Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Академік-закарпатець Василь Німчук створює Товариство шанувальників і захисників діалектів

28 травня 2015 р., 22:16

Легендарний мовознавець представив цю ідею в Ужгороді у стінах рідного університету

Сьогодні в обласний центр завітав наш легендарний земляк, член-кореспондент Національної академії наук, колишній директор Інституту української мови НАНУ Василь Німчук. Випускник Ужгородського університету, Василь Васильович провів зустріч із викладачами та студентами філологічного факультету УжНУ, пригадав своїх наставників і розповів, як після навчання пішов із Ужгорода до Києва у високу науку. Де вже більше 60 років надзвичайно успішно працює.

«Закарпатську тематику я ніколи не полишав, але з плином часу мене ці всі проблеми більше турбують, – зізнався Василь Німчук. – Починаючи від того, коли ювілей має справляти Ужгородський університет – чи від Другетів, чи від учительської семінарії. Зацікавився нарешті і темою русинства – що воно і звідки. Можемо відкинути політичну складову, але мусимо визнати, що існує етнографічне русинство».

Продовжуючи цю тему, Василь Німчук розповів, що приїхав до Ужгорода в тому числі й для того, аби загітувати нинішніх колег-науковців і майбутніх дослідників долучатися до реалізації його ідеї, якою одразу ж і поділився: «Сьогодні ніхто не захищає діалекти. А діалекти – це живильне середовище української літературної мови. Нам треба створити загальноукраїнське Товариство шанувальників і захисників діалектного мовлення. Люди позитивно до цього поставляться і тоді не будуть творити бойківську, лемківську, гуцульську та інші літературні мови. Адже ви знаєте, що такі спроби були і є. Це товариство об’єднувало б людей, які визнають літературну мову як основну ознаку нації, але водночас люблять і шанують свою материнську мову, говірку, і хочуть, щоб діалект залишився живим».

Розповідаючи про завдання Товариства шанувальників діалектного мовлення, серед іншого Василь Німчук акцентував і на необхідності робити аудіозаписи говірок, зберігати їх на сучасних носіях, популяризувати діалектологію в Інтернеті, підтримувати молодих вчених, які зосереджуються на наукових пошуках саме в цій сфері, активно співпрацювати з колегами за кордоном тощо.

Ужгородські науковці дуже схвально відгукнулися про цю ідею земляка-академіка, що, вочевидь, означає, що наші викладачі незабаром долучаться до роботи Товариства. Тим більше, що, як кілька разів наголошувалося, саме філологічний факультет УжНУ знаменитий своєю діалектологічною школою, створеною іншим легендарним науковцем Йосипом Дзендзелівським.

Наприкінці зустрічі декан Галина Шумицька подарувала Василю Васильовичу, який, як уже згадувалося, є випускником нашого філологічного факультету, футболку з написом «Я люблю філфак». А академік подякував і в притаманній йому манері віджартувався, що одягатиме її лише по великих празниках :). До слова, Зелені свята Василь Васильович традиційно проведе у рідному селі Довге, що на Іршавщині.

Час Закарпаття

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com