Багаті на події та виступи канікули фольклорного ансамблю “Ужгород” почалися ще 30 травня. Тоді ансамбль на запрошення української діаспори Румунії приїхав до Сату-Маре, аби взяти участь у святкуваннях 200-річчя Тараса Шевченка.
Українська громада Сату-Маре організувала конференцію, присвячену цій даті, запросила багатьох відомих науковців, а також жінку – нащадка родини Шевченків.
«Ми вперше зустрілися з українцями Сату-Маре, багато дізналися про їхнє життя, – розповідає керівник ансамблю «Ужгород» Віктор Шостак. – На цій конференції ми співали українські народні пісні і, звісно, пісні на вірші Шевченка. Наступного дня виступали вже на одній з міських площ, біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Погода була холодною й похмурою, дощило. Та тільки ми почали грати й співати (колективу допомагала наша чудова співачка Мирослава Копинець), на площі з’явилися люди, а через 5 хвилин вона була повна слухачів. Таких овацій я давно не чув!».
До слова, цього літа незмінний керівник ансамблю Віктор Шостак відзначився ще й публікацією своєї книжки «Цінності, що виходять за межі часу». В ній музейний працівник і музикант описав усю музичну культуру Закарпаття та різних етнічних груп, які його населяли.
«Вихід цієї книжки – дуже важлива подія мого життя, бо матеріали для неї я збирав понад 35 років. Основою стали польові дослідження, трохи використав архіви Закарпатського краєзнавчого музею, в якому працюю», – розповів автор.
Монографія призначена для широкого кола читачів, однак найбільше буде цікава музикантам, наприклад студентам музичних навчальних закладів. Вона унікальна, бо зібрала описи інструментів, котрі вже зникають з нашого життя.
«Трембіти вже не потрібні вівчарям як сигнальні інструменти – вони для цього мають мобільні телефони. Клепачі, троскотала, навіть цимбали вже скоро стануть лише музейними експонатами. Тому я хотів зберегти інформацію про ці та інші інструменти, бо вірю, що незабаром люди повернуться до народних традицій і шануватимуть їх більше», – каже Віктор Шостак.
Нещодавно «Ужгород» став одним із найкращих на фольклорному фестивалі «Яношікові дні». Проходить цей фест із ярмарком виробів народних умільців у словацькому селі Тирхові і збирає дуже багато прихильників “живої” народної музики. Всього під час цьогорічного дійства виступило 40 колективів, з яких шість (у тому числі й «Ужгород») відібрали для участі у гала-концерті. Він відбувся в амфітеарі, де вмістилося 14 тисяч глядачів.
«Серед гостей був Президент Словаччини, Міністр культури Словаччини. Такої великої аудиторії в нас не було ніколи! Ми вже давно виступаємо, але цього разу стало страшно. Починаю грати – й відчуваю, що смичок в руках трусить. Ледве себе стримав! Але потім все пішло чудово. Ми вийшли з нашою “Ой, зелене жито” – на знак дяки за теплий прийом», – ділиться враженнями Віктор Шостак.
Наступного дня колектив запросили виконати один твір під час церковної служби у храмі. Після цього колектив узяв участь у святковій ході селищем, а потім «Ужгород» радо вітали на відкритому майданчику, де наш колектив заспівав і заграв закарпатських народних пісень. Організатори зізналися: особливо їм сподобалися награвання на традиційних музичних іструментах і чудова хореографія, відтворена учасницею ансамблю Розою Мацак.
Тетяна Літераті