Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Фінансові ресурси ОТГ Закарпаття до і після об’єднання

5 травня 2018 р., 12:55

Як бюджетна децентралізація вплинула на фінансове забезпечення територіальних громад, що об’єдналися

За даними Моніторингу процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, підготовленого Мінрегіоном, станом на 10 квітня 2018 року в рейтингу областей щодо формування ОТГ Закарпатська область, на жаль, займає останню позицію. Проте оцінка фінансової спроможності ОТГ Закарпаття свідчить про ефективність мобілізації власних ресурсів, раціональність використання бюджетних коштів та про прийняття якісних управлінських рішень. А Тячівська об’єднана громада за підсумками 2017 року навіть зайняла 16-ту позицію та увійшла в ТОП 20 ОТГ-лідерів фінансового рейтингу по Україні.

Найбільш наглядно можливо оцінити вплив бюджетної децентралізації на місцеві бюджети області на прикладі Тячівської та Вільховецької ОТГ, які живуть за новими правилами вже третій рік.

У результаті утворення об’єднаних громад обсяг власних доходів місцевих бюджетів зріс у 2016 році у 3 і більше рази порівняно з 2015 роком (з 2,2 млн грн до 6,6 млн грн у Вільховецькій громаді та з 18,8 млн грн до 62,7 млн грн). Основним джерелом зростання бюджетів новостворених громад є податок на доходи фізичних осіб, 60 % надходжень з якого направляються до бюджетів ОТГ. Ці надходження займають найбільшу частку у власних доходах бюджету. Наступним джерелом надходжень за вагомістю є акцизний податок.

Обсяг надходжень до загального фонду (без трансфертів) бюджету Вільховецької ОТГ на 2017 рік склав 10 446,0 тис. грн, а обсяг спеціального фонду – 1 432,2 тис. грн. Податок на доходи фізичних осіб продовжує залишатися найвагомішим джерелом надходжень бюджету в сумі 5 658,0 тис. грн. Його питома вага в доходах загального фонду (без трансфертів) становить 54,2 %.

Доходи загального фонду бюджету Тячівської ОТГ у 2017 році виконано у сумі 83 641,3 тис. грн, що становить 110,4 % до уточненого плану. Проти фактичного виконання за минулий 2016 рік дохідна частина бюджету зросла в 1,3 рази, або в абсолютній сумі на 20 971,8 тис. грн. Найбільшу питому вагу у обсязі доходів загального фонду бюджету (53,6 %) також займали податки та збори на доходи з фізичних осіб, фактичні надходження яких склали 44 870,4 тис. грн. В порівнянні з надходженнями податку за 2016 рік спостерігається позитивна динаміка його збільшення, зокрема в 1,4 рази, що в абсолютній сумі дорівнює 11 124,4 тис. грн.

Об’єднання громад дозволило збільшити власні доходи бюджетів ОТГ на 1 жителя відповідної території.Із розрахунку на 1 жителя Вільховецька ОТГ отримала у 2016 році 529 грн, Тячівська ОТГ – 3202 грн. У 2017 році по Вільховецькій ОТГ аналізований показник зріс ще у 1,6 разів (до 838,1 тис. грн), по Тячівській ОТГ – в 1,3 разів (до 4 282,0 тис. грн).

Як відомо, в рамках впровадження бюджетної децентралізації та бюджетного перерозподілу податків, на місця передається значний обсяг повноважень. Проте зростання фінансового ресурсу в органів місцевого самоврядування дає більші можливості для якісної реалізації соціальних та інфраструктурних програм, і розвитку громади.

Отже, подальша реалізація децентралізаційної реформи має стати дієвим фактором стабілізації соціально-економічної ситуації, організації відносин між різними рівнями влади на принципах чіткого розподілу сфер відповідальності й компетенції, а також сприяти підвищенню ефективності використання бюджетних коштів на всіх рівнях управління.

Юлія Траньович, консультант з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com