Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

У Квасах ти торкнешся небес! (Фото)

2 червня 2015 р., 15:04

Та злетиш з вершин Карпатських гір понад хмари

Природа Закарпаття прекрасна: тут тепліше, спокійніше, ніж на Прикарпатті. У горах багато листяних дерев, тому схили, яскраво-зелені навесні та влітку, восени перетворюються на полум’яно-жовті та багряні. А поміж теплих кольорів то тут, то там визирають незмінно смарагдові ялиці.

Кваси знаходяться на висоті 580 м над рівнем моря, а над ними — найвищі гори України, двотисячник Петрос і трохи далі за ним — Говерла.

Селище лежить обабіч ріки Чорна Тиса, воно відоме своїми мінеральними водами та близькістю до гірськолижного курорту Драгобрат. Поруч є найвищий на Закарпатті водоспад Труфанець, висота падіння води в якому складає 36 метрів!

{g}

Три дива Квасів

Вперше потрапивши у Кваси надвечір, жоден не здогадається, де закінчуються вогні хат, розкиданих на високих схилах гір, а де починаються зорі чорного карпатського неба. “Як привіз сюди майбутню невістку, — розповідав один гуцул. — то вона показувала на хати мого кума й дядька, і казала, що то — Велика Ведмедиця!” Кваси оточені високими горами, що впритул підступають до Чорної Тиси. А люди живуть не тільки у низовині, але й ген-ген на пагорбах. Тому й не дивно, що приїжджих вводить в оману світло з вікон гуцульських хат — ніхто собі й уявити не може, що чийсь дім може стояти так високо!

Прогнози кажуть: буде сонячно і тепло. А ви прокидаєтесь вранці, а на вулиці — мряка, і, здається, ніякого “тепло і сонячно” сьогодні і близько не буде. Не поспішайте змінювати плани: йдіть по гарячу каву, їжте ранковий бутерброд і чекайте годинки 9-ї.

Справа в тому, що імла (а інколи густа імла!) — ніщо інше, як звичне для Квасів ранкове та надвечірнє явище. Висока вологість повітря (65-88% — середній показник протягом року), близькість до гірської ріки та особливості рельєфу Квасів зумовлюють часте утворення туманів та серпанків, особливо у теплі пори року. З нагрітої сонцем землі протягом дня випаровуються краплі води у прохолодну й без того вологу атмосферу. Як наслідок, надвечір по землі може стелитись туман, а до ранку він вкриватиме майже все село.

Як тільки з-за пагорбів вийде сонце, туман розійдеться, на згадку лишивши рясну росу на траві.

До речі, спостерігати таке погодне явище найкраще з гори. Як вам випаде нагода ночувати десь високого над селом, не лінуйте встати зі сходом сонця — враження будуть неймовірні! Туристи називають його “молоком” — коли хмари зранку опускаються низько-низько, і складається враження, ніби ти стоїш понад ними. Ти на горі, а хмари — під тобою. Далеко не кожному випадає таке побачити на власні очі.

Мінеральні джерела. Мало хто знає, але їх у Квасах — більше 80-ти (а хтось з місцевих скаже, що й всі 200 — просто місця знати треба, де та вода живильна струменить!).

Лікувальні властивості мінеральних вод — “квасних”, як кажуть тут — масово почали використовувати ще за часів Австро-Угорщини, а в середині ХІХ століття тут було збудовано водолікарню та купелі “Буркут”.

Нині ж у Квасах діє санаторій “Гірська Тиса”, визнаний одним з кращих санаторіїв України, що спеціалізується на лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи.

Спочатку, з 1958 року тут діяв пансіонат, де льотчики-космонавти СРСР і персонал атомних електростанцій мали проходити реабілітацію на основі лікування мінеральними водами. Після тривалого капітального ремонту у 2008 році санаторій відкрився знову.

Вода з Квасів належить до типів “Арзні” та “Єсентуки”. Є калієво-кальційні, гідрокарбонатно-натрієві, кремнієво-залізні, сірководневі та сріблясті джерела. Серед двохсот наявних, близько 22 — великі джерела.

Але для того, щоб скуштувати мінеральної води, не обов’язково купувати путівку до санаторію. Джерел у Квасах на всіх вистачить, от тільки до них не веде жоден показник, а у більшості путівників не знайдеться детального опису стежок до них.

Що робити? Спитайте місцевих! Наприклад, Віталія Кабаля (контактний номер тел. +38 097 998-26-89). На екскурсію прихопіть з собою кружку, і не дивуйтесь — деякі джерела одне від одного розташовані на відстані 5 м, а властивості й смак мають абсолютно різні.

Зазвичай, прогулянка 10 найбільш цікавими за смаком, складом та властивостями джерелами може тривати до 4 годин.

Як не маєте часу три години або більше гуляти джерелами, ми підкажемо одне, яке точно не варто пропустити.

Воно знаходиться за мостом через Чорну Тису (біля р. Красиленки). Йдіть через міст, орієнтиром можуть слугувати руїни на пагорбі, звертайте дорогою наліво попри потічок. Там, за рестораном, обкладене камінням, знаходиться джерело. Аби ви зрозуміли, чому його не варто ігнорувати: іноді до нього з Польщі підвозять цілісінькі автобуси туристів-лікувальників, а ті запасливо прихоплюють із собою каністри для мінеральної води з Квасів!

Кваси можна обрати як початкову або кінцеву точку для вашого туристичного маршруту. По-перше, з них можна виходити на Свидовецький та Чорногірський хребти, тобто йти на гори Близниці, та двотисячники Петрос, Говерлу.

Щоправда, попередимо: підйом з Квасів буде різким та тривалим. Так само, як і спуск. Тому готуйте ноги для виснажливої роботи!

По-друге, сюди легко дістатись, легко й вибиратись: Квасами проходить одна з основних карпатських трас Мукачеве-Львів, а ще — залізнична колія, якою щоденно курсують потяги у напрямку Рахів-Львів (через Яремче та Івано-Франківськ).

Якщо високо чи далеко йти не до снаги, знову ж таки, спитайте у місцевих, наприклад, про кінні прогулянки. Або про автомобільні екскурсії. За сприятливих погодних умов, вас можуть не тільки до Буковелі відвезти подекуди рівною, подекуди асфальтованою дорогою, але й по бездоріжжю — на Свидовецький хребет, чи й на Чорногору!

Guide.karpaty.ua


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp