Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Як ужгородцям виплутатися із "водної" халепи?

12 серпня 2014 р., 22:00

Містяни не можуть бобороти "космічний"тариф на воду.

Повернувши старі тарифи та усунувши директора «Водоканалу», тимчасовий мер може накликати ще більшу біду…Повернути старі тарифи та покарати директора «Водоканалу». Саме так вирішила тимчасова міська влада, аби зберегти свій рейтинг. Проте ці рішення можуть вийти боком не тільки їй, а й усім ужгородцям, бо вони тягнуть за собою низку негативних наслідків. Так, уже зовсім скоро в місті може взагалі зникнути вода. І питання не тільки в тарифах…

Сам-на-сам із мільйонними боргами

Днями до редакції «Закарпатки» надійшов доволі цікавий відкритий до в.о. мера лист. Це було колективне звернення працівників КП «Водоканал». У ньому фахівці дуже чітко аргументували, чому міській раді не слід було повертатися до старих тарифів, усувати директора з посади та призначати перевірку підприємства. До речі, останню за цілий місяць так і не провели. То чому рішення тимчасового мера може призвести до непередбачуваних наслідків? Судячи зі звернення працівників «Водоканалу», усунувши директора Юрія Омельяненка, мерія заблокувала вирішення багатьох господарських питань. У зв’язку з цим, наприклад, суттєво загострилися відносини підприємства із «Закарпаттяобленер­го». Зокрема без керівника КП не здатне вчасно розрахуватися з енергетиками. А щомісячний рахунок «Водоканалу», між іншим, складає понад 2 млн грн. 

Працівники установи нарікають, що міська рада могла б і допомогти якось вирішити це питання. Зокрема поклопотати щодо «Водоканалу» при розподілі субвенцій із Державного та обласного бюджету. Натомість нинішнє керівництво, щоразу отримуючи попередження енергопостачальної організації про обмеження електропостачання, обмежується лише переадресуванням цих попереджень на підприємство та вимагає якнайшвидшої відповіді, щоб мати чим відписатися. «Ніхто з вас не їде в «Закарпаттяобл­енерго» вирішувати це питання, як і не шукає будь-яких джерел погашення заборгованості із тих, можливості отримання яких є наразі в державі», – пишуть працівники. Натомість наводять приклад, що в Львові, Тернополі, Дніпродзержинську, Запоріжжі та інших містах України міська влада успішно працює над вирішенням проблем водопостачальних підприємств. «Водоканал» навіть сам пропонує вихід, щоб використати залишки міської землі та комунальної власності для гарантій мерії, які необхідні для залучення кредитних ресурсів міжнародних фінансових організацій на реконструкцію міських мереж і об’єктів питного водопостачання. Натомість куди пішла земля за правління Щадея, мабуть, уже знають усі…

Ремонтувати мережі не буде кому

Викликає обурення фахівців підприємства й несприйняття­ нових тарифів. «Нікому було роз’яс­нити, що нові тарифи – це результат приведення їх у відповідність до економічно обґрунтованих витрат в умовах, коли Державний бюджет уже не в змозі фінансувати різницю в тарифах, – ідеться в зверненні. – Тобто держава вже не буде займатися питаннями, які зобов’язана вирішувати міська влада». За словами авторів листа, «зовсім непатріотично» виглядають звернення В. Щадея до центральної влади з проханням залишити старі тарифи й вимога щодо подальшого фінансування з Держбюджету різниці в тарифах для міста. 

Особливо в умовах, коли всі зусилля країни спрямовані на війну на сході. «На відміну від інших міст і простих громадян держави, які активно сприяють Збройним силам України всіма наявними ресурсами, ви визначили більш доцільний саме для ваших вузьких інтересів шлях використання коштів Державного бюджету України, замість того, щоб працювати над зменшенням навантаження на нього», – зазначили в зверненні.

Окрім того, щомісячні витрати на виплату заробітної плати в КП складають понад 1250 тис. грн. І більша частина цих витрат не враховані тарифами, які встановили ще на початку 2012 року, на застосуванні яких наполягає нинішня міська влада. До речі, середня зарплата на підприємстві в 1,5 раза менша, ніж аналогічна в цій галузі по всій країні. «Для вас ми люди третього сорту, які в будь-яку погоду (і в морози, і в дощ) і в будь-який час доби лізли й будуть лізти в залиту водою яму для ліквідації аварій», – обурюються в зверненні працівники «Водоканалу». Очевидно, вже скоро слід чекати масові звільнення фахівців, які на дорозі не валяються…

Цілодобового водопостачання в «новому» районі може вже не бути…

А «Водоканалу», між іншим, є чим похвалитися. За словами працівників підприємства, тимчасовий мер чомусь не повідом­ляє громадськості про те, що в 2009 ро­ці в місті на 3 години збільшили добовий графік подачі води на лівобережній частині, а «новий» район був переведений на цілодобове водопостачання. Окрім того, за період із 2006-го по 2013-й підприємство вклало в заміну обладнання, мереж, реконструкцію об’єктів питного водопостачання й водовідведення понад 10,8 млн грн власних коштів. Завдяки цьому тільки за період із 2006 по 2009 роки скоротився річний обсяг споживання електроенергії з 24 млн кВт до 19 млн кВт у рік. 

А усунення директора наразі не дозволяє «Водоканалу» реалізувати цікаві проекти, які планували провести ще цього року. Мова йде про переведення на цілодобове водопо­стачання мікрорайонів на вулицях Грушевського та Легоцького. Тепер про ці плани можна забути… 

Одним словом, рішення тимчасової влади щодо повернення тарифів та звільнення директора не вирішило проблеми водопостачання, а тільки посилило її. Адже тепер «Водоканал» без керівництва має вирішувати проблему з боргом за електропостачання та працювати за збитковими тарифами. А вони, між іншим, можуть призвести не тільки до погіршення якості послуг, а й до того, що надавати їх не буде кому. 

Відповідно, і послуги ці скоро зникнуть. «За таких обставин уже найближчим часом В. Щадею доведеться роз’яснювати своїм виборцям не причини зростання тарифів на послуги, а чому в обласному центрі відсутнє централізоване водопо­стачання й водовідведення. Чому в місті відсутня вода, так само як і в Луганську, де вже кілька місяців ідуть бойові дії», – зауважили працівники «Водоканалу». 

Проте свій хід «на публіку» В. Щадей таки зробив. І це йому життєво необхідно, адже після земельного скандалу тимчасовий керівник усе більше втрачає і так не надто високу довіру в очах громадськості…

Закарпатська правда

Дмитро ГОНЧАР

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp