Наприкінці першого десятиріччя XXI ст. за вивчення Королівського замку Нялаб взявся УжНУ. З 2007 року і по сьогодні викладачі й студенти відкривали таємниці історії, зазираючи через знайдені речі в сиву давнину. У ході робіт зібрана значна колекція матеріалу: тисячі фрагментів керамічного посуду, в тому числі імпортного (графітового – австрійського, лоштицького – моравського), кахлі, а також вироби зі шкіри, кістки, скла, металу (побутові речі, зброя, монети, медальйон). Аналіз знахідок свідчив про функціонування укріплень щонайменше від початку XIV до середини XVII ст., що узгоджується з інформацією письмових джерел.
Особливий успіх чекав на дослідників при вивченні центральної частини замку. Тут поблизу південно-східної стіни основної замкової споруди виявили житлове приміщення, яке опалювалося кахляною піччю. Коли з-під інструментів археологів з’являлися все нові й нові плитки з зображеннями, всі немов відчували дихання людей, котрі стояли на цьому самому місці понад чотири століття тому...
Як і наші предки, студенти, затамувавши подих, дивилися на Святого Юрія, який їде на коні й убиває змія списом; на короля, що сидить на троні; на Самсона, котрий роздирає пащу леву й багато інших мотивів.
Особливо всіх вразили зображені на кахлях герби (ворон із перстнем Матяша Корвіна, літаюча голова з короною Перені, двоголові орли Габсбургів). Ці кахлі, напевно, вже своїм виглядом гріли господарів замку навіть тоді, коли піч не топилася.
А біля печі – польська монета, що випала в когось із кишені в ХVII ст.; мідна пластинка з написом ELNLLEMOI, що відірвалася з обкладинки книги – упала й загубилася на сторіччя; ручка ножа з заклепками у вигляді трефи гральних карт і ще багато-багато цікавого.
Але, скажемо ми, – це спостерігали тільки обрані, ті, хто брав участь у розкопках, або туристи, яким пощастило побачити розкриття таємниць Нялаба. На щастя, працівники озброєної лопатою науки не егоїсти – вони готові поділитися своїми знаннями й відчуттями від побаченного з краянами і вже завершують роботу над книгою, в якій розкрито багато загадок, що приховала наша земля під своєю товщею на Королівському замку.
Чекаємо...
Ігор Прохненко, доц. кафедри Історії Стародавнього світу та Середніх віків УжНУ