З початку року в Закарпатській області на пожежах загинуло 27 осіб і вбивцею їх у більшості випадків став чадний газ. Адже аналіз свідчить, що більшість осіб помирає на початковій стадії розвитку вогняного лиха, тобто ще до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів. За правило, внаслідок отруєння чадним газом та продуктами горіння (66,9% від загальної кількості загиблих).
Звісно, чадний газ (оксид вуглецю – СО) – не має ні кольору, ні запаху, але виділяється всюди, де є продукт горіння. Скажімо, куріння тютюну теж є джерелом чадного газу. Чимала кількість цього газу міститься й у вихлопах автомобільних двигунів. Звичайно, обсяги цих джерел недостатні для того, аби “учадіти до смерті”.
Однак незначні дози оксиду вуглецю все ж спричиняють головний біль, кисневе голодування. А от коли добре надихатися їм, то можна й Богу душу віддати, адже дія його викликає зсідання гемоглобіну крові в організмі, що призводить до судом, блювоти, непритомності, нарешті – до втрати свідомості та зупинки серця.
Навіть ескімоси у своїх помешканнях зі сніжних цеглин під час полярного морозу обов’язково роблять в куполі віддушину. Інакше будь-який вогонь – спиртівка, свічки можуть стати причиною загибелі людей.
Традиційною, на жаль, причиною отруєння чадним газом є неправильний монтаж та експлуатація пічного обладнання. Простіше, якщо передчасно закрити пічну заслінку, то газ непомітно потрапляє в житлове приміщення. Тому ніколи не можна забувати правило: поки на жаринках видно блакитні вогники, закривати заслін смертельно небезпечно. Взагалі, економія тепла ніколи не повинна заважати безпеці, тобто вентиляції.
{g}
Оксид вуглецю утворюється і під час неповного згорання природного газу. Це означає, якщо на кухні чи у ванній (з газовою колонкою) погана вентиляція, смерть може наступити непомітно й швидко. Особливо небезпечно палити газ при поганій тязі в газовій колонці, тому перевіряти тягу потрібно регулярно.
Фіксуються і факти загибелі, особливо в холодну пору року, водіїв та пасажирів автомобілів, які грілися в машині на стоянці чи в гаражі з увімкненим двигуном. Отруєння чадним газом проходить непомітно. Він зовсім не пахне і не подразнює очі. Тому безумовним для будь-якого водія повинно бути правило – в автомобілі з увімкненим двигуном не спати!
Досить часто отруєння чадним газом стає наслідком неправильного монтажу та експлуатації електроустановок та іншого необережного поводження з вогнем, або ж простіше – простої людської недбалості і безвідповідальності.
У ДСНС України в Закарпатській області