Традиції міських різдвяних святкувань у Західній Україні вже давно полюбились близьким та далеким гостям. До Ужгорода, Львова, Мукачева з’їжджається щораз більше туристів. Кожен хоче відчути смак Різдва, побачити всі його барви, насолодитися цією різдвяною атмосферою, по-особливому святковою на Заході України. Стародавні традиції, місцеві обряди, найсмачніша кухня та щира, щедра українська гостинність.
Ми підготували для вас все найцікавіше, що відбуватиметься в західноукраїнських містах у період новорічно-різдвяних свят цього року. Тож беріть з собою гарний настрій, і поспішайте на зустріч Різдву, колядам, вертепам – радіти святу та прославляти народження Христа.
Та й на кожній львівській вулиці та вуличці ви зустрінете свято: тут красиво, затишно і особливо весело у різдвяний період.
«Свято пампуха». 7-11 січня. Площа «Ринок»
Пампушки традиційно є однією із 12 страв різдвяного столу. На міському святі, яке проводиться вже восьмий рік поспіль, вас навчать готувати ці смаколики та розкажуть про їхню давню історію. У великій Пампуховій хаті запропонують пампушки із найрізноманітнішими начинками. А ще на Святі Пампуха вас частуватимуть традиційною українською кутею, (у різних варіаціях, адже фантазія господинь створює все нові рецепти).
Тут же проведуть конкурс на Найкращу господиню.
Традиційно діятиме і «Львівська Різдвяна пошта». Це унікальна можливість надіслати оригінальні мистецькі листівки із побажаннями «Веселого Різдва!» у будь-яку точку планети.
XVI Різдвяний фестиваль «Велика коляда». 7-25 січня. Площа Музейна
Всеукраїнський хоровий фестиваль вже став традицією. Тисячі учасників приїжджають у Львів щороку, аби порадувати професійним співом гостей та жителів західної столиці. «Велика коляда» – особливе явище. Лише тут ви отримаєте справжню насолоду від мистецтва автентичних, фольклорних, інструментальних українських хорів, що об’єдналися у різдвяному дійстві. Побувавши у Львові, обов’язково завітайте в один із днів на фестиваль, адже ніщо так не передає різдвяної атмосфери як коляда. Вона об’єднує, збагачує, очищує та лікує душі.
Апогеєм фестивалю є заключний гала-концерт 31 січня, у якому лунають коляди у виконанні зведеного хору найкращих колективів фестивалю, що дозволяє слухачеві відчути всю велич Різдва Христового.
Хода звіздарів та Фестиваль вертепів. 8 січня
Святкова процесія, яка мандрує вулицями міста від Домініканського собору до Оперного театру – веселе, барвисте дійство, яке завжди привертає увагу перехожих. Десятки великих традиційно українських різдвяних «звізд» – як особливий вид народного мистецтва: золотисті, червоні, синьо-жовті, з квітами та іконками – кожна красива по-своєму. У їхньому сяйві звучить дзвінка українська коляда.
Сотні різдвяних персонажів: царів, ангелів, жидів і воїнів рухаються у величезній різнобарвній веселій колоні.
Під час ходи то тут то там від колони відділяються вертепи, зупиняючись, щоб розіграти різдвяні сценки, збирали довкола цікавих львів’ян та туристів.
Багато сіл регіону мають свої традиційні вертепи, започатковані ще дідами-прадідами. Щороку вони приїжджають у Львів, аби розділити різдвяну радість з туристами та жителями міста.
Ужгород: солодкий мед та чарівна романтика різдвяної пісні
Древній Ужгород ніколи не перестає бути цікавим. Культурне різноманіття, красива архітектура, захоплюючі історії завжди приваблювали сюди безліч туристів. Тут є все необхідне для комфортного відпочинку. А ще – шарм карпатського краю, спокій та приємна насолода красою ошатного мальовничого карпатського містечка.
«Медовуха Фест 2015». 3-5 січня 2015 на наб. Незалежності
Якщо хочете провести свята солодко – вам сюди!
По-суті, це фестиваль-ярмарок медової продукції. І-й новорічно-різдвяний благодійний захід, який, до речі, збиратиме кошти закарпатським військовим у зоні АТО та дітям хворим на цукровий діабет.
Найсмачніший та найякісніший український мед домашнього виробництва, медове вино, медовий бальзам та багато іншої ексклюзивної продукції. Найрізноманітніші медові напої на основі рослин з карпатських полонини – лікують тіло і душу (жартують пасічники).
Тут ви отримаєте можливість пройти майстер-клас із виготовлення медовухи та навчитесь відрізняти якісний мед. Тож солодкі враження гарантовано.
Аж до 14 січня в Ужгороді триватиме цікава виставка. Сучасні угорські митці виставлять свої картини на огляд жителям та гостям міста. Різножанрові живописні твори, модерна кераміка та вироби із дерева.
