В Ужгороді презентували науково-популярне видання у листівках "Традиційний одяг та вишивка Закарпаття" Довідковосувенірне видання реалізоване в рамках проекту "ProMuseum: Розвиток ресурсної бази та модернізація музейної галузі". Започаткований торік, проект є спільною ініціативою ГО "Український центр музейної справи", Міжнародного фонду "Відродження" та МБФ "Україна 3000".
Ідея проекту полягала у створенні сучасного музейного сувенірного продукту, що поєднував би змістовне наповнення та оригінальне втілення. Участь у конкурсі на здобуття мікро грантів узяли 18 музейних установ України, 10 проектів перемогли. Серед них і проект "Відкрий для себе Ужгородський скансен", автором та керівником якого є завідувач відділу масової науковоосвітньої роботи Закарпатського музею народної архітектури та побуту Тетяна Сологуб Коцан.
Джерельною базою для підготовки листівок послугувала музейна колекція одягу та одягової вишивки, а це понад 3 000 експонатів, із яких авторка проекту відібрала найбільш характерні. Всього до збірника увійшли 16 листівок, на яких зображені одягові комплекси всіх адміністративних районів краю та етнографічних груп українців Закарпаття, а також представлене традиційне вбрання угорців і румунів краю.
{g}
Як розповідає Тетяна СологубКоцан, вишивка на закарпатських сорочках, маючи ряд спільних ознак, виявляє безліч локальних особливостей, що простежуються у колориті, техніках вишивання, будові та поєднанні орнаментальних мотивів і їх розташуванні на сорочках. "Специфіка декорування традиційної сорочки залежала, зокрема, від її призначення, а також від віку, статі та соціального статусу людини, каже дослідниця, І все це розмаїття ми намагались узагальнити й унаочнити в нашій добірці".
Окрім довідкової та естетичної цінності, видання має і практичне значення. На звороті кожної листівки подано схему конкретної вишивки з тим, аби всі охочі змогли власноруч відтворити автентичні орнаменти.
Над технічним втіленням схем, як і над дизайном листівок загалом неабияк потрудився колектив "Видавництва Олександри Гаркуші". Робота над виданням тривала майже два місяці. Крім того, ефектною презентацією традиційного одягу Тетяна СологубКоцан завдячує студентам історичного факультету УжНУ, котрі залюбки погодилися взяти участь у тематичній фотосесії.
Початковий наклад видання півтисячі примірників. Частина з них призначена для культурного обміну з іншими музеями України, решта надійде у продаж. Адже одна з цілей проекту допомогти музеям заробити кошти для своїх наступних проектів.
Управління культури Закарпатської ОДА