За його словами, КВУ працює над прийняттям змін до законодавства, зокрема, щодо місцевих виборів, політичної реклами (пропонується повністю заборонити її на радіо, ТБ та на білбордах) тощо. «Наразі трапляється парадокс, коли президентська кампанія в Україні коштує дорожче, аніж президентів двох сусідніх країн разом узятих. Нам треба зробити українську політику дешевою», - каже експерт. Також він зауважив, що сучасні українські політики спекулюють на темі дітей і темі війни. Тому пропонується заборонити дитячу тематику та експлуатацію теми війни під час виборчої кампанії, яка насправді повинна б бути змаганням ідей.
«Ми вже побачили низку порушень в регіонах. Так, активно використовується технологія дискредитації своїх опонентів, найактивніше на Півдні та Сході країни. Є підозра, що окремі політичні сили самотужки формують собі так званий синдром жертви, організовуючи «напади» на своїх агітаторів. Крім того, ми помітили абсолютну неповагу до закону з боку кандидатів. В усіх регіонах спостерігаємо факти незаконної агітації – ще до дня реєстрації. Але відповідальності у законі не прописано, цим активно користуються, проте працюють механізми політичної відповідальності», - розповів О. Кошель.
На жаль, зі слів фахівця, одна з головних характеристик цьогорічної кампанії – беззмістовність. Кампанія не стала змаганням ідей і програм, а змаганням технологів, піар-штабів, яскравих бордів. Партії говорять не загальноукраїнські питання, що насправді не входять до компетенції місцевих органів влади, які ми зараз і обираємо.
Володимир Цибулько, політичний експерт, народний депутат України IV скликання додав: «Місцеві вибори у 2012 році, як і зараз, також базувалися на загальнонаціональних питаннях. Кадрова нестача партій на місцях і далі є ахіллесовою п’ятою більшості політичних сил».
Юрій Палійчук, політичний експерт сказав: «Влада прекрасно розуміє, що у них немає права програти ці вибори, адже тоді це буде початком політичних програшів для багатьох фігур. Тому для влади ці вибори є надпринциповими. Особливо на Закарпатті та у Дніпропетровській області, оскільки тут присутні сильні гравці, з якими влада з тих чи інших причин не змогла знайти спільну мову. Якщо на Закарпатті, умовно кажучи, перемогу отримає Єдиний Центр, команда Віктора Балоги, а на Дніпропетровщині команда Ігоря Коломойського, то у перспективі ці люди зможуть скласти конкуренцію самому Петру Порошенку. Тому влада кидає значні ресурси на ці два регіони. У тому числі через проекти «Відродження» та «Наш край». Так, своєрідну франшизу отримав і народний депутат Ланьо. У Мукачеві чітко повторюється історія 2013 року, коли проти Андрія Балоги виставили досить незручного для нього опонента – Івана Чубірка. І зараз він чудова кандидатура, щоб дезорієнтувати команду Балог. Тому формат участі різних людей під різними брендами створює небезпеку повторити ситуацію 2004 року, 2012 року чи 2013й рік, коли збоку Чубірка використовувався криміналітет. Вибори на Закарпатті ризикують стати найбруднішими в Україні».
Місяць тому КВУ проводив моніторинг проблемних регіонів на виборах. До списку увійшли Ужгород, Київ, Одеса, Харків, Полтава та інші. Щодо особливостей цьогорічних виборів, наголосили експерти, то на одну міськраду припадає велика кількість регіональних проектів. Відпрацьовується формула більшості і місцевих радах: більшість буде або неможливо сформувати, або вона буде занадто контраверсійною. Щодо нового виборчого закону, то на думку експертів, цей закон не гарантує оновлення облич у політиці, найбільш вірогідними переможцями виглядають люди з досвідом роботи у місцевих радах. А найчорнішою технологією вважатиметься публікація списків один одного. Щодо технології двійників, то за словами Володимира Цибулька, це прийом використовують, щоб змусити опонента помилятися. А кандидати зі схожим прізвищем більше 1 % не набирають.
Повідомили в Ужгородському прес-клубі