Як відомо, 25 квітня на дві години вийшли з ладу два енергоблоки Бурштинської теплоелектростанції. Через це диспетчером Центральної диспетчерської служби Західної енергосистеми була дана команда диспетчерам ПАТ «Закарпаттяобленерго» зменшити потужність в енергосистемі на 100 МВат. Таким чином о 10 годині ранку 25 квітня в Закарпатській області був запроваджений Графік аварійних відключень.
За дві години енергетики ДТЕК Бурштинської ТЕС відновили енергопостачання й скасували Графік аварійних відключень. Наразі є офіційне повідомлення з приводу того, що трапилося, надане ДТЕК:
«Відключення мешканців Закарпаття, Львівщини та Івано-Франківщини сталося через те, що в 9:32 та 9:58 год на Бурштинській ТЕС було аварійно відключено від електромережі енергоблоки №5 та №10. Потужність теплової електростанції зменшилася на 270 МВт. Енергетики відразу ж приступили до підключення резервних енергоблоків. Зараз ДТЕК Бурштинська ТЕС працює в нормальному режимі у складі 6 енергоблоків і видає в мережу 932 мВт електроенергії – необхідну потужність для всіх користувачів Бурштинського енергоострову.
Причини спрацювання автоматичної протиаварійної системи з’ясовує спеціальна комісія ДТЕК. На станції не відбулося жодних пошкоджень. Нагадаємо, що Бурштинська ТЕС працює у складі так званого Бурштинського енергоострову – виділеної частини від об’єднаної енергосистеми України. Тому після відключення двох енергоблоків наявної потужності трьох залишених в роботі енергоблоків була недостатньою для забезпечення потужності «острова».
На момент аварійної зупинки з дванадцяти енергоблоків два знаходилися в плановому ремонті, чотири – в резерві.
Відразу ж після відключення блоків, потужність Бурштинської ТЕС частково була компенсована за рахунок підвищення навантаження працюючих блоків.
Також енергетики оперативно приступили до пускових операцій на трьох інших блоках, що знаходились в резерві. В 11: 38 год , 11:51год та 13:03 год для в мережу біли включені блоки №11, №2 та №1. На даний час дефіциту потужності немає і енергопостачання споживачам повністю відновлено».
До речі, як повідомив перший заступник генерального директора-директор з енергозбуту ПАТ «Закрапаттяобленерго» Артем Мартинюк, такий графік аварійних відключень було застосовано в Закарпатській області вперше за багато років.
«Річ у тім, що вони застосовуються тільки в критичних ситуаціях, коли генеруючі потужності електростанцій не в змозі задовольнити наявний попит споживачів на електроенергію, - розповів А. Мартинюк. - Це явище можна було спостерігати минулої зими, коли виник дефіцит вугілля на теплових електростанціях і був запроваджений надзвичайний стан в енергетиці України (на щастя, тоді Закарпаття цього не відчуло). У таких випадках використовують графіки аварійних відключень (скорочено – ГАВ).
У ситуації, яка виникла кілька днів тому, автоматика відключила в аварійному порядку два блоки Бурштинської ТЕС і система втратила 270 мВт. У разі, якби диспетчер енергосистеми Західного регіону (знаходиться у м. Львів) вчасно не вжив заходів, це могло призвести до масштабної аварії в енергосистемі».
Для довідки
ДТЕК Бурштинська ТЕС – ключова частина Бурштинського енергоострова, що охоплює повністю Закарпатську область, південну частину Львівської області та західну частину Івано-Франківської області, а це близько трьох мільйонів осіб у трьох областях України.
Графік аварійних відключень (ГАВ) - це документ, у якому визначений перелік об’єктів споживачів, які мають бути відключені від електричної енергії у випадках критичного виникнення дефіциту генеруючої потужності в мережі.
ГАВ розробляється для кожної області окремо і в обов’язковому порядку погоджується з місцевими облдержадміністраціями.
Прес-служба ПАТ «Закарпаттяобленерго»