Літо цього року замучило нас спекою. Вже забулися постійні чергування теплих-холодних періодів у червні й першій половині липня – високі температури та бездощів’я останніх півтора місяців усе витіснили з пам’яті. Опади якщо й були – то нерівномірні, зі значним недобором, натомість атмосферна та ґрунтова засухи, суховії «добивали» рослинність і зневоднювали колодязі навіть у гірських районах.
Як розповіла заступник начальника Закарпатського центру з гідрометеорології І нна Булак, у серпні в нас зафіксовано найбільшу тривалість спекотних днів (із температурами 30 – 37 С) за останні десятиріччя! Річки жахливо зміліли, а в басейнах Ужа та Боржави рівні води нижчі за мінімальні багаторічні на 1 – 7 см. Зрозуміло, що після всього цього краяни найбільше чекають дощів. Чи будуть вони у вересні?
«За даними довгострокового прогнозу Гідрометцентру України, місячна кількість опадів передбачається на рівні 71 – 125 мм при нормі 61 – 95 мм, – обнадіяла читачів Інна Анатоліївна. – Середньомісячна температура в вересні очікується 12 – 19, у горах 8 – 13 при нормі, відповідно, 15 і 11 тепла. Абсолютний максимум становитиме плюс 22 – 36 ». За словами Інни Булак, у вересні здійснюється перехід середньодобової температури повітря через 15 у бік зниження. Абсолютний мінімум становитиме 2 – 7 морозу. Заморозки найбільш імовірні в гірських районах у другій та третій декадах вересня. Загалом місяць буде контрастним – теплі погожі дні часто змінюватимуться на прохолодні.
Інна Анатоліївна проаналізувала для
«Закарпатки» загальні тенденції вересня: «За багаторічними дослідженнями він, в основному, є «оксамитовим періодом літа». Ще тішать нас теплі, часом спекотні сонячні дні, гримлять по-літньому грози, але перші листяні килими під ногами та рання прохолода нагадують, що незабаром осінь візьме права в свої руки… У вересні стовпчики термометрів ще можуть підніматися до 25 – 29, а то й до 30 – 34. А найжаркішим виявився вересень-2012: максимальні температури повітря в першій половині місяця сягали 34,5 тепла – такого метеорологи в області раніше ніколи не фіксували.
Зате друга половина вересня вже може «дарувати» закарпатським полонинам перший сніговий покрив на тлі ще зелених гірських схилів. Правда, ненадовго – до одної доби. Зазвичай відмічаються дві хвилі похолодань, при яких можливі заморозки: в ІІ та ІІІ декаді вересня. А загалом холодний дощовий вересень за останні 20 літ метеорологи фіксували лише в 1996-му та 2002-му – середня температура була нижчою за норму на 1 – 3, а опадів випало від 1,5 до 2,5 місячних норм».
Світлана ВАСИЛЯН, студентка УжНУ