Минулого тижня у Львові на базі оптово-роздрібного ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» пройшла цікава конференція «Ринки плодоовочевої продукції Європи та України. Перспективи та виклики». Кореспондент «Часу Закарпаття», очікуючи зустріти на такому важливому заході закарпатських сільгоспвиробників та чиновників, що мали б перейматися аграрною галуззю, також подався до Львова. Однак, на превелике розчарування, жоден (!) закарпатець на форум, в якому взяли участь провідні фахівці галузі включно з чиновниками Мінагропроду, не приїхав.
Відповідно, в цій публікації ми не будемо зупинятися на власне перспективах ринку овочевої та фруктової продукції Закарпаття. Закцентуємо на іншому: одна з трьох панельних дискусій конференції стосувалася цікавої новації, яку хоче впровадити Мінагропрод, і яка стосуватиметься дуже багатьох наших земляків – появи в Україні сімейних ферм. Ця ідея, судячи з жвавого обговорення фахівців під час конференції, може мати великий резонанс.
Суть наступна: у Міністерстві аграрної політики і продовольства України йде робота над законопроектом, яким через внесення змін до Закону України "Про фермерське господарство" передбачається сформувати правові засади трансформації особистих селянських господарств (ОСГ) у сімейні фермерські господарства (СФГ). Наразі обговорюється пропозиція реєстрації СФГ як фізичних осіб-підприємців. Цей підхід забезпечує найлегшу імплементацію сімейних господарств в існуюче правове поле завдяки внесенню мінімальних змін до чинних правових актів.
Іншими словами, звичайних селян-виробників збираються визнати законодавчо рівноправними товаровиробниками, спростити для них дозвільну систему (можливо, за європейським принципом -- до одного документа), спростити для них доступ до фінансів і створити можливості для інтеграції в ринок. Ці наміри озвучив директор департаменту економічного розвитку, аграрного ринку та інвестиційної політики Міністерства аграрної політики і продовольства України Віталій Саблук.
«Маємо вдалий пакет законодавчих ініціатив, який дозволить майже мільйону сімей України скористатися перевагами і перейти в цей статус, -- запевнив чиновник Міністерства. -- Другий крок – це спрощення дозвільної системи: важко перемогти пожежну інспекцію, екологічну інспекцію тощо. Третій крок -- доступ до фінансових ресурсів. Можливо, через створення спеціального недержавного фонду фінансової підтримки сімейних ферм. Наступне: інтеграція в ринок – розширення розуміння локального аграрного ринку до мілкооптових кооперативів і спрощений вихід таких виробників навіть у спальні райони міст, де вони щоденно зможуть продавати вирощену продукцію».
Експерти також наголосили, що сімейні фермерські господарства матимуть доступ до державної підтримки та до організованих ринків. Для того, аби мати таке право, сімейна ферма буде реєструватися на основі договору про спільну діяльність членів однієї сім’ї, при цьому керівник ферми (голова родини) буде оформлятися приватним підприємцем на єдиному податку. Тоді господарство отримає статус сільгоспвиробника, і зможе спрямовувати ПДВ на власний розвиток. Ще важливий момент -- всі члени сім’ї, працюють в цьому сімейному фермерському господарстві, матимуть соціальний захист, якого зараз не мають українці, що утримують особисте селянське господарство (найголовніше в даному випадку – можливість мати стаж для майбутньої пенсії селянина).
Відзначимо, що під час обговорення чимало моментів цієї ініціативи створення сімейних ферм були розкритиковані аграріями. Хочеться сподіватися, що це означає, що законопроект буде доопрацьований. Проте ніхто не заперечує головного: самозайняті українці виробляють майже стільки ж продукції, як і великотоварні виробники. До прикладу, це 93 % вирощеної в країні картоплі, понад 80 % овочевої та фруктової продукції, 45 % птахівництва і 20 % зернової продукції. Тож немає сумніву, що особисті селянські господарства мають мати статус сільгоспвиробника, аби повноцінно і законно продавати вирощену продукцію. І цей статус, судячи з усього, найближчим часом вони таки отримають.