Про роботу з дітьми, які проживають у сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, йшлося на засіданні координаційної ради у справах дітей при Закарпатській ОДА.
Присутні керівники обласних соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, соціального захисту населення та у справах дітей обговорили також про вжитті заходи з попередження насильства в сім’ї та жорстокого поводження з дітьми.
Як поінформувала директор Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Наталія Романюк, задля раннього виявлення та забезпечення профілактичної роботи з дітьми, які проживають у сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, районні та міські служби спільно з підрозділами УМВС України в Закарпатській області, органами освіти здійснюють систематичні перевірки умов утримання і виховання дітей у таких сім'ях, та вживають дієві заходи щодо обмеження негативного впливу батьків.
Як показує аналіз, фіксується зменшення кількості дітей, які проживають у функціонально-неспроможних сім’ях. «Так, якщо на обліку станом на 01.01.2013 року перебувало 1097 дітей, які проживали у 468 таких сім’ях, то вже на початок 2015 року кількість таких дітей та сімей зменшилась до 783 та 319 відповідно», - розповіла Наталія Романюк.
Водночас, посадовець зауважує, що на сьогодні не зменшується кількість батьків, позбавлених батьківських прав. Так, впродовж 2014 року 89 батьків були позбавлені батьківських прав відносно 170 дітей.
Торік проведено профілактичну роботу з 1334 функціонально- неспроможними сім’ями. Взято на облік 293 дитини, що проживають у 122 сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, знято 436 дітей із 194 сімей.
Упродовж 2014 року на обліку центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебувало 24444 сім’ї (54412 дітей), що опинилися у складних життєвих обставинах. Суб’єкти соціальної роботи надавали інформацію про сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах. Найбільше повідомлень надійшло від управлінь праці та соціального захисту населення (щодо 1027 сімей), від установ виконання покарань (щодо 923 сімей), від служб у справах дітей (щодо 731 сім’ї), від органів місцевого самоврядування (щодо 243 сімей). Соціальним супроводом охоплено 3467 сімей (8126 дітей). Знято з соціального супроводу 3329 сімей, з них 3155 з позитивним результатом.
За оперативними даними служб у справах дітей РДА та МВК сім’ї 130 підоблікових дітей (із 842) охоплені соціальним супроводом. 100%-вим супроводом забезпечені діти, які опинилися у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку у службі у справах дітей Мукачівського міськвиконкому.
Протягом 2014 року до органів внутрішніх справ області надійшло 2725 звернень щодо насильства в сім’ї, з них 294 – від чоловіків, 2414 – від жінок, та 17 – від дітей. Відповідно винесено 2012 офіційних попереджень та 59 захисних приписів. Перебувають на обліку з приводу вчинення насильства в сім’ї 2203 особи, з них 2161 – у службі дільничних інспекторів міліції та 42 – у кримінальній міліції у справах дітей.
На початок п.р. на обліку в службах перебуває 79 дітей, що зазнали насильства в сім’ї, у 52 дітей це пріоритетна підстава облікування. Служби у справах дітей зареєстровали 27 звернень з приводу жорстокого поводження з дітьми. Взято на облік 58 дитини цієї категорії.
На обліку центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді минулоріч перебували 587 сімей (в них 848 дітей) з питань насильства в сім’ї, з них 114 сімей, в яких 161 дитина стали жертвами жорстокого поводження. Для надання необхідної допомоги дані сім’ї отримали послуги. 28 сімей, в яких перебуває 34 дитини перебували під соціальним супроводом.
«У районах та містах області відповідальні фахівці з питань попередження насильства в сім’ї торік обстежили 391 сім’ю, що виховують 771 дитину, в яких було зафіксовано факт насильства в сім’ї та проведено ряд заходів з цими сім’ями», - констатувала Наталія Романюк.
За словами чиновниці, потерпілих членів сімей повідомлено про права, заходи і послуги, якими вони можуть скористатися у випадку повторного вчинення насильства у сім’ї. З кривдниками проводилися бесіди профілактичного характеру, їх попереджено про недопустимість вчинення насильства як фізичного, так і психологічного, чи будь-якого іншого. З батьками проводилися бесіди про належне виконання батьківських обов’язків щодо виховання дітей. Складено акти з’ясування обставин вчинення насильства у сім’ях, проведено обстеження умов проживання дітей.
Насамкінець засідання Наталія Романюк наголосила, що наразі однією з проблем в області є відсутність спеціальних установ для осіб, які вчинили насильство в сім’ї, та жертв такого насилля. Також відсутні фахівці, які б проводили корекційні програми з насильниками у спеціалізованих закладах.
Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА