Попри банальність схеми, за якою діють телефонні аферисти, закарпатці й далі стають їх жертвами. Суми фігурують чималі: 12000 гривень, 1800 євро тощо. Причому жертвами негідників стають зазвичай довірливі пенсіонери, які віддають всі свої заощадження, аби «порятувати» від тюрми сина чи внука…
Скільки правоохоронці не попереджають громадян про небезпеку стати жертвами телефонних шахраїв, а наші люди й далі надміру довірливі й безпечні. Як наслідок, втрачають нерідко останні гроші.
Черговою жертвою пройдисвітів стала днями 66-річна ужгородка. На мобільний жінки зателефонував зранку невідомий з номера: 056-785-92-25. Це, до речі, дніпропетровський номер.
Незнайомець назвався слідчим Ужгородського відділу поліції й повідомив жінці, що її син затриманий за скоєння злочину – з наркотиками попався. І якщо мати хоче визволити сина з тюрми, нехай терміново перекаже 1000 доларів на такий-то банківський рахунок…
Ужгородка сказала, що має лише 12000 гривень. Псевдо-слідчий «скосив» суму, й жінка побігла в найближче відділення банку, аби віддати останні гроші незнайомій людины, повідомляє Відділ комунікації ГУНП в Закарпатській області.
Лише після цього довірлива мати додумалась зателефонувати сину, котрий запевнив, що ніхто його не затримував…
Зрозумівши, що її банально «розвели», потерпіла звернулася за допомогою в поліцію.
За два дні до того аналогічним чином позбулася 1800 євро 53-річна ужгородка. Невідомий сказав, що син жінки скоїв ДТП і для його порятунку від криміналу потрібно заплатити 1800 євро. Що сердешна й зробила…
Таких прикладів чимало. Статистика кримінальної поліції каже, що з початку року маємо на Закарпатті 176 випадків шахрайства. З них кожне п'яте – це коли телефонують псевдо-правоохоронці. Причому аферист може назватись не лише міліціонером чи поліцейським, а й працівником прокуратури чи СБУ.
Спіймати шахрая на гарячому практично неможливо. Як правило, телефонують з іншого регіону. Ми вирішили «пробити» через Інтернет згаданий дніпропетровський номер 056-785-92-25. Відгуки – негативні. З різних регіонів люди повідомляють, що телефонує невідомий чоловік і випитує інформацію…
Що цікаво, часто шахраї телефонують… просто з тюрми, де відбувають покарання. Кілька років тому двоє зеків із Хмельницької області «розвели» з камери по телефону ледь не пів України, в тому числі й мера одного з міст… А нещодавно закарпатські поліцейські відслідкували один із номерів і з'ясували, що шахрай телефонував із тюрми в підконтрольній сепаратистам Горлівці на Донеччині…
Шахрай і сам не відає, кому телефонує. Набирає навмання всі номери. 9 із 10 абонентів, почувши сльозливу історію про «сина в міліції», може й пошлють подалі. Зате десятий клюне…
Аферисти хороші психологи. Вони вміють вивідати від жертви потрібну інформацію. Скажімо, закарпатці зателефонував невідомий, назвався працівником міліції і сказав, що син жінки скоїв ДТП і сидить у райвідділі. Потрібні гроші. Мати каже: мовляв, яке ДТП, якщо її син Василь на заробітках у Київській області! Шахрай миттєво розвинув тему. Мовляв, він якраз і є слідчий Святошинського райвідділу міліції Києва. А Василь перед ним сидить…
Аби жертва «повелася», до справи можуть підключитися подільники шахрая. Серед зеків є категорія так званих хохотунів. Ті майстерно підробляють голоси, граючи роль «сина». Тобто, якщо жертва завела розмову з професійним шахраєм, у неї мало шансів зберегти свої гроші…
Сумно інше – телефонні аферисти вміло використовують ментальність наших людей. Ми звикли, що від міліції добра нічого чекати, можна лише відкупитися від тюрми. От і ведуться люди.
Порада лише одна: не розмовляйте з незнайомцями, ким би ті не називалися і які б історії не вигадували. Знайте: справжній поліцейський грошей не вимагатиме. Тому запитайте в незнайомця, в якому райвідділі він працює, яке в нього звання та інші деталі. Перш ніж бігти до банкомату, зателефонуйте на 102 і дізнайтесь в черговій частині, чи не затримували вашого сина. Там ведеться журнал обліку. Заодно поцікавтеся, чи не служить там людина, що вам телефонувала. А головне – зателефонуйте самому сину й поцікавтеся, як у нього справи.
Варто знати й те, що навіть якщо ви даєте хабар справжньому правоохоронцю, то ризикуєте потрапити за грати. Ст.369 Кримінального кодексу України (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) передбачає штраф, обмеження чи позбавлення волі на строк від 2 до 4 років.
Будьмо обережними й законослухняними і якщо вам зателефонує псевдо-правоохоронець, вимагаючи гроші за порятунок родича від тюрми – пошліть його подалі.