«Окремі види надбавок та підвищень до пенсій встановлюються Кабінетом Міністрів України.- повідомила Анастасія Пентек. Кабмін визначає розміри пенсій, надбавок, підвищень чорнобильцям та дітям війни, а також порядок індексації пенсій. Зокрема розміри мінімальної пенсії інвалідам-чорнобильцям, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Аналогічне право надано Кабінету Міністрів України і щодо визначення розміру підвищення дітям війни і окремих соціальних виплат.
Оскільки в Україні розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних, з 1 грудня 2015 року буде проведено перерахунок пенсій, надбавок і підвищень до них відповідно до прожиткового рівня. Цьогоріч змінено межу для оподаткування «великих» пенсій.
Тепер оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три мінімальних заробітних плати (3654 грн.), в частині такого перевищення за ставкою 15%. Наприклад, якщо розмір пенсії становить 4100 грн., то оподатковуються тільки 446 грн. – та частина, яка перевищує межу в 3654 грн.» - наголосила начальник ГУ Пенсійного фонду в Закарпатській області.
Щодо встановлення нового порядку сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Анастасія Пентек зауважила: « Цього року набули чинності нові норми щодо збору при купівлі іноземної валюти. Ставку збору збільшено з 0,5% до 2%, його сплачують лише фізичні особи, які купують готівкову валюту. Це не стосується тих громадян, які мають валютні кредити й купують іноземну валюту для їх погашення».
«Законодавством продовжено мораторій на перевірки контролюючими органами підприємств, установ та організацій, а також фізичних осіб – підприємців. До кінця наступного року вони здійснюватимуться виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки», - наголосила посадовець. Також, за її словами, відбулися істотні зміни в законодавстві щодо сплати єдиного внеску, спрямовані на детінізацію ринку праці та легалізацію заробітної плати.
Зокрема, передбачено нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу та запроваджено мінімальний внесок за місяць за найманих працівників. Закон подовжує термін дострокового виходу на пенсію жінок у 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи, до 1 січня 2022 року. У цьому разі розмір пенсії буде зменшуватися на 0,5% за кожний повний чи не повний місяць дострокового виходу на пенсію.
«З початку нинішнього року відбувся масовий перерахунок пенсій у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Віднині мінімальний розмір цієї пенсії не може бути нижче двох визначених Законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - 1898 грн. Раніше мінімальний розмір пенсії складав 949 грн.», - зауважила Анастасія Юріївна.
Насамкінець начальник Головного управління Пенсійного фонду області повідомила, що вимушені переселенці, яким вже здійснюється виплата пенсій за тимчасовим місцем проживання, мають до 1 лютого зареєструватися в органах соцзахисту населення. У такому разі пенсійні виплати їм здійснюватимуться без перерв і в наступні місяці. У разі, якщо пенсіонер не зареєструється в органах соціального захисту населення до вказаної дати, виплата пенсії тимчасово припиняється. Після реєстрації виплату пенсії буде відновлено з дати припинення.
Управління інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю ОДА