Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Обласна перевірка виявила численні порушення в лікувально-профілактичних закладах Тячівщини

3 квітня 2015 р., 15:36

Тячівська медицина потребує негайного ранімування

За останні десятки років в охороні здоров’я району склалася надзвичайна, можна сказати, навіть катастрофічна ситуація. Бо якщо запитати пересічного мешканця, як він ставиться до місцевої медицини, відповідь буде, скоріш за все, критичною. При цьому людина назве більше негативу, ніж позитиву. 

Звісно, було б нечесно звинувачувати всіх підряд, є лікарі, вірні клятві Гіпократа, однак... Через типове хабарництво вже сформувався певний стереотип такого собі «пана дохтора», який дивиться на пацієнта, як на джерело свого прибутку. І перш, ніж допомогти, чекає, доки хворий покладе щось у кишеню халата, чи «дасть на лапу». 

А без грошей у тячівську лікарню можеш не йти, там на тебе навіть не глянуть. Тут давно визначено свої негласні розцінки на певні послуги лікаря - огляд, операцію, пологи тощо. Також встановлено, скільки треба заплатити молодшому персоналу – за ін’єкцію, лікувальні процедури, санітарні маніпуляції. Ментальність тячівців така, що вони і так віддячують медикам «за добре діло», однак така постановка питання в закладі викликає обурення серед населення та призводить до соціального невдоволення. 

Можна, звісно, посилатись на те, що у медиків малі зарплати, однак це аж ніяк не виправдовує, для прикладу, такі надмірні «апетити» лікаря – гінеколога, який за пологи вимагає від породіллі 500- 700 доларів. Про це на одній із нарад в райдержадміністрації повідомила дружина учасника АТО, який зараз служить на сході. Щоб покласти комусь у кишеню такі гроші за медичні послуги, які у нас згідно закону мають бути безплатними, бійцеві потрібно ризикувати на блок - постах своїм життям декілька місяців. Питається: за що він там воює, за що люди загинули на Майдані, якщо нічого не змінилось і все залишилось, як було? 

Суттєві недоліки в роботі пологового відділення районної лікарні, на яке надходить до керівництва райдержадміністрації найбільше нарікань, виявила і обласна комплексна перевірка. Її з метою вивчення реального стану в галузі охорони здоров’я Тячівщини ініціював т.в.о. голови Тячівської райдержадміністрації Василь Йовдій. Протягом останніх трьох тижнів з 3 по 13 березня поточного року спеціалісти з області «нишпорили» по всіх лікувально-профілактичних закладах, вивчаючи їх роботу. 

І ось якими є результати. Так, у Тячівській районній лікарні No1 комісія звернула увагу на те, що у пологовому відділенні здійснюють надзвичайно велику кількість кесаревих розтинів. Тільки за поточний період 2015 року прийнято 247 пологів, з них 56 – оперативним шляхом (кесаревим розтином), що складає 22,7% і є недопустимим для закладу ІІ рівня надання рододопомоги. Насторожує й нерівномірний розподіл пологів: 45,7% пологів та 77% кесаревих розтинів проведені трьома лікарями із 16 – ти працюючих. А, до речі, за інформацією, якою поділилися на нараді дружини учасників АТО, кесаревий розтин у пологовому відділенні Тячівської районної лікарні No1 коштує вже дорожче - від 700 доларів і вище. 

В той же час при вибірковій оцінці первинної документації, журналу протоколів оперативних втручань щодо відповідності показів до кесаревого розтину та тактики ведення пологів було виявлено у ряді випадків недотримання клінічного протоколу ведення нормальних пологів та недостатню обґрунтованість показів до оперативного розродження шляхом кесаревого розтину. 

Що ж стосується стану надання амбулаторної та стаціонарної акушерсько-гінекологічної допомоги загалом, то перевіркою зауважено, що лікарі молодого, працездатного віку не ротуються із стаціонаром, де переважають пенсіонери, що є недоліком організації надання такої допомоги. А підпорядкованість жіночої консультації поліклініці унеможливлює процес ротації фахівців між амбулаторним та стаціонарним підрозділами, не сприяє взаємодії між реанімування цими ланками, порушує послідовність та етапність надання медичної допомоги, від чого страждають як пацієнти, так і фахівці. 

Таким чином, зважаючи на результати перевірки та беручи до уваги оприлюднені в Інтернет – виданнях негативні факти роботи лікарів пологового відділення, було усунуто від посади завідуючу цього відділення О. Цуберу на період проведення службового розстеження. 

А відповідно виданого відділом охорони здоров’я Тячівської райдержадміністрації наказу No 78 про усунення недоліків у роботі зобов’язано у районі забезпечити дієву підготовку кадрового резерву лікарів у пологовому відділенні та жіночій консультації, а також запропонувати можливості ротації лікарів акушер-гінекологів. А з метою попередження будь-яких проявів корупційного характеру при наданні рододопомоги і можливості здійснення контролю за правомірністю дій лікарів – акушерів-гінекологів буде запровадження телефону «гарячої лінії» та розміщення даних про неї у всіх доступних для пацієнток і відвідувачів пологового відділення місцях. 

