Традиційні «Відкриті екскурсії Ужгородом» у неділю, 21 вересня, помандрували в ужгородський мікрорайон Горяни. Тут знаходиться неперевершена й одна з найстаріших архітектурних пам’яток Ужгорода та Європи – Горянська ротонда ХІІ сторіччя.
Сама будівля сакральної споруди шестигранної форми періоду раннього ренесансу датується 12 століття. Пізніше, у 15 столітті, до неї добудували традиційну чотирьохстінну споруду готичного стилю, через яку сьогодні й можна пройти до давньої пам’ятки.
Та ще більш унікальними є фрески Ротонди (яка, до слова, усього на одне сторіччя молодша за Софію Київську). Сьогодні вони не в найкращому стані, але збережені. Окремі біблійні сюжети на фресках можна добре розгледіти. На одній стіні Горянської Ротонди ледь видніється тільки лик – це зображення, вірогідно, найстаріше.
1879 році, коли в сакральній будівлі проводили реставраційні роботи, помітили, що фарба просочена на кілька шарів у глибину. Це так званий «мокрий» живопис, коли фреску малювали на мокрій основі, а відтак фарба проникала вглиб стіни. Говорячи сучасними висловами, це своєрідний 3D-живопис.
Авторами горянських фресок є учні та послідовники італійського художника Джотто.
У добудові 15 століття також були свої настінні розписи, однак, їх відносно нещодавно реставрували та замінили на нові. Вони значно яскравіші від власне ротондівських.
Уже не один рік ведуться дискусії стосовно того, як зберегти унікальні фрески Горянської Ротонди. Львівські реставратори пропонують відновити старі малюнки та домалювати їх втрачені елементи. Натомість угорські фахівці готові реставрувати деталі, які ще видно, не домальовуючи, а потім законсервувати унікальні фрески.
Українська сторона поки міркує над пропозиціями. Щоправда угорська сторона готова провести такі роботи власним коштом та власними силами. Громадські активісти Ужгорода підтримують європейський підхід до справи і схиляються до угорської пропозиції. Про це«7 Днів» писали на початку цього року ось за цим посиланням.
Кілька фотоштрихів про Горянську Ротонду у фоторепортажі. Однак, зазначимо, її варто бачити на власні очі.
До слова, «Відкриті екскурсії» наступного разу будуть автобусними. Організатори запропонують бажаючим виїхати за межі Ужгорода. 12 автобусних турів сформують таким чином, щоб побачити найцікавіші місця Закарпатської області.
7dniv.info