Великий святковий різдвяний концерт відбудеться у Катедральному соборі. 8 січня
Під вечір на Театральній площі міста відбудеться дійство, присвячене різдвяній коляді«Колядуємо усі, і дорослі і малі». Долучившись до свята, ви проведете чудовий, незабутній вечір та отримаєте незабутні приємні враження, які надовго залишаться у пам’яті. Яскраве зоряне небо, чисте морозне повітря, веселі вертепи та колядники…Чарівна різдвяна романтика.
Мукачево: молоде вино, атмосфера старовинного замку та зірковий фестиваль колядок
Містечко відоме своєю середньовічною фортецею, яку щороку відвідують тисячі туристів. І сьогодні вона готується до свят: у замок завітають учасники фестивалю вина. Веселі концерти з колядками, щедрівками та вертепами. А попри все це – дивовижна живописна природа довколишніх Карпат. Хіба може бути щось краще?
«Червоне вино-2015». З 10 по 14 січня
Тут перед вами представлять найкращі напої з усього Закарпаття – воістину винного краю.
Найстарший, найбільш масовий винний фестиваль нашої країни цьогоріч буде ювілейним (проводитиметься вже у 20-те). Продукцію талановитих виноробів, які з’їжджаються у Мукачево з усіх усюд, ви не спробуєте більше ніде. Шардоне, Кюве, Розе, Кадарка та Сапераві – це далеко не весь перелік вишуканих сортів молодого вина, яке вам запропонубть.
Свято розпочнеться із концерту з виступами народних колективів. Завершиться театралізованим дійством.
День відкритих дверей планують провести у Замку Паланок. Це ще одна чудова нагода побувати на екскурсії в одному з найкрасивіших замків України.
«Різдвяна зіронька-2015». 9-12 січня
Якщо на свята відпочиватимете у Мукачеві – завітайте на концерт. Всеукраїнський відкритий
дитячо-юнацький фестиваль-конкурс естрадної пісні запрошує гостей. Найталановитіші виконавці зі всієї України створять для вас справжнє свято. Солісти, дуети та ансамблі розважатимуть гостей.
Чернівці: карнавал по-українськи у красивому місті
Чернівці називають маленьким Парижем, це одне з наймальовничіших міст України. Воно багате на красиві архітектурні пам’ятки, найзнаменитішою з яких є Чернівецький національний університет. А ще тут проходить один з найяскравіших етно-фестивалів, що пропагує давні українські традиції – «Маланка». Тож запрошуємо!
Маланка-фест. 15 січня
Маланка весело і яскраво завершує цикл новорічно-різдвяних святкувань. Традиція святкувати Маланку сягає корінням у часи середньовічних карнавалів. Боги, потойбічі силами та духи предків. Люди вірили – в час, коли один рік змінює інший, на землю приходять всі сили, які наповнюють життя людства: веселі і сумні, страшні та дивакуваті. Люди переодягалися у ці образи і поринали у загальну стихію свята.
В багатьох регіонах України ще збереглась традиція водити Маланку. І, мабуть, найяскравіше вона показана саме на Буковині. Ось уже п’ятий рік поспіль у після день Старого Нового року у Чернівцях проводять зимовий фестиваль. Дуже особливий: масштабний, різнобарвний, і видовищний, колоритний. Щоправда, цьогоріч святкування не будуть такими масштабними у зв’язку із ситуацією в країні. Та все ж «Маланку» не відміняють.
Щороку величезна кількість творчих колективів з різних районів Чернівецької області, із сусідніх областей беруть участь у етнографічному дійстві. Приєднавшись до фестивалю, ви й самі зможете перевтілюватися в різноманітні образи і стати його частинкою . Фестиваль Маланки – справжній український бренд буковинського краю, який радо запрошує провести свята разом.
Культурно-розважальні заходи триватимуть у Чернівцях протягом усіх зимових свят. “Казковий новий рік”, “Різдвяні візерунки”, “Новорічний калейдоскоп”, “Різдвяні зустрічі” – програми, вистави, конкурси, які чекають на дорослих та малих гостей і жителів прекрасного міста Чернівці.
Також на новорічно-різдвяні свята вас запрошує Верховинщина. Святкові дні, проведені у карпатських горах, запам’ятаються вам на довго. А місцеві ярмаркові та концертні дійства не дадуть сумувати.
Гарячим глінтвейном та найсвіжішими смачними м’ясними стравами приваблює гостей село Геча Берегівського району. На період зимових свят тут запланований традиційний Фестиваль гентешів. Різники свиней на публіці змагатимуться у спритності та майстерності приготування різноманітних страв зі свинини. Більш свіжого м’яса ви не скуштуєте ніде, адже весь процес від самого початку відбувається на очах у глядачів.