Проблема незаконного вирубування лісу на Закарпатті була і залишається актуальною і гострою. Висвітлення і пошук шляхів вирішення цієї проблематики вкрай необхідно і важливо, оскільки незаконними рубками лісовому фонду заподіюється шкода навколишньому природному середовищу, державі і суспільству в цілому.
За словами директора ДП «В.Бичківське ЛГ» Юрія Сойми, для державних лісогосподарських підприємств, які здійснюють управління лісовим фондом, ця проблема є «болючою», адже законодавством саме на лісгоспи покладено обов’язки із забезпечення охорони і контролю за лісовим фондом.
Окрему складову цієї проблеми ставлять незаконні рубки особами, які не встановлені. Йдеться не про вирубування лісу з порушенням встановленого порядку взагалі, а саме про рубки лісу, що вчиняються з порушенням законодавства невстановленими особами, по факту яких (незаконних рубок) порушуються кримінальні справи.
На виконання наказу № 88 лісовою охороною Державного підприємства ДП «В.Бичківське ЛГ» було проведено позапланову ревізію лісових обходів лісового фонду підприємства, за результатами якої, тобто самостійно лісгоспом, виявлено ряд порушень природоохоронного законодавства, серед яких факти незаконних порубок лісу у Кобилецько-Полянському лісництві на суму 1 мільйон 741 тисяча гривень. За даними фактами було проведено службове розслідування, наслідками якого стало відсторонення від займаних посад 4 лісничі, в тому числі і колишній в.о. лісничого Кобилецько-Полянського лісництва Василь Комораш.
Вказані матеріали, лісгоспом, направлено до Рахівського РВ УМВС України в Закарпатській області для вирішення питання про порушення кримінального провадження за даними фактами.
Наразі, одне з кримінальних проваджень перебуває на розгляді у Рахівському районному суду за апеляційною скаргою підприємства. Вироки по інших 2 кримінальних провадженнях, що переглядалися Рахівським районним судом за нововиявленими обставинами, скасували попередні вироки по справі та встановили потерпілим ДП «В.Бичківське ЛГ».
Якщо лісгосп зобов’язаний за законодавством забезпечувати охорону і збереження лісу, само по собі це не може означати і не означає, що у незаконних рубках є вина саме лісгоспу. Потрібно розібратися в кожному конкретному випадку.
У свою чергу прокуратурою області було ініційовано проведення перевірки вказаних фактів Державною екологічною інспекцією в Закарпатській області, а згодом направлено до господарського суду Закарпатської області 3-и позови про стягнення з підприємства заподіяної незаконними рубками лісу шкоди у сумі 3 мільйони 594 тисячі гривень.
За наслідками їх розгляду господарським судом Закарпатської області постановою Львівського апеляційного господарського суду з підприємства стягнуто на 430 тисячі гривень більше, повідомляє прес-служба Закарпатського ОУЛМГ.
Наголосимо, що беззаперечних і достатніх доказів безпосередньої вини лісгоспу у незаконних рубках прокуратурою суду так і не надано. По суті вина лісгоспу у тому, що незаконні рубки відбуваються на території лісгоспу, а обов’язок забезпечення охорони і контролю покладено саме на лісгосп. Тому, з боку прокуратури є неправомірним розповсюдження інформації, що виявлено винних у незаконному вирубуванні лісів і з лісгоспу на користь держави стягнуто шкоду у сумі більше півмільйона гривень.
А що ж з тими невстановленими особами, які безпосередньо незаконно вирубували ліс, за фактом чого порушені кримінальні справи, що розслідуються або перебувають під контролем прокуратури більше 3- років? Згодом про ці кримінальні справи забудеться, адже винних в особі лісгоспу знайшли, покарали і стягнули шкоду.