Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Закарпатські дерева носять на собі... дивину

17 вересня 2014 р., 21:02

Незвичайні гриби зацікавили фахівця

Знайшли дивину в околицях села Сіль в Закарпатті. Називаються гриби мудро - ксіларія довгонога (Xylaria longipes) і ростуть на деревині, що вже роклалася.

 

- Мене вони зацікавили і незвичайною формою, схожою на козацьку булаву, і дивним темно-синім кольором, - каже керівник наукового відділу Ужанського національного парку, кандидат біологічних наук Інна Кваковська, яка була в складі експедиції, що виявила рослину.

- Я почала шукати в інтернеті інформацію про них. Гриби на дотик мають досить щільну консистенцію, а ніжки - такі ж, як і у білих грибів. Вони досить великі, 4-10 см, так що помітити їх на землі нескладно. Європейці називають їх пальцями небіжчика.

Ще одна дивна властивість цих грибів - вони позитивно впливають на якість деревини, покращуючи її акустичні властивості. Більш того, їм "по зубам" навіть ялина і платан - дві основних породи, які використовують у виробництві скрипок.

- Зазвичай гриби знижують щільність деревини і негативно впливають на швидкість проходження звукових хвиль, - продовжує біолог. - А ось довгонога ксіларія здатна стоншувати клітинні стінки матеріалу. При цьому тверда структура дерева зберігається і дерево не деформується. В цьому і полягає унікальність гриба.

Так що цілком можливо, що скоро із закарпатських ялин і кленів почнуть виробляти скрипки, які затьмарять славу виробів знаменитого італійського майстра XVII століття.

kp.ua


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com