Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

У Часлівцях діятиме майстерня з виготовлення сонячних колекторів

10 грудня 2015 р., 10:01

Про це розповідали вчора в Ужгороді

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якої стало відкриття першої на Закарпатті і в Україні сільської майстерні з виготовлення сонячних колекторів, яка працюватиме у Часлівцях. Відкриття такої майстерні - спільний проект Асоціації студентів-економістів Закарпаття, Часлівецької сільської ради та Агентства підтримки регіонального розвитку Кошице (Словаччина).

 

Детальніше про незвичайну ініціативу розказала Леся Носенко, координатор проекту "САНРАЙЗ - Стале використання природних ресурсів малими підприємствами".

«Мета проекту – активізувати людей, широку громадськість, бізнес на використання та впровадження альтернативної енергії. 

Наш проект тривав три роки і у грудні дійшов до завершальної стадії. Упродовж цього часу ми проводили ознайомчі поїздки, тренінги, показували, як словаки розвивають альтернативну енергетику. Підготували мобільний дослідницький експонат, за допомогою якого визначаємо доцільність використання сонячних колекторів. 16 грудня проводимо семінар, який вже переростає у конференцію через велику зацікавленість. На заході словацькі колеги будуть представляти, який є у них досвід у цій сфері. Але найважливіша подія – це відкриття майстерні з виготовлення сонячних колекторів у с. Часлівці. До її запуску ми реконструювали клуб, закупили необхідне обладнання та проводили і проводимо практичні тренінги з виготовлення сонячних колекторів. Запрошуємо учасників познайомитися і спробувати виготовляти власноруч сонячні колектори», - розповіла Леся Носенко.

Ярослав Пацарнюк, енергоаудитор допомагав підібрати ту технологію, по якій можна було у сільській місцевості виготовляти сонячні колектори. «Це не є щось нове, але треба підібрати, оптимізувати, як розміри колектора, так і ті матеріали, з яких він бути зібраний. щоб отримати максимальну якість при мінімальних цінах, - каже Ярослав Пацарнюк. -

У рамках цього був розроблений прилад-- аналог піранометра,-- який дає можливість вимірювати сонячну інсталяцію. Ми пішли далі, на основі цього приладу він використовується як дозиметр. Можемо протягом якогось часу, виміряти скільки надійшло сонячної енергії на квадратний метр у тій чи іншій місцевості. Це дає можливість у різних селах та містах визначати реальний потенціал сонячної енергії, яку можна використати в сонячних колекторах для нагріву води. Широти в Ужгородському районі, до речі, мають сонячний потенціал більше, ніж Німеччина, Польща тощо. Ми можемо мати понад 1200 кВт годин з квадратного метра», - каже Ярослав Пацарнюк.

У рамках проекту організатори започатковують майданчик для обговорення впровадження нових ідей для тих, хто цікавиться джерелами альтернативної енергії. Майстерня, в якій сьогодні вже виготовили кілька сонячних колекторів, буде працювати і надалі.

«Популяризація даного проекту має бути у рамках держави, - переконаний Ярослав Пацарнюк. - Мати таку майстерню у селі (або кілька сіл можуть об’єднуватися і створювати таку майстерню), де люди самі можуть робити з власних матеріалів сонячні колектори, дуже важливо». Офіційна ціна сонячного колектора в Україні – від 400 у.о. Виготовляючи його самостійно, можна витратити власні кошти тільки на матеріал. У такому разі вартість колектора становитиме від 50 у.о. і вище, якщо знайти необхідні матеріали у себе на господарстві (бляху, труби і т.д.). «У 200 у.о. можна вкластися, якщо закуповувати матеріали у будівельних магазинах»,- каже експерт.

Захід Проходить в рамках проекту "САНРАЙЗ - Стале використання природних ресурсів малими підприємствами" грантова угода №HUSKROUA/1101/201 за фінансової підтримки програми Європейського Союзу ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.



Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp