З настанням весни, коли стовпчик термометра вночі вже не опускається нижче нуля, у стволі дерева берези починається сокорух. Саме в цей час «мисливці» за цілющим березовим соком збирають поживний напій.
Для цього у стовбурі роблять невеликий отвір, куди встромляють жолобок, по якому крапля за краплею рідина стікає в ємність. Для збору радять використовувати скляні банки, але, як видно на фото, зробленому в околицях Буштина, поціновувачі березового соку все ж надають перевагу пластиковим пляшкам, пише Тячів.
Найсмачніший сік дає дерево з товщиною ствола понад 30 см. Ні в якому разі не можна чіпати молодих дерев. Щедрістю природи не варто зловживати: вважається, що одна береза на день без шкоди може дати не більше 3-х літрів соку. Після того, як закінчили збирати сік, ранку треба закрити дерев’яним кілком, щоб дерево більше не втрачало цінну рідину і не висохло.
Місцеві мешканці заготовляють сік для себе та своїх сімей, адже він містить чимало мінеральних речовин та є природним антибіотиком.