Ливч щиро подякувала партнерам за допомогу та дружбу.

- Безцінним є те, що наші юні свалявці залюбки вивчають чеську мову, а, отже, матимуть шанс за бажанням навчатися у вузах Чехії та здобувати європейську освіту, - наголосила вона. На підтвердження тому діти демонстрували знання чеської мови, розповідали вірші, дарували музичні та танцювальні композиції. Далі члени делегації завітали на уроки до учнів, спілкувалися в невимушеній атмосфері, дарували дарунки та ділились планами на майбутнє. Найвищою похвалою для дітей стали слова гетьмана Їржі Бєгоунека, який сказав:

- Приємно, що ви хочете вчити чеську мову і вам це чудово вдається, підкресли він та додав: – Я вірю, що співпраця між нашими краями буде й надалі успішною.

Авжеж і на цей рік серед іншого заплановано спільний ремонт будинку культури с. Родникова Гута та заміну вікон у ЗОШ І-ІІ ст. села Сасівка на Свалявщині.

{g}

Затим, відповідно до програми візиту, гості поїхали на Міжгірщину. У Соймах успішно реалізовано проект з капітального ремонту корпусу №2 школи під НВК. Класи затишні, сучасні, педагоги і діти – щасливі.

"Нам би ще сюди обладнання для класів та харчоблоку", - ділилися своїми побажаннями господарі.

Та оскільки час збігав, то делегація прямувала в одне з найбільших сіл на Закарпатті – унікальну колоритну Колочаву, де жив і творив чеський письменник Іван Ольбрахт. Гості розпочали своє знайомство з греко-католицької дерев'яної церкви 17-го століття, де зберігаються раритетні видання, у т.ч. й «Житіє Святих» 1695 року випуску.. До глибини душі зворушив той факт, що гості, поклавши руку на церковний стародрук, молилися разом з усіма за мир в Україні.

Голова Міжгірської РДА, депутат облради Василь Худинець та Колочавський сільський голова Юрій Кливець щиро дякував гостям за підтримку та практичну допомогу, запрошували приїжджати сюди знову і знову.

Далі гості оглянули проект співпраці – медичний заклад, спілкувалися з керівництвом місцевої школи, де офіційно викладають чеську мову в рамках навчального плану, та поклали квіти до пам'ятника Івану Oльбрахту. Відтак відвідали Музей під відкритим небом "Старе село".

Василь Самандрула та Miлош Вистрчіл згадували історію зародження співпраці. Як розповів сенатор, що коли Чехія вступила у Європейську унію чи то Євросоюз, останній виділив Чехії чималу фінансову підтримку.

- Перебуваючи тоді в Брюсселі, ми подумали, що наша країна досить багата, то чому б не поділитися коштами з іншими, менш забезпеченими. Пропонувались громади для співпраці від Африки до українського Львова. Та в результаті було надано перевагу Закарпаттю, де вкладено чимало чеської праці, - розповідав він. Рахівчани Василь Самандрула та Іван Березай, які там працювали, зробили все для того, аби цьому статися. Благодійний фонд «ВіЗа» під спільні українсько-чеські проекти. І , схоже, у добрий час. Адже зі зміною керівника Краю Височина, яким став Їржі Бєгоунек і є ним донині, напрацьовані добросусідські зв’язки не те що послабли, а навпаки – поміцнішали. Найбільш теплими стали проекти щодо облаштування ювілейної ЗОШ №3 з поглибленим вивченням чеської мови, яку називають Масариковою, та скверик Масарика в Ужгороді, дитячі садки у Виноградівській Великій Копані та Великоберезнянській Стужиці та ін.

Сьогодні, 5 травня делегація ознайомиться з містом Хуст, відвідає унікальну Долину нарцисів». Відтак завітає у с. Ільниця , що на Іршавщині, в дитячий садок, де в рамках співпраці замінено вікна по всій будівлі і відремонтовано фасад. Відвідають гості і місто Мукачево, де матимуть змогу ознайомитись з унікальним замком «Паланок». Всюди їх супроводжуватимуть депутати облради – Мирослав Білецький, Петро Добромільський, Михайло Станко, Золтан Лендєл та ін.

А на вечір на правах винуватців торжества візьмуть участь у святкових заходах з нагоди 10 річчя цієї співпраці, яка переросла у щиру дружбу.
Прес-служба Закарпатської облради

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp