А таких заяв від військових в обласному центрі вже 568, задовольняються ж менше сотні.
У понеділок, 22 червня, голова Закарпатської ОДА скликав ініційовану ним нараду щодо вирішення проблемних питань виділення землі учасникам АТО та їхнім родинам в Ужгороді. Зібрання відбулося за участі представників обласних департаментів, влади Ужгорода та Ужгородського району, органів Держкомзему та військових.
Наголошуючи на важливості роботи із задоволення заяв учасників АТО, голова ОДА сказав: "Необхідно зняти напругу стосовно виділення землі в Ужгороді і знайти спільне рішення. Справи рухаються в містах і районах краю, а от в обласному центрі необхідно прискорити цей процес. Для цього і запросив вас до розмови.
Але хочу чути не лише інформацію, звіти, а й пропозиції".
Як повідомив Володимир Токар, керівник Держземагенства у Закарпатській області, зараз загалом в краї подано 2271 заяву про виділення земельної ділянки військовослужбовцями та членами їхніх родин, які беруть (брали) участь у виконанні завдань АТО. З них надано дозвіл на розробку документації із землеустрою на 1058 земельних ділянок, з них 241 вже затверджено. В Ужгородському районі подано 1238 заяв, із них 568 до Ужгородської міської ради. 92 заяви в Ужгороді знаходяться на стадії вирішення – дев'ятьом родинам загиблих учасників АТО рішенням сесії надано дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відвезення ділянок для обслуговування і будівництва житлового будинку, і те саме за 83 заявами учасників АТО та членів їхніх сімей.
Секретар Ужгородської міської ради Богдан Андріїв нарікає, що в Ужгороді бракує вільної землі. Перспективною для розподілу він бачить лише території в кінці вулиці Собранецької, її площа, за даними чиновника, дозволяє виділити близько ста ділянок.
Також інформує: зверталися до Міноборони про землю під військової частиною на вулиці Гагаріна, але поки в структурі не погодилися і не відмовили. Також могла б іти мова про розірвання договорів оренди тих ділянок, які не використовуються за призначенням та за котрі не сплачують, утім, твердять в міській владі, щойно про це йдеться, орендарі одразу гасять борг. Разом з тим на найближчому засіданні сесії міської ради 9 липня розглядатиметься питання близько двадцяти ділянок, від оренди яких відмовилися.
Василь Губаль зацитував лист від Міноборони, який отримано у відповідь на звернення обласної влади про можливість передачі землі військових частин - тих, де нема будівель і господарювання. Оборонним відомством створюється комісія, в якій уже визначений представник від військовиків, і голова ОДА, своєю чергою, попросив залучити до роботи представників міської і районної влади та органів Держкомзему.
Керівник області знову акцентував на потребі зрушити справи із виділенням землі для учасників АТО в Ужгороді. Адже якщо в інших містах і районах у роботі вже більше половини заяв, то в обласному центрі маємо лише 92 з 568. "Міста і райони рухаються, і давайте прискоримо цей процес в Ужгороді.
Але спрацюймо так, аби потім за нами ніхто не змінював рішень. І щоби ті території, якщо їх вивільнимо - дійсно були для військових і будівництва для них житла. Також міській владі вести розмови з підприємцями, які будують житлові будинки, стосовно можливості виділення квартир цій категорії. А ще – влада Ужгорода нехай шукає порозуміння з районом та селами Ужгородщини", - зазначив Василь Губаль. Голова Ужгородської районної ради Михайло Фединець, своєю чергою, наголосив: якщо ідеться про виділення ділянок на Ужгородщині згідно з заявами, які надійшли в міську раду, то нехай би вона передбачила певну субвенцію району, шукала з ним, з сільськими радами порозуміння.
Голова ОДА також акцентував на необхідності прозорості всіх процесів. "Ця справа нарешті повинна зрушити з мертвої точки. Не мають ці люди довго чекати. От як з воїнами-інтернаціоналістами, які роками були на черзі, й отримали землю лише цього року. Ми не маємо морального права не вирішувати проблем військових, не сприяти в задоволенні заяв людей, які за нас віддали рік служби, і сімей тих, хто віддав і життя.
Більше того - маємо випереджати події: зараз хлопці демобілізуються, й ми зобов’язані всіх, хто був у зоні бойових дій, забезпечити – згідно з законом. І знову наполягаю на прозорості! Якщо я дізнаюся, що хтось собі дозволяє за межами населеного пункту по два гектари виділяти на підставних осіб, а АТОвці і надалі стоять в черзі – компромісів не буде, буду карати, і будемо приймати кадрові рішення", - підкреслив Василь Губаль.
Просто на нараді керівник краю наказав створити робочу групу, котра має збиратися не рідше, ніж раз на два тижні і одразу давати не декларації, а результат. А вже сьогодні органи Держкомзему, служби в районах і селах повинні взятися за визначення територій, котрі мають перспективу в цій справі і подати дані робочій групі. До слова, і до найближчої сесії міської ради повинні бути готові конкретні пропозиції із задоволення заяв АТОвців.
"Навколо теми військових, їх потреб маємо об'єднатися і залишити всі непорозуміння та політичні моменти. Прошу згуртуватися для цієї роботи і діяти так, аби військові відчували - їх вдома чекають. Задоволення дев’яноста заяв - це мало, працюймо, щоби учасники АТО відчули результати. Об'єднайте зусилля, контактуйте напряму – земельники, влада міста і району, військові", - сказав Василь Губаль.
Також військові порушили тему стосовно вивільнених (у перспективі) територій військової частини – вважають, що її краще використати не для розподілу, а для будівництва житла для службовців Збройних сил України. За підсумками наради представники міської влади взяли зобов’язання розробити проект рішення, котрий рішенням сесії закріпив би ці землі саме для цих потреб.
Також на нараді, користуючись нагодою присутності фахівців і військових, голова ОДА розповів про заходи комплексної програми соціального захисту учасників АТО та їхніх родин – про можливості санаторного оздоровлення, матеріальної підтримки, пільг тощо. А відтак передав заступникові командира 4-го батальйону 128-ї бригади майорові Олександру Тельнову розроблені облдержадміністрацією "дорожні карти" зі згаданих питань з усіма контактами служб – аби ці дані отримали вояки, які зараз в зоні АТО.
Прес-служба Закарпатської ОДА