Експерти не втомлюються нагадувати, що не слід купувати газові балони у невідомих постачальників, бо це може коштувати вам життя
Завершила роботу комісія з розслідування технічних причин аварії, пов’язаної з використанням газу у побуті, що сталася 29 грудня минулого року у прибудові житлового будинку у с. Н. Апша Тячівського району. Тоді, нагадаємо, внаслідок вибуху газоповітряної суміші з термічними опіками обличчя та кистей обох рук у лікарню потрапив господар помешкання Іван М., 1971 р.н.
Вибухом також було зруйновано зовнішню стіну прибудови, вогонь пошкодив підлогу, стелю, речі домашнього вжитку. Як повідомив голова комісії, головний державний газотехнічний інспектор територіального управління Держгірпромнагляду у Закарпатській області Людвіг АНДРАЩУК, до надзвичайної події призвів цілий ряд причин, основною серед яких стало самовільне втручання у роботу внутрішньо будинкової системи газопостачання власником помешкання, грубе ігнорування ним правил експлуатації побутових газових приладів.
Як встановили, зокрема, члени комісії, газобалонна установка не була зареєстрована; відсутні відомості про встановлення газового балону спеціалізованим підприємством та про отримання абонентом інструктажу з безпечного користування газовими приладами. Більше того, всупереч вимогам Правил безпеки систем газопостачання України господар допустив експлуатацію гумовотканинного газопроводу, прокладеного з прибудови через стіну до кухні, де розташовувалася газова плита. Згідно свідчень Івана М. за кілька днів до аварії він заправив газовий балон на заправці й приєднав до регулятора тиску газобалонної установки. Разом з тим найменування підприємства заправника чоловік назвати не зміг; не виявилося у нього й підтверджуючих документів (чек, квитанція) на відпущений газовий балон. За словами чоловіка, запаху газу, інших несправностей на газобалонній установці після приєднання балону не було. Проте, коли увечері 29 грудня він зайшов у прибудову, щоб закрити вентиль ну балоні й ввімкнув світло, пролунав потужний вибух…
Комісією розроблено комплекс заходів, спрямованих на запобігання подібним аваріям у майбутньому. Зі свого боку територіальне управління Держгірпромнагляду у Закарпатській області ще раз наголошує: лише неухильне дотримання вимог нормативно-правових актів щодо безпечного користування газом у побуті здатне поставити надійний бар’єр на шляху виникнення аварій у помешканнях. Крім того, за жодних обставин (низька ціна, безкоштовна доставка тощо) не слід купувати газові балони у невідомих постачальників.
На сьогодні право на реалізацію скрапленого газу населенню мають наступні суб’єкти господарювання: ПАТ «Закарпатгаз», МПП «Новатор», ТОВ «Білад ЛТД», ДП «Івано-Франківськ-Пропан», ТОВ «СТС-2014», ТОВ «Надєжда-Закарпаття» та ТОВ «Вестен-Флус».