Мартін народився 317 р. в римській провінції Паннонія в місті Сабарія (нині місто Штейн у Ангері Середньої Франконії землі Баварія). Його батько був легіонером армії Римської імперії, який дослужився до посади військового трибуна (ранг сучасного полковника) і залишався переконаним прихильником римського язичництва. Тому свідомо назвав свого сина на честь Марса (римського божка війни). Дитячі роки Мартіна минали у місті Тіціна (тепер - Павія) біля річки Тичино, що впадає в річку По.
Адже батька перевели служити в італійську Павію. Мартін познайомився з тамтешніми християнами і став катехуменом (нехрещена в дитинстві особа, яка готується прийняти Хрещення), але до Хрещення не дійшло, бо тамтешній єпископ просто боявся хрестити десятирічного хлопчика, щоб не наразитися на гнів впливового батька. Мартін прийняв присягу римського легіонера в 15 років відповідно імперського наказу щодо синів ветеранів. Сильний юнак Мартін був влаштований офіцером кінноти. Але вже тоді Мартін вподобав взірець життя свого сучасника святого Антонія Великого. Своїх слуг і співслуживців Мартін дивував тим, що маючи свободу до спокус, вів особисте добре моральне життя, допомагав потребуючим в нещасті.
І у 338 р. під час перебування в гарнізоні Ам'єн, він у люту зимову холоднечу зустрів жебрака і віддав йому відірвану половину від свого плащу званого як "капа". Вночі уві сні Мартин побачив Христа, одягненого в половинку його плаща "капу", який говорив ангелам: «Дивіться, як мене Мартин-катехумен зодягнув!».
Перший угорський король Іштван (Степан) тисячу років тому побудував у Будапешті храм на його честь. У XIІI столітті храм святого Мартина було збудовано й у Мукачеві.
Пропонуємо Вам переглянути відео, на якому відзнято
храм святого Мартина з висоти пташиного польоту.
Місто Мукачево, починаючи з правління королеви Єлизавети, мало декілька печаток. У XIX столітті зображення Святого Мартина остаточно закріпилося на гербі міста. Герб Мукачева із зображенням святого було зареєстровано у 1902 році міністерством внутрішніх справ Угорщини. Його зображення й досі збереглося на фронтоні мукачівської ратуші.
Тетяна Решетар, прес-відділ Мукачівської Дієцезії