З початку року в Україні починають видавати біометричні паспорти, про введення яких в державі йшлося вже кілька років поспіль. Передбачено, що такі документи найбільше захищені від підробок та спрощуватимуть процедуру виїзду закордон. У спеціальному вбудованому в документ електронному чіпі, зберігатиметься майже вся інформація про його власника.
Ігор Михайлишин, начальник ГУ ДМС України в Закарпатській області, розповів про деякі особливості виготовленні біометричного паспорту.
Ціна
Офіційної інформації щодо вартості біометричного закордонного паспорта ми поки що не маємо. Ціну на вартість бланка визначає поліграфкомбінат, який буде випускати біометричні паспорти. Як тільки договір між Державною міграційною службою і поліграфкомбінатом "Україна" буде підписано, стане відома і вартість документа. Проте вже зараз можна сказати, що він буде дорожчий. Адже технологія виготовлення – складніша.
Переваги
Запровадження біометричних паспортів в Україні – це один з кроків до лібералізації візового режиму з країнами Єврозони. Проте їздити без віз власники паспортів нового зразка поки не зможуть. Це тільки перспектива. І надалі потрібно буде оформляти шенгенську візу.
Щодо переваг таких документів, то, по-перше, вони найбільш захищені від підробок. Ніхто крім власника ними не скористається. Суттєве підвищення ступеня захищеності нашого суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму є головною ідеєю впровадження біометричних паспортів.
По-друге, після встановлення на кордоні автоматизованих контрольно-пропускних систем для власників біометричних паспортів, час необхідний для проходження контролю буде зведений до мінімуму. До речі, цей досвід "електронних воріт" уже успішно впроваджується в 15 країнах, а біометричні документи видають більше 90 країн із 193 держав-членів ООН.
В області є тільки один комплект обладнання для зчитування біометричних даних
На сьогодні Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області отримало один комплект обладнання для зчитування біометричних даних людини. З лютого наступного року очікується ще надходження аналогічного обладнання для десяти територіальних підрозділів, аби задовольнити попит на біометричні документи. Це сканер для зняття відбитків пальців, або одного пальця, або долоні. Це питання зараз законодавчо врегульовується. Цифровий сканер підпису, де людина має розписатися. Також людина фотографується, аби отримати відцифрований образ обличчя. Ця інформація і буде вноситися на чіп. Зараз це обладнання налаштовується, аби з початку наступного року закарпатці могли оформити перші біометричні закордонні паспорти.