Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Ужгород полонить класика

20 жовтня 2014 р., 16:22

РТвори відомого Бетхена оповиють ціле місто

Солістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк започатковує цикл концертів, в яких виконає всі 32 сонати Л.ван Бетховена. У щомісячних виступах піаністка гратиме по кілька сонат цього композитора, однак підібраних не в хронологічному порядку, а з різних періодів його життя. Відомо, що ранні твори Бетховена за стилісткою близькі до традицій його попередників – Гайдна та Моцарта. А в пізніх все відчутнішим стає вплив романтизму.

23 жовтня, о 18.30 відбудеться перший концерт із циклу «32 Сонати Людвіга ван Бетховена». За роялем – солістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк. Ведуча – Катерина Керечанин. У програмі прозвучать сонати № 1, №14 («Місячна») та №15 («Пасторальна»).

До слова, назва сонати «Місячна» належить не Бетховену, а німецькому поетові Людвігу Рельштабу, якому ця музика нагадала пейзаж біля Фірвальдштетського озера. Насправді соната №14 присвячена Джульєтті Гвіччарді – шістнадцятирічній аристократці, в яку композитор був безтямно закоханий. У 31-річному віці він вже відчував невідворотність своєї фатальної хвороби (перші ознаки глухоти у Людвіга проявилися в 26 років). Мила, по-весняному прекрасна, з ангельським личком Джульєтта подарувала композиторові не лише надію на особисте щастя, а й сподівання на одужання. Кохання здатне творити дива! Та воно виявилося ілюзією. Для сім'ї Гвіччарді музикант був людиною другого сорту, всього лише артистом, обслуговуючим персоналом. Та й сама дівчина виявилася легковажною. Незабаром вона вийшла заміж за графа Галленберга, нікчемну людину і бездарного композитора, чим вщент розбила серце Бетховена. Соната так і промовляє до нас щемкою ніжністю і болісним розчаруванням героя. Цим шедевром захоплювалися Фрідерік Шопен, Ференц Ліст, Гектор Берліоз. Зрештою, «Місячна соната» – найбільш знаний і виконуваний твір за понад 200 років від часу написання.

«Музика - це фантазія, покладена на ноти», – казав Людвіг ван Бетховен. Йому дорікали у нехтуванні класичними канонами, характер його виконавства вважали революційним, а музику – абсолютно новою для тієї епохи. Що ж, хіба можливо уяву генія загнати в якісь рамки чи приборкати правилами й обмеженнями? Яскравий і неординарний, він прагнув створювати щось нове, а не повторювати вже написане до нього, сформувати власний стиль, здатний максимально розкрити задум автора. Саме у його творчості класична соната досягла найвищого розквіту. Часто це твори, які за своїм змістом і масштабами розвитку художньо-образної системи стоять поряд з симфоніями великого композитора. Тож, запрошуємо всіх на фортепіанні «міні-симфонії» Бетховена у виконанні неповторної Етелли Чуприк, - йдеться у повідомленні прес-служби філармонії.
Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com