Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Що цікавого обіцяє фестиваль «Історія.UA» в Ужгороді?

22 березня 2019 р., 16:50

Як уже повідомлялося, 22 і 23 березня в Ужгороді вперше пройде фестиваль «Історія.UA».

Ми вирішили дізнатися більш детально, що цікавого пропонує фестивальна програма, оприлюднена напередодні.

Відкриття фестивалю відбудеться у п’ятницю, 22 березня о 13.00 в приміщенні Закарпатської ОДА. Там же, в атріумі, буде презентована фотодокументальна виставка «Наша земля проголошує: вона була є і хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ», присвячена 80-річчю Карпатської України. У відкритті виставки візьмуть участь заступник Голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас, Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, кандидат історичних наук Олександр Пагіря та комбат «Карпатської Січі» добровольчого підрозділу у складі 93-ї механізованої бригади Збройних сил України Олег Куцин.

Виставка, розміщена на 20 тематичних банерах, розповідає про історію Карпатської України, яка у 1939 році на короткий час збурила всю Європу і чи не вперше з часів Української революції 1917-1921 років гостро поставила на порядок денний українське питання. Тут можна знайти інформацію про український рух на Закарпатті у 1918-1919 роках та в міжвоєнний час, біографії Августина Волошина, Дмитра Климпуша та інших відомих діячів, про «гібридну війну», яку вели проти Закарпаття Польща та Угорщина, про зйомки історично-документального фільму Каленика Лисюка про події на Красному полі та багато іншої цікавої інформації.

Практично весь історичний блок фестивальних заходів у п’ятницю також буде зосереджений в будівлі Закарпатської ОДА.

О 14.00 тут у малій залі розпочнеться семінар для педагогів та працівників бібліотек «Без брому і нафталіну. Як говорити з молоддю про минуле?». Провідні методисти Українського інституту національної пам’яті Анна Байкєніч, Олена Охрімчук та Володимир Поліщук розповідатимуть про те, як на уроках історії та виховних заходах відновлювати історичну пам’ять і формувати національну ідентичність. В тому числі і з залученням ігрових технологій та просвітницьких матеріалів й освітніх проектів Інституту, які будуть представлені на семінарі.

О 15.00 в прес-центрі ОДА зберуться історики, журналісти, видавці і краєзнавці – учасники круглого столу «Історія українського державотворення на Закарпатті. Як робити минуле популярним?». Круглий стіл обіцяє перетворитися на цікаву історичну дискусію між столичними істориками та місцевими дослідниками старовини, тим більше, що товариство зібралося досить представницьке: Володимир В’ятрович, Кирило Галушко, Вахтанг Кіпіані, Олександр Пагіря, Сергій Федака, Олександр Гаврош, Святослав Шеремета, Роман Кулик, Роман Офіцінський, Володимир Кришеник, Олексій Корсун, Ірина Гармасій та ін.

Одразу ж після круглого столу о 17.00 в прес-центрі ОДА відбудеться презентація журналу «Локальна історія», присвячена 80-річчю Карпатської України.

А о 18.00 в конференц-залі ректорату Ужгородського національного університету відбудеться показ фільму про сучасну російсько-українську війну «Позивний «Бандерас» та зустріч із творчою групою фільму. Зокрема, в гості до ужгородців приїде актор Микола Змієвський, який майстерно зіграв головного негативного персонажа фільму – «Бороду». До речі, зніматися в бойовику Змієвському було не так складно – у 2014-2015 роках він служив десантником у відомій Миколаївській 79-й Окремій десантній штурмовій бригаді.

Другий день фестивалю буде більш насиченим презентаціями новинок і зустрічами з відомими людьми. Основними локаціями для презентацій стануть Ужгородська центральна міська бібліотека та Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва. Усі книги та розробки, презентовані в ході фестивалю, будуть передані у фонди бібліотек, тож ознайомитися з ними можна буде і після події.

Відкриє програму презентацій в Ужгородській міській центральній бібліотеці о 12.00 двотомник «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (1,2 частина). Ця книга стала продовженням проекту Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія» і містить спогади учасників подій Революції Гідності про те, як розвивалися події 2013-14 років в обласних центрах. У презентації крім координатора усноісторичних проектів Українського інституту національної пам’яті Тетяни Ковтунович, візьмуть участь активісти ужгородського Майдану Надія Ваць, Василь Маняк та Богдан Михальчук.

О 13.00 на гостей фестивалю чекає у бібліотеці презентація ще однієї цікавої книги спогадів - «Люди «сірої зони», про російську анексію і репресії в Криму. Презентуватимуть книгу дві журналістки, які свого часу працювали в Криму і особисто знали практично усіх героїв книги – Олена Халімон та Анна Андрієвська. Остання, до речі, народилася в Криму, там живуть її батьки, але проти самої Ані там зараз порушена кримінальна справа за «екстремістську діяльність». До книги увійшли спогади більш як півсотні людей про те, як починалася «російська весна» в Криму, про те, хто і як нею керував, про репресії та катування, через які довелося пройти українським активістам після анексії півострова. Також під час презентації буде продемонстровано документальний фільм Ігоря Чайки «Острів Крим. Дежавю».

О 15.00 у бібліотеці відбудеться зустріч із відомим істориком, журналістом та телеведучим Вахтангом Кіпіані, який презентуватиме книгу «Друга світова. Непридумані історії. (не) наша, жива, інша». Це – збірник спогадів 35-ти відомих українців, серед яких Тарас Антипович, Олег Коцарев, Марія Матіос, Олег Покальчук, Людмила Таран тощо про особистісне сприйняття всього, що пов’язане з тим періодом нашої історії. Книга презентує «неофіційний», живий погляд на війну з усіма її неоднозначними моментами. Також Вахтанг Кіпіані представить книгу підполковника Армії УНР, редактора часопису «Українське Козацтво» Антіна Кущинського «Закарпаття в боротьбі». У часи Карпатської України в 1939 році сотник Антін Кущинський очолював Гуцульський кіш, який входив до складу військового формування Карпатської Січі. Обидві книги вийшли в серії «Історична правда», одним із фундаторів якої є Вахтанг Кіпіані.

О 16.00 тут же директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут представить нове видання «Горе переможеним. Репресовані міністри Української революції». Книга розповідає про три хвилі репресій, які пережили українські державні діячі від 1919-1920 років до Великого терору, а також «зачистки» загонами СМЕРШУ Центрально-Східної Європи у 1945 – 1948 роках. Серед біографій репресованих міністрів є як добре відомі усім постаті Сергія Єфремова, Антіна Крушельницького, Павла Христюка, так і ті, які не так давно виринули з полону забуття, як міністр праці УНР Йосип Безпалько, міністр продовольчих справ УНР Дмитро Коліух чи міністр у єврейських справах УНР Пінхас Красний.О 17.00 рамках фестивалю «Історія:UA» свій новий проект - мульти-книгу «Знай наших» у бібліотеці презентуватиме відомий художник і музикант, засновник творчої спільноти «Добродій» Юрко Журавель. Три роки проект «Знай наших» існував як серія відеороликів, у яких сам Юрко Журавель розповідав про відомих діячів нашої історії і культури. Тепер же у автора з’являться свої «помічники». «Ми познайомимо вас із анімованими персонажами Зиновієм Несторовичем Шухлядком, Марком Шпінгалетом та Русею Вінчестер. Саме ці персонажі стануть гідами для маленьких та дорослих українців у захоплюючій подорожі історією України. Ми розкажемо про роботу над мобільним додатком «Знай наших», який міститиме мультики, майстер-класи, відео-уроки, скрайбінг, аудіокнигу та гру», - говорить автор ідеї Юрко Журавель.

Не менш цікавою обіцяє бути і фестивальна програма в Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва.

