6 серпня в м. Ужгород у приміщенні Закарпатського музею народної архітектури та побуту відбулася прем’єра відвертої документальної вистави «Вам тут не демократія».
Переселенці трьох українських міст Олена, Микола та Віктор – Ужгорода, Горішніх Плавнів, Маріуполя – відчули на собі зашкарублість та незламність існуючого ладу.
Назва вистави «Вам тут не демократія» – це цитата одного з донорів – людини, унікальна історія якого покладена в основу.
У кожній частині театрального дійства актори показали реальні ситуації з життя переселенців, які стикнулися обличчям з ворогом і не знали як його побороти. Адже кожен з часом потрапляє у замкнене коло, і результат один: система пручається в своєму самозбереженні й ламає долі, перемелюючи людей.
В основі вистави лежить унікальна історія, яку актори донесли в інтерактивному стилі до глядачів. «Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав та свобод людини є головним обов'язком держави. ТА ВАМ ТУТ НЕ ДЕМОКРАТІЯ» – основний меседж, котрий долинає до глядачів з вуст акторів.
Наприклад, «балада про сина» розповіла присутнім про непатріотизм хлопця, що виріс в Україні. Війна на сході змусила його обрати іншу Батьківщину – Росію, навіть попри любов до матері, яка відчайдушно підтримувала українців.
Театрали також підняли тему неспроможності простого українця купувати магазинний одяг, через що більшість намагається знайти «бренди» у секунд-хендах. Аби продемонструвати незламність системи та слабкість методів боротьби з нею, актори показали балет бюрократа, якого цікавлять лише особисті інтереси.
Драматурги Яна та Ден Гуменні поставили собі завдання – розказати людям відверті історії та змусити їх розкрити свої думки. І люди говорили: відверті дискусії змусили задуматися кожного над тим, як він живе і що потрібно змінити: «Ми були байдужі. Ми самі дозволили, щоб до влади приходили покидьки і совкові діти, правнуки. За 25 років нічого не змінилося – ось страшні наслідки нашої байдужості»
У в ході дійства разом з групою акторів безпосередню участь брали самі глядачі. Вони малювали образ демократії, визначали проблеми та свого ворога, яким виявилася не лише сусідня держава, а й власна байдужість, позиція нейтральності та страх.
{g}
Намагаючись розібратися з ситуаціями та відповідаючи на запитання: як нам жити, аби бути дійсно незалежними? що робити, коли твоє право голосу не варте нічого? де брати сили на боротьбу, коли навіть найрідніші люди відмовляються у тебе вірити? – глядачі дійшли висновку, що неможливо бути осторонь сучасних проблем. І зміни треба розпочали з себе.
Як зазначила режисер Галина Джикаєва, важливо, щоб люди не розслаблялися і пам’ятали про війну, про життя, про наслідки байдужості: «Ми працюємо для вас і від вас. Адже це театр, який має закликати до дій і разом з людьми знайти правильні шляхи для вирішення проблем. Якщо ми покажемо цю виставу в Маріуполі, і глядачі так само не будуть мовчати, тоді почнеться справді відродження України».
Цей сучасний інтерактивний вид мистецтва, покликаний залучати людей до загальнодержавних, світових процесів. Адже саме за допомогою розмови можливо відшукати план порятунку країни.
Варто додати, що сучасне мистецтво не містить єдиного поняття. Політичний театр «Post Play ТЕАТР» піднімає питання актуальних, злободенних проблем: як жити далі? яке майбутнє чекає на нас?! якою має бути наша країна? і що ми можемо зробити, аби зламати бюрократичну машину?
Примітка. Народний театр – це театр швидкого реагування, що розповідає про гострі повороти в політиці та соціуму з метою формування взаємопорозуміння в українському суспільстві в пост конфліктній фазі. Проект реалізується Інститутом «Республіка» у співпраці з «Post Play ТЕАТР». У 2014-2015 роках в рамках проекту були проведені дві вистави – «Дерево життя» (м. Київ) та «Сіра зона» ( м. Запоріжжя).
Партнер проекту: Регіональне представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта.
Контакти: Олександра Скиба — 097-394-3215