Так хочеться тепла та квітів! І якщо тепло поки що не приходить, то квітучий рай можна влаштувати собі самому – а хоча б і на власному балконі. У закарпатських містечках є віртуози, які вміють перетворити виступи своїх будинків на справжні сади Семираміди.
«Карпатський об’єктив» побував на квіткових ринках та дізнався, скільки цього сезону коштуватиме задоволення заквітчати свій балкон. Серед закарпатців традиційно найпопулярніші балконні рослини – це петунії та сульфінії, а ще плющевидна герань.
Розсада петунії у пластиковій тарі на ринках вартує від 5–7 грн, ампельна сульфінія – 10 грн, укорінене стебло герані – від 15 грн, а за рослини, які пишно цвітуть у кашпо, правлять від 45 грн. Ці квіти підійдуть тим, чиї балкони на сонячному боці, тобто там, де сонце світить понад 12 годин на добу. Якщо сонце через балкон надміру допікає, цю проблему також можна вирішити за допомогою квітів. Обирати треба ампельні зелені рослини, як от традесканцію (розсада – від 10 грн, кашпо – 35 грн). Якщо посадите на балконі вічнозелений плющ (від 30 грн), вирішите проблему не тільки на сезон, а загалом.
Для напівтіньових балконів найчастіше купують сальвії (15 грн), чорнобривці (від 5 грн), білу та фіолетову лобулярію (розсада в пластиковій тарі – 15 грн). Для балконів, що розташовані в тіні, підійдуть бегонії (звичайна – 7–10 грн, бульбова – від 25 грн) та фуксії (рослини в кашпо – від 40 грн). Для 10-го поверху й вище радимо придбати низькорослі рослини з товстими стеблами. Це левиний зів, лобелія, алісум, арегатум, маргаритки, чорнобривці та бегонія. Отже, аби заквітчати балкон, за саму розсаду найдешевших квітів доведеться викласти як мінімум 70 грн (якщо оберете популярну петунію, її треба купити не менше 10 стебел). Плюс до видатків ще й тара, в якій вирощуватимете квіти (пластикові ящики – від 15 грн). Кріплення доведеться робити самому із підручних матеріалів або ж купувати (пластикові гачки на кашпо – від 4 грн/шт.). Ґрунт (розфасовка 10 кг) вартує як мінімум 17 грн. Але в оформленні можна й зекономити, якщо піти нетрадиційним шляхом. Нині, наприклад, модно вивішувати рослини на балконі у старих сумках – так і друге життя старим речам забезпечите, і гроші збережете.
Економні ґаздині, які люблять уквітчувати свої будинки, самі висівають квіти на розсаду. Для того, аби запастися розсадою петунії, витратите максимум 20 грн на насіння. Ще 25 грн – на добриво. Висівати треба ще в березні, так, щоб у другій половині квітня добитися цвітіння. Але якщо обрати інші види рослин, то квітучий балкон можна отримати порівняно за безцінь. Досить засіяти горщики чорнобривцями, іпомеєю, настурцією, духмяним горошком, алісумом – ці рослини цвістимуть увесь сезон та радуватимуть око, ще й совість: тим що й красу розвели, й гроші зекономили. А в наш непростий час це трохи – та вартує.
Тетяна КОГУТИЧ