О 12.00 відомий історик Сергій Федака представить широкому загалу свою книгу «Ми, Федір Корятович, з ласки Божої князь із Мункача...». А за годину голова Закарпатського відділення Спілки письменників України, відомий поет і публіцист Василь Густі презентуватиме книгу Дмитра Федаки «Українське красне письменство Закарпаття».

О 14.00 – 15.00. кандидат історичних наук, етносоціолог, викладач, публіцист, літератор. Один з ініціаторів науково-популярних серій «ЛІКБЕЗ-абетка» та «Militaria Ucrainica», координатор проекту «LikБез. Історичний фронт» та упорядник видань проекту Кирило Галушко розповість про видання громадського просвітницького проекту «LIKБЕЗ. Історичний фронт»: від багатотомної популярної історії України до новітньої «Історії українського війська». Громадська ініціатива істориків LIKБЕЗ виникла у 2014 році на хвилі Майдану і головною метою її діяльності стало розвінчування міфів російської пропаганди. Учасники LIKБЕЗ беруть активну участь в історичних теледискусіях, читають просвітницькі лекції, ініціюють історичні реконструкції, видають книги.

О 15.00 в бібліотеці розпочнеться не менш цікава зустріч – із авторами та героями книги «Дівчата зрізають коси», яка цього року стала переможцем однієї з номінацій престижної премії «Книжка року». До книжки увійшли 25 історій-роздумів про сучасну російсько-українську війну жінок, які волею долі змінили підбори на берці і взялися за зброю. У презентації крім авторки книжки, воєнної журналістки Євгенії Подобної візьмуть участь дві її героїні – Ірина Цвіла та Галина Клемпоуз.

О 16.00 в дитячій залі бібліотеки відбудеться презентація одного з найуспішніших проектів Українського інституту національної пам’яті останніх років – двох настільних ігор на історичні тему: «Українська революція. 100 років боротьби» та «УПА. Відповідь нескореного народу». Ці ігри отримали величезний резонанс (особливо в Росії, де гру про УПА назвали «екстреміською» і «людиноненависницькою»). А в Запоріжжі, де минулого року проходив фестиваль «Історія.UA» і була презентована гра «Українська революція. 100 років боротьби», нині проходять міські та обласні чемпіонати з цієї гри. Якщо будуть охочі, розробники гри - Володимир Поліщук, Володимир Бірчак та Юрій Смертига, а також співробітниця Українського інституту національної пам’яті Олена Охрімчук, обіцяють провести ужгородський міні-турнір із цих ігор.

У цей же час, з 16.00 у центральному залі бібліотеки співробітник Українського інституту національної пам’яті, ветеран російсько-української війни Роман Кулик розповість про відродження бойових традицій в українській армії.

Завершить презентаційний марафон цікавезна лекція – майстер-клас із пошуку в архівах одного з провідних дослідників минулого, керівника академічних програм Центру дослідження визвольного руху, незмінного автора «Історичної правди» Володимира Бірчака «Бази даних: від бідона до інтернету». Учасники майстер-класу матимуть змогу на власні очі побачити бідон, у якому знайшли документи УПА, почути про інші неймовірні знахідки. І зрозуміти, що архівні документи можуть розповісти про історію людини набагато більше, ніж це може здатися на перший погляд.

Завершить фестиваль потужний мистецький акорд – концерт-презентація нового альбому «Пісні української революції» відомого кобзаря Тараса Компаніченка та гурту «Хорея Козацька», який розпочнеться о 18.00 в Ужгородському музичному коледжі імені Д. Задора, та виступ гуртів ROCK-H та KOZAK SYSTEM на Театральній площі. Ведучий концерту – відомий поет і активіст Юрій Руф.

Взагалі, про кожну з акцій в рамках фестивалю «Історія.UA» можна писати багато. Але краще раз побачити, ніж багато разів почути.

Чекаємо вас на фестивальних заходах.
Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com