В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему: «Витрачання коштів бюджету Ужгорода на потреби громади».
Вікторія Слюсаренко, аудитор, судовий експерт, кандидат економічних наук розповіла: «Актуальність теми нашої зустрічі у контексті децентралізації влади набуває особливого значення. Стоїть завдання долучити громадськість до контролю за процесом втрачання бюджетних коштів. У період кризи такий контроль тим більш актуальний. Кожна копійка, яка потрапляє у бюджет міста – це кошти кожного мешканця громади і якщо їх неправильно використовувати, то громада буде неефективною. Щодо механізму контролю ми запропонували платформу «Відкрите місто», яка дає змогу кожному повідомити про проблему у місті, на конкретній вулиці. Також організована громадська ініціатива щодо прозорості закупівель (система електронних державних закупівель ProZorro). Наступним етапом і механізмом, до якого б ми хотіли, щоб долучилася громада, є «Фінанси». Ця програма дасть змогу побачити, скільки і на що саме витрачено коштів на конкретну школу чи дитсадок. Наступним кроком стане аналіз того, що витрачено і чи насправді ці кошти ефективно витрачені».
«У мене наприклад виникає запитання, як використовуються 46,2 млн грн., закладені на ЖКГ Ужгорода. Крім того, у бюджеті на цей рік на школу естетичного виховання заплановано 11 млн. гривень. Цікаво, що це за школа і на що саме підуть кошти. Саме такі програми могли б допомогти мешканцям отримати запитання на ці відповіді», - каже В. Слюсаренко.
Олександр Пересоляк, керівник Закарпатського обласного осередку політичної партії «Демократичний альянс», адвокат зауважив: «Важливим є відновлення довіри громадськості до влади, включення громадськості у контроль бюджету. Як політична сила ми будемо ініціювати так звані бюджети участі. Йдеться про те, що мешканці Ужгорода повинні брати участь у розподілі бюджету. А міська влада повинна виконувати лише функцію адміністрування».
Віктор Петров, кандидат медичних наук, ГО Медичний право захист», лікар-інфекціоніст розповів: «Ви нерідко бачите, що держава свою роль не виконує, навіть стосовно захищених статей. Наприклад, виконання програми імунопрофілактики та боротьби з туберкульозом. У місті зареєстровано вже більше 14 випадків туберкульозу з відкритою формою, а вакцини досі немає. Ужгород отримав тільки 800 доз вакцини. Волонтерами на ці потреби зібрано вже більше коштів, ніж виділено з бюджету. Але на що тоді підуть бюджетні кошти».
Ференц Бакі, громадський активіст презентував комп’ютерні програми, за якими мешканці зможуть побачити, як реально витрачається бюджет. Подібний підхід уже застосували Чернівці.
Аналіз сайту Ужгородської міської ради, де оприлюднена інформація щодо формування та витрачання бюджетних коштів, показав, що з 534 млн. грн. бюджету на освіту передбачено 179 млн.грн., охорону здоров’я – 84 млн.грн., соціальний захист – 141 млн.грн., житлово-комунальне господарство – 46, 2 млн.грн., капремонт житлового фонду міських органів влади – 11,5 млн.грн., благоустій міста – 34,7 млн.грн., культуру і мистецтво – 13,6 млн.грн., бібліотеки – 2 млн.грн., палаци і будинки культури – 600 тис.грн та інше.
Вже у четвер, 6 серпня, о 16.00 в Ужгороді відбудуться громадські слухання про витрачання коштів бюджету міста.
«Діти повинні ходити у гарно облаштовані школи та дитсадки, дороги повинні бути відремонтовані. І кошти на це у бюджеті є, тільки необхідно проконтролювати, щоб вони надійшли туди куди потрібно і були використані ефективно», - підсумувала В. Слюсаренко.
Повідомили в Ужгородському прес-клубі