Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Що закарпатцям робити зі своїми вкладами: поради експерта

25 червня 2015 р., 18:31

Ситуація в країні змушує закарпатців задуматись над долею своїх заощаджень у банках

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання Фінансового клубу за підтримки АБ «Південний» на тему: «Депозитні вклади: забрати не можна залишити. Думка експертів». Детальніше про ситуацію, яка існує сьогодні в Україні і Закарпатті, зокрема, розповіла фінансовий експерт Майя Винниченко.

Експерт прокоментувала такі питання:

- Як визначити надійність банку? На що потрібно звертати увагу при виборі фінансової установи?
- Чи варто сьогодні забирати/залишати вклади? Аргументи «за» і «проти»;
- Навіщо запроваджені та як працюють обмеження НБУ?
- Що робити, якщо банк збанкрутував?

«Не секрет, що сьогодні на ринку нестабільна ситуація, - каже Майя Винниченко. – Вона розпочалася в цілому в країні – як політична, так і економічна. І взагалі, тягнеться з 2008-2009 років, коли почалася криза, пов’язана з валютними кредитами, невиплатою вкладів, а це потягло за собою недовіру вкладників до банківської системи. З часом довіра почала повертатися. Але якщо у 2008-2009 році люди забрали з банків 26 мільярдів грн., то у 2014 році ажіотаж і паніка серед населення знову спровокували відтік вкладів з банківської системи і упродовж 2014 року було знято 126 мільярдів гривень. Це колосальна цифра».

Дострокове зняття вкладів, за словами фахівця, тягне за собою розрив у діяльності банківської системи загалом, що повинна працювати як злагоджений механізм та провокує нестабільність ситуації. Тому Нацбанк ввів обмеження на дострокове зняття валютних кредитів. «На мою думку, такі обмеження слід було вводити ще у квітні-травні 2014 року. Це б призупинило відтік вкладів і не призвело до ліквідації такої кількості банків (39 банків визнані неплатоспроможними та вже ліквідовані). Ми, як банки, не хочемо призвести до того, щоб населення не могло зняти кошти, але якщо ви, наприклад, позичили у когось кошти, то розраховуєте, що за певний період зможете їх повернути. А позичальник раптом вимагає негайно. Ви не зможете миттєво акумулювати кошти. І так само банк не може звернутися до когось, хто позичив кошти та, до прикладу, інвестував їх, щоб віддати вкладнику, який вимагає негайно повернути вклад».

Наразі Нацбанк змінив обмеження добового зняття готівки – 300 тисяч у національній валюті та валюта у еквіваленті 15 тисяч грн.

Майя Винниченко спростувала ряд неправдивих тверджень. Так, пересічні громадяни переживають про імовірність націоналізації вкладів. Але вклад – це власність громадянина і його націоналізація – неможлива з юридичної точки зору.

Щодо воєнного стану, то обмеження коштів при його введенні можуть вводитися так само тільки на певний період часу. Кошти юридичних осіб можуть бути використані на певні цілі, але фізичних осіб це узагалі не може стосуватися. «На мою думку, навіть якщо, не дай Бог, буде введено воєнний стан, то кошти безпечніше зберігати у банку, ніж вдома», - каже експерт.

Щодо оподаткування відсотків на вклади, то, щоб повернути довіру вкладників, воно повинне бути зменшене, - каже М. Винниченко. Водночас наголошує на відповідальності громадян. Якщо у державі важка ситуація, то допомога від вкладників може полягати вже тільки у тому, щоб достроково не знімати вклад та не розхитувати цим банківську систему країни. Щодо того, як вибирати банк, експерт радить звертати увагу насамперед на капіталізацію банку, а також на всі інші нюанси. Наприклад, більшість ліквідованих останнім часом банків використовували орендовані приміщення. Надійний банк постійно вкладає кошти у нові технології, розвиток банківської мережі тощо. А якщо й орендує приміщення, то вкладає кошти у його стан, плануючи постійно бути присутнім на ринку.

Найбільше вкладів, за інформацією М. Винниченко, розміщують у банках представники малого та середнього бізнесу, а також люди пенсійного віку. Потужніші бізнесмени сьогодні натомість частіше інвестують кошти - у нерухомість чи новий бізнес.

Експерт також прокоментувала нарікання споживачів банківських послуг, що в україні введене обмеження у знятті готівки. Для Європи – це звична справа, каже експерт, у Франції, наприклад, у жодному з банків громадяни не можуть знати готівкою велику суму, детально не вказавши ціль, для якої знімають кошти. І жоден з банків не видасть готівкою кілька десятків тисяч євро клієнту відразу.

При виборі банку треба також звертати увагу на фінансову і платіжну дисципліну, тобто, як банк виконує зобов’язання, чи не затримує на день-два перерахування платежів. « Дотримання платіжної дисципліни свідчить про надійність банку. Якщо банк зараховує гроші клієнта на другий чи третій день, у банку є проблеми. Є питання до платіжної системи банків»,- каже Майя Винниченко.

Відповіла експерт і на питання, в якій валюті вигідніше тримати вклади. «Гривня оптимально вигідніша, якщо ви хочете мати гроші на щоденні потреби 9щомісячні виплати відсотків). Якщо витрат на довгий термін не передбачається і нема куди вкласти валюту, то краще покласти її на депозит.

За словами Майї Винниченко, реформування та оптимізація банківської галузі у країні триватиме й надалі. «30 банків ще підуть, це будуть іноземні банки. Деякі об’єднаються, Із 131 банку в Україні (а вже закрилося понад 30) 40 банків є з іноземним капіталом, - каже експерт. - Треба довіряти українцям, в українців є капітал. Є багато банків, з якими варто працювати».

За її словами, коливання курсу будуть в Україні ще будуть, але не такі значні. «Стабілізація проблем на сході проглядається, до цього все йде, це невідворотній процес. Крім того гривні все менше стає на ринку і населення не матиме стільки гривень, щоб скуповувати валюту. Реформа грошей також буде, не за горами. Бо та маса грошей, яка є на ринку (дуже багато криміногенних ситуацій, багато грошей друкувалося на сході) підштовхує до реформи грошей»,- додала експерт.

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp