Вчора, 13 серпня, вперше у Перечині відбувся VІ обласний фестиваль народного мистецтва «Лемківська ватра». До цього часу цей унікальний фестиваль проводився на Великоберезнянщині – в селах Забрідь та Кострино.
Його мета – збереження традицій, звичаїв та обрядів лемків, розвиток оригінального народного мистецтва, а також популяризація туристично-рекреаційних можливостей нашого краю.
На свято завітали керівники області та району, депутати різних рівнів, митці та запрошені. І, звісно, почесні гості, а це - представники делегацій лемківських товариств: США – Володимир Максимович, Словаччини – Іван Лаба, Польщі – священик о. Мирон, делегації з Угорщини, міста Києва, Тернопільської, Львівської та Івано-Франківської областей.
Заступник голови обласної ради Петро Грицик, звертаючись до присутніх, зазначив, що географія проживання українських лемків є дуже великою, адже доля розкидала їх по всьому світу. Знаково те, що вони пронесли із собою з українських земель через усю Європу до далекої Америки різнобарвний світ лемківської культури, тепло душі і житейську мудрість та Божу іскру від діда-прадіда, з якої сьогодні й запалиться ватра. «Ми бережемо і цінуємо традиції сильних духом лемків, які живуть у нашій області. Справедливо, що саме цього року фестиваль перекочував на Перечинщину, де історичною батьківщиною лемків є село Зарічево», - наголосив він та висловив щиру вдячність організаторам заходу, та всім,хто долучився до відродження лемківської культури, побажавши їм міцного здоров’я, миру, спокою та гарних вражень від свята.
Після урочистої частини присутні залюбки оглянули роботи народних умільців, чимало з яких достойні виставлятися в музеях. Тут просто неба були представлені виставки декоративно-прикладного мистецтва: вишивані рушники, сорочки, образи, картини, вироби з дерева тощо . На святі також проводилися майстер-класи народних умільців.
{g}
Не обійшлося без концертної програми. Перед присутніми виступили відомі колективи та артисти. Зокрема, Заслужений академічний Закарпатський народний хор, народний фольклорний ансамбль "Руснаки" Мукачівського міського Будинку культури, зразковий ансамбль танцю «Тур’янська долина» відділу культури Перечинської райдержадміністрації, народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Ужгород» Ужгородського міського центру дозвілля, «Газдині» - народний фольклорний колектив БК с. Пацканьово Ужгородського району та багато ін.. Усі номери були гарними, та такими, що брали за душу. А тим часом лемки щиро частували національними стравами та напоями.
Однією з головних подій фестивалю, звичайно ж, стало запалення лемківської ватри.А родзинкою - справжнє лемківське весілля, дійство якого було перенесено зі сцени до облаштованої садиби.
Свято тривало до пізнього вечора . Люди спілкувались, обмінювались контактами та бажали один одному зустрітися знову - дасть Бог, через рік.