Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

На Закарпатті немає виборчої дільниці доступної для всіх, - ОПОРА

13 серпня 2020 р., 14:30

З цим важко

Із 14 приміщень дільничних виборчих комісій, які було промоніторено у Закарпатській області, 9 є малодоступними, 5 – повністю недоступними для маломобільних груп населення. Жодна виборча дільниця не отримала статус «доступна». Такими є результати точкового відвідування будівель дільниць у різних куточках області, яке у липні провів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Ярослав Гулан.

{g}

Предметом дослідження стали не лише зали для голосування та роботи комісії, зверталася увага також на наявність вбиралень, ширину вхідних дверей, стан навколишньої території: дорожнє покриття, наявність тактильної плитки для слабкозорих людей, ширина хвіртки, можливість парковки тощо.

«У цьому контексті до категорії найбільш недоступних можна віднести дільниці у селі Костева Пастіль (Велико-Березнянщина) та у присілку селища Середнє, що на Ужгородщині, – зазначає Ярослав Гулан. – Тут біля дільниць немає навіть пішохідної доріжки, приміщення знаходяться на підвищенні, вхід – сходи без поручнів і без пандусів. Таким чином доступ до цих приміщень фактично закрито людям, що користуються візочними кріслами, складно дістатися й іншим маломобільним категоріям населення, наприклад – людям старшого віку чи виборцям із дитячими колясками. В цих же приміщеннях немає вбиралень».

Зали для голосування чотирьох ДВК – у селах Кобилецька Поляна, Великі Ком’яти, Ганичі, Бобовище – розміщені на другому поверсі, що робить їх апріорі недоступними для маломобільних груп населення – як у ролі виборців, так і членів ДВК.

«Втім навіть розташування приміщення на першому поверсі не означає, що дільниця доступна, – зазначає Ярослав Гулан. – Наприклад, у селі Тарнівці (Холмківська ОТГ) будівля колишньої сільради має сходи без пандуса як на вході до приміщення, так і до зали для голосування. У селі Дусино (Свалявщина) бар’єром є сходи та нерівне дорожнє покриття на вузькій доріжці до самої будівлі. На багатьох ДВК першого поверху фіксуються такі бар’єри, як сходинки серед коридору або ж занадто високі пороги внизу».

На дільницях, де пандуси встановлені, вони не відповідають стандарту повністю, зокрема – щодо куту нахилу та розташуванню поручнів із обох боків на двох рівнях. Наприклад, у селі Боронява (ДВК №210617) частина пандуса має нахил 9,5° при нормі 8°, поручень лише з однієї сторони при стандарті – з обох сторін. У Міжгір’ї на ДВК №210233 (місцева школа на вул. Шевченка, 73) нахил відповідає стандарту, втім поручень лише з однієї сторони. На вході є поріг висотою близько 10 см (зі слів керівника закладу, в разі необхідності встановлюють тимчасовий пандус на порозі). У селі Зняцево поручні із обох сторін, втім кут нахилу – 15°.

Загалом не відповідають стандарту наявні пандуси на ДВК №210138 (Виноградівська ДЮСШ та інклюзивний центр), №210704 (школа №4 у Мукачеві), №210754 (школа №12 в Ужгороді) – саме в частині кута нахилу та розташуванню поручнів.


Тактильної плитки для слабозорих не виявлено на території жодної із ДВК, лише на двох із 14 дільниць сходи всередині будівлі були промарковані.
За шкалою оцінювання найбільше балів набрала ДВК №210138 у Виноградові, що розташована у будівлі місцевої ДЮСШ та інклюзивного центру. Втім і вона не потрапила до категорії «доступна».

«Справа в тім, що тут робочу кімнату для членів ДВК облаштовано на другому поверсі, – зазначає Ярослав Гулан. – А це означає, що людині з інвалідністю обмежено можливість працювати членом ДВК або, наприклад, ще до голосування завітати на дільницю, наприклад – перевірити себе у списку виборців. Водночас фізична можливість розташувати робочу кімнату для членів ДВК на першому поверсі у приміщенні є, тому з цього приводу буде звернення до місцевої влади. У будівлі також на першому поверсі облаштовано вбиральню, в тому числі і окрему для людей з інвалідністю. Покриття пішохідної зони на подвір’ї лишає бажати кращого. Біля території будівлі є фізична можливість облаштувати парковку, включаючи і окремо відведене місце для транспорту людини з інвалідністю».

Відчутною проблемою є і відсутність вбиралень, які пристосовані для людей з інвалідністю. У приміщеннях шести ДВК санітарно-гігієнічні приміщення відсутні взагалі. Лише на трьох ДВК із 14 – у селі Боронява, на згаданій дільниці Виноградова та у селі Зняцево – є окремі вбиральні для людей з інвалідністю.

Варто зазначити, що найбільш проблемні виборчі дільниці моніторингу знаходяться у сільській місцевості, переважно – у будинках культури чи у приміщеннях сільрад.

В рамках моніторингу 14 дільниць в різних місцях області досліджувалися за 15 індикаторами архітектурної доступності. За результатами оцінюванню визначався рівень доступності приміщення ДВК за трьома критеріями – недоступна, малодоступна, доступна.

Моніторинг проводився на основі вибірки за індексом «Доступність виборчих дільниць», який складено на основі критеріїв доступності виборчих дільниць та приміщень для голосування, розробленого ЦВК з інститутами громадянського суспільства України.

Нагадаємо, згідно з вимогами нового Виборчого кодексу України, відповідальність за доступність приміщень ДВК покладається на органи місцевого самоврядування, термін щодо приведення приміщень у відповідність до стандартів доступності надано до 2025 року.


ГО ОПОРА

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp