було створено унікальне демонстраційне форелеве дослідне господарство.
Зараз воно складається із 16 басейнів площею дзеркала води понад дві тисячі квадратних метрів, інкубатора та інформаційно-туристичного центру «Карпатська форель».
Сюди прокладено дуже популярний туристичний маршрут. До цього живого об’єкта щорічно навідуються тисячі людей із багатьох куточків України та зарубіжжя, які, особливо міські жителі та дітвора, отримують тут екологічні знання та незабутні враження від спілкування з природою. Це господарство сприяє відродженню форелівництва в Українських Карпатах, проводить культивування аборигенних видів лососевих риб задля збереження генофонду рідкісних та зникаючих їх видів у гірських водотоках, вирощує мальків форелі струмкової для зарибнення гірських водотоків, демонструє громадськості та зацікавленим господарюючим суб’єктам методи й технології вирощування різних видів риб як одного з важливих напрямків сталого розвитку гірських територій тощо. Але, на жаль, в останній час цьому господарству загрожує голодна смерть.
Через блокування Карпатському біосферному заповіднику органами державного казначейства в Закарпатській області перерахування коштів нема можливості закупити навіть корми для відгодівлі наявного поголів’я форелі. Так, із серпня ще 2013 року заморожено близько 20 тисяч гривень на придбання кормів. І якщо терміново не буде відкрито фінансування природоохоронних заходів для заповідника, то не тільки загине форелеве господарство, але й виникнуть загрози для знищення багатьох інших унікальних природних цінностей Карпат світового значення. Ми звертаємося до голови Закарпатської облдержадміністрації Валерія Лунченка, начальника головного управління Державної казначейської служби у Закарпатській області Івана Шолі та Мінприроди України з проханням допомогти в розв’язанні цієї проблеми та не допустити загибелі форелевого дослідного господарства. Адміністрації біосферного заповідника треба дати можливість використати на природоохоронні заходи хоча б наявні у неї на ці цілі кошти.
Газета "Новини Закарпаття"
Федір ГАМОР, професор, заслужений природоохоронець України.