Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Як правильно поводитись на льоду

24 січня 2016 р., 14:53

Поради від закарпатських рятувальників

Взимку чимало закарпатців обирають для себе розваги, пов’язані з відпочинком на льоду. Тільки-но дозволяє погода, дорослі й діти поспішають влаштувати катання на ковзанах або санчатах. Хтось віддає перевагу зимовій риболовлі. Однак в усіх цих випадках не варто забувати, що крига здатна приховувати в собі небезпеку. Якщо лід тонкий, людина може провалитися в крижану воду. Тож Управління ДСНС України у Закарпатській області закликає громадян не ризикувати власним життям і дотