Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Тячівська ОТГ: стрибок у розвитку всього за півтора року

18 травня 2017 р., 09:49

Глухі села освоюють мільйони на дороги і ремонти, а Тячів стає по-справжньому європейським містечком (ФОТО)

У рамках прес-туру, організованого закарпатським регіональним відділенням Асоціації міст України, кореспондент «Часу Закарпаття» минулого тижня відвідав населені пункти першої на Закарпатті об’єднаної територіальної громади – Тячівської.

 

І на власні очі побачив, як там буквально за рік-півтора кардинально змінилося життя. Місцеві кажуть: за 25 років незалежності не зроблено стільки, як із початку децентралізації і об’єднання з навколишніми селами та Тячевом у одну спільну громаду. Ми переконалися, що це не просто слова. За якихось півтори року громада зробила справжній стрибок у розвитку.
Місто Тячів об’єдналося з селами Руське Поле, Тячівка, Лази і Округла на старті децентралізаційної реформи, створивши першу в Закарпатській області об’єднану територіальну громаду (ОТГ). Голова громади Іван Ковач, який тривалий час керує Тячевом, визнає: спочатку було непросто, бо вистачало невизначеностей, неузгодженостей і невідповідностей навіть на рівні законодавства, не кажучи вже про труднощі на практиці. Проте Іван Іванович у розмові з кореспондентом «Часу Закарпаття» кілька разів наголосив, що результат, якого вже досягнуто, вартує витрачених зусиль, часу, сил і нервів.

У тому, що це правда, ми переконалися, проїхавшись селами громади, поспілкувавшись із людьми і побачивши ті разючі зміни, які сталися в Руському Полі, Тячівці, Лазах і самому Тячеві.

 

Перша зупинка – Руське Поле. Одразу впадає у вічі те, що від траси «Мукачево-Рогатин» до села веде новенька рівна дорога (всі центральні дороги до сіл громади стелять наново, а не ремонтують «ямково»). Староста Руського Поля Василь Мірявець, який очолює село з 2006 року, проводить екскурсію і показує об’єкти соціальної інфраструктури, в яких завершений або ж якраз триває капітальний ремонт, хвалиться оновленнями у школі і спортивним майданчиком із штучним покриттям, капітальним ремонтом дитсадка і адмінбудівлі колишньої сільської ради.


І дуже чітко окреслює перевагу від об’єднання.

– Ми були абсолютно дотаційні, самі заробляли менше 10 % від нашого бюджету, не могли нічого вкладати в розвиток, бо ледве закривали з допомогою субвенції захищені статті. Коли створювалася громада, було досягнуто домовленості, що у перший рік села отримають на розвиток своєї інфраструктури по 1 мільйону гривень. Насправді ж у 2016 році Руське Поле отримало 5 млн 200 тис грн., а цього року передбачено біля 8 мільйонів 800 тисяч! Це все на інфраструктуру – дороги, школи, садочки, освітлення, майданчики і так далі. А тепер порівняйте: якби ми не об’єдналися, село в 2016-му зібрало б податками усього 134 тисячі гривень. І що б ми тоді могли зробити?..» – риторично запитує Василь Мірявець.

 
  

Аналогічний настрій – у старости села Тячівка Івана Молнара. І це не дивно – торік у інфраструктуру населеного пункту, з якого раніше до райцентру автобус худо-бідно їхав один раз на день, вкладено майже 6 мільйонів гривень. Більшість коштів пішли на дорогу – і зараз уже до Тячева щодня курсує сім маршрутів. А крім дороги, в Тячівці відремонтували школу, сільський клуб, зараз ідуть роботи на стадіоні, капітальний ремонт амбулаторії.

У відремонтованому присілковому клубі, на який раніше ніхто й копійки не хотів виділяти, відкрили секції настільного тенісу, греко-римської боротьби, придбали проектор і влаштовують для дітей кіносеанси… 

«Ми навіть почали говорити про будівництво дитячого навчального закладу, – каже Іван Молнар. – Раніше про таке навіть не мріялося. Та що там казати, якби ми не об’єдналися в громаду, ніколи б не мали всього того, що отримали тепер».

 

Василь Ключкей, староста села Лази, третього населеного пункту, що приєднався до Тячівської ОТГ, - чотириразовий сільський голова. Він пережив усякі часи, працював при різних владах. І переконаний, що «далеко вигідніше працювати в громаді».Лази внаслідок об’єднання в Тячівську громаду у грошовому виразі отримали найбільше з усіх сіл. Тут лише на нову дорогу пішло 6 мільйонів гривень. А ще понад півтора мільйона витратили на встановлення вуличного освітлення. Крім того, в селі зроблено дитячий майданчик, ремонтується сільрада, амбулаторія і школа, яка перебувала в аварійному стані, оновлено два мости, майже 300 машин гравію використали при підсипанні бічних вулиць села. І це далеко не все…

– Так і напишіть: за 25 років незалежності у нашому селі не зроблено стільки, як за рік після створення об’єднаної громади, – каже Василь Васильович.

  

На завершення прес-туру у Тячеві журналістам випала нагода поспілкуватися не лише з головою громади Іваном Ковачем, а й із першим заступником Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеславом Негодою, який перебував на Закарпатті з робочим візитом. Він висловив сподівання, що на наступній сесії обласної ради депутати розглянуть і підтримають перспективний план формування територій громад області, бо Закарпаття є єдиним регіоном, який до цього часу не прийняв цей важливий стратегічний документ.

 «Немає іншої перспективи, ніж децентралізація і створення спроможних громад по усій Україні. Отже і Закарпаттю час діяти і ставати лідером реформи. Регіон, зважаючи на територіальну і ментальну близькість до Європи, має бути серед перших у цих змінах. Наголошу, що перспективний план в майбутньому можна буде коригувати. Зараз головне – розпочати процес, дати громадам, які хочуть об’єднатися, орієнтири і певні гарантії, а тим, що вже об’єдналися, - можливість спокійно працювати і розвиватися, а не залежати постійно від рішень Уряду», - сказав В’ячеслав Негода.

Урядовець відзначив позитивну динаміку розвитку Тячівської ОТГ і самого Тячева.

 Райцентр нині справді не впізнати, він стає по-справжньому європейським містечком. Тут вже забули, що таке погані дороги чи вибоїни на тротуарах – 80% вулиць Тячева з новим покриттям, а бруківку кладуть уже на околичних тротуарах. Місто вже може реалізовувати навіть дуже крупні інфраструктурні проекти, як наприклад, будівництво нового суперсучасного спортивного комплексу на 500 місць, яке от-от має завершитися.

Про «дрібні» ремонти адміністративних будівель, підтримку медицини, освіти чи культури навіть не говоримо – це вже сприймається як буденний обов’язок влади.

 «Децентралізація – дуже вдала реформа, – каже голова Тячівської ОТГ Іван Ковач. – Це єдиний шлях до того, щоб зробити громади спроможними і незалежними. Ми були перші на Закарпатті. Багато чого робилося, як-то кажуть, на марші, з коліс, тому нам було непросто. Але всім, хто почав об’єднання в громади після нас, уже легше».

На завершення – порада від редакції: якщо у вас є сумніви у тому, чи варто створювати ОТГ, поїдьте до Тячева і самі в усьому переконаєтеся.

Час Закарпаття

P.S. У рамках прес-туру представник Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Оксана Дудаш поінформувала старост сільських комітетів Руського Поля, Тячівки та Лазів та голову Тячівської ОТГ Івана Ковача про діяльність системи безоплатної правової допомоги на Закарпатті та початок роботи міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ, які стануть майданчиком для спілкування та мережування між людьми, об’єднаними спільними ідеями у сфері права та правосуддя, та впроваджуватимуться в життя на рівні територіальних громад, експертного супроводу та ІТ-підтримки.Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com