У "Совиному гнізді" підбили підсумки співпраці.
Словацько-український проект "Подорожуючі ляльки", який реалізовувався за підтримки Норвезького фінансового механізму, напередодні в Ужгороді завершили підсумковою міжнародною конференцією "Карпатські легенди".
У залах історико-культурного центру "Совине гніздо" учасників конференції вітали дітки – ліхтарники запалювали усмішки, коминар пропонував потерти ґудзик на щастя, квітникарки дарували квіти, кухарі місили пряникове тісто, янголи вціляли у кожного стрілами кохання, феї-чарівниці приміряли капелюшки. Чимало казки було і в заходах, які з жовтня 2015 року і дотепер втілювалися в рамках проекту, що реалізовувався на Закарпатті, зокрема в Ужгороді, Мукачеві, Сваляві, Королеві,
Середньому та у словацькому Кошицькому самоврядному краї. Загальний кошторис "Подорожуючих ляльок" – 654 тисячі 468 євро, крім забезпечення за Норвезьким фінансовим механізмом, співфінансування було і з державного бюджету Словаччини.
У вітальному слові на відкритті конференції заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак відзначив, що Ужгород став центром транскордонної співпраці сусідніх регіонів, подякував від імені міського голови Богдана Андріїва організаторам за велику роботу і втілені креативні ідеї, адже навіть підсумкову конференцію організували нестандартно, а за участю дітей, які відобразили культуру і традиції закарпатського та словацького суміжних регіонів.
Такі проекти зближують наші народи, – наголосила у своєму виступі Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Бур’янова.
{g}
Інші виступаючі на урочистому відкритті конференції згадували, що ідея "Подорожуючих ляльок" виникла ще 4 роки тому, а загалом співпраця Закарпатського обласного академічного лялькового театру "Бавка" та Лялькового театру Кошице триває більше 25 років. Відзначали, як багато було зроблено для реалізації проекту і в його рамках, яку користь це принесло і Закарпаттю, і Кошицькому краю, як вплинуло на розвиток туризму.
За час реалізації проекту в інноваційних формах представляли спільну історію, культуру, традиції наших сусідніх регіонів і хоч направлений він був насамперед на дітей, а також туристів, втілені ідеї не залишали байдужими нікого.
У рамках "Подорожуючих ляльок" створено 10 телевізійних новел за легендами Закарпаття та Словаччини, спільний телефільм, у бібліотеках Словаччини пройшла серія представлень коміксу, реалізовано розмальовку та малюнки на камінцях казкового королівства равлика Краска, в Ужгороді на площі Театральній влітку минулого року відбулося свято "Подорожуючих ляльок", а в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, презентували, за участю Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, особливості весільних традицій нашого краю. Також у Середньому торік провели фестиваль виноробів і театралів, окрему програму зорганізували у Мукачеві в рамках "Червеного вина", за участю кошицьких та ужгородських лялькарів створили виставу "Чарівна повітряна куля", яку вчора увечері знову показали у "Бавці". А 23 квітня в Ужгороді пройде театралізована подорож туристичним маршрутом у супроводі гіда-ліхтарника «Машина часу».
На конференції обговорювали здобутий у проекті досвід, інноваційні механізми розвитку і збереження культури, шляхи розвитку туризму, які спрямовані на підвищення рівня життя, сталий територіальний розвиток, підтримку креативної індустрії тощо. Сьогодні конференція продовжує роботу у словацькому Кошице.