Можна, звичайно, посперечатися з тезою, що кадри вирішують все . Однак якщо проаналізувати кадрову політику в медичній галузі району, то стає зрозумілою і першопричина деяких упущень та недоліків у роботі. Для прикладу, як показала перевірка, керівний склад адміністрації районної лікарні No1 впродовж року працює у статусі виконуючих обов’язки. А наказ No1 далеко не відображає структуру та функції апарату управління установи, не розподіляє повноваження між працівниками апарату, не відображає структури підпорядкування та напрямки відповідальності працівників. 

Слід додати, що вже певні кроки по усунення недоліків в цьому напрямку вже є. Так, було відсторонено від керівної роботи в.о. головного лікаря І.Кайла і наразі оголошено конкурс на заміщення вакантної посади. І як неодноразово наголошував керівник району Василь Йовдій - це буде відкритий і публічний захід із залученням журналістів та громадськості. Кожен претендент на цю посаду, окрім наявності відповідних кваліфікаційних документів, повинен подати на розгляд комісії своє бачення з вирішення проблем та стратегію подальшого розвитку лікувального закладу. З новопризначеним керівником буде укладено контракт, що надасть можливість людині спокійно працювати і реалізовувати заплановане в життя. 

Що стосується інших керівників лікувально-профілактичних закладів району, то всі вони повинні прозвітуватися перед громадськістю за пророблену роботу у визначений за графіком час, який оприлюднений на офіційному сайті Тячівської райдержадміністрації. І кожен бажаючий має право прийти та запитати про основні напрямки роботи закладу, використання бюджетних коштів тощо. Чим відкритішими будуть керівники закладів перед громадськістю, тим ефективнішою буде їх робота. 

Бо, на жаль, є в районі й такі головні лікарі, які очолюють заклади по 10-20 років, однак нічого корисного там не зробили. І навіть не в змозі вирішити елементарні господарські проблеми, в той же час вважають заклад ледь не своєю власністю. У таких випадках потрібно робити кадрові зміни, навіть якщо це комусь і не буде подобатися. Без таких рішучих і кардинальних кроків не буде поступу вперед. Це потрібно зрозуміти всім. 

Загалом питання кадрової політики галузі охорони здоров’я залишається актуальним і потребує удосконалення. Так, слід відмітити, що лише 75 % лікарів працює на повний оклад, решта задіяні на 0, 75, 0, 50 та 0, 25 окладу. Така ж приблизно картина і серед молодшого та технічного персоналу. Залишається високим показник працюючих в лікувально- профілактичних закладах спеціалістів пенсійного віку. 

Звертає на себе увагу й той факт, що 15 лікарів – спеціалістів пропустили термін чергової атестації та курсової перепідготовки, всі вони переведені на посади лікарів- стажистів ( Модинець Т.Ю – лікар-лаборант, Гостєв В.В. – лікар - терапевт, Кормош В.В. – лікар-ортопед -травматолог, Малицький С.В. – лікар - дерматовенеролог, Лиспух І.М – лікар-акушер гінеколог, Чербаник В.В. – лікар - стоматолог та ін.) Якщо вони на протязі 2015 року не пройдуть курси стажування – виникне необхідність щодо вирішення питання їх доцільності перебування на посаді. Окрім того, не були на курсах підвищення кваліфікації по 5 і більше років 19 лікарів, 15 із них переведені на посади лікарів - стажистів. Це Модинець Т.Ю. – лікар - лаборант - стажист 2 роки, Гостєв В.В – лікар – терапевт - стажист 2 роки. Стойка Х.В. – лікар-стажист АЗПСМ - 2роки. Якщо ж на протязі 1 року такий працівник не пройшов курси стажування, потрібно вирішувати питання його звільнення або переведення на посаду молодшого медичного спеціаліста. 

Серед молодших медичних спеціалістів – 21 працівник не був на курсах більше 5 років, і лише 1 звільнений за невідповідність займаній посаді. Загалом, у порівнянні з атестацією лікарів та молодших медичних спеціалістів з обласними показниками виявлено, що у Тячівському районі значно нижчі показники атестації. 

Тож тут коментарі, як то кажуть, зайві. Що говорити про окремих медичних працівників, коли у районі навіть деякі медичні заклади не мають ліцензій на здійснення господарської діяльності. А з медичної практики ліцензія є єдиним документом, який безпосередньо надає право юридичним особам та фізичним особам-підприємцям здійснювати господарську діяльність у сфері охорони здоров’я. За провадження медичної практики без отримання ліцензії чинним законодавством передбачено адміністративну, кримінальну та цивільно- правову відповідальність. Втім це вже інша тема для обговорення, яку буде подано згодом. 

У даній статті наведено лише деякі кричущі факти, виявлені у ході комплексної перевірки. У наступних публікаціях ми подамо інформацію про стан надання медичних послуг профільними службами, а також шляхи вирішення виявлених недоліків. Однак, як вчергове наголошує Василь Йовдій, жодної пощади тим, хто безвідповідально ставиться до своїх обов’язків та зловживає посадою, не буде. 

Далі буде...
Прес-служба Тячівської райдержадміністрації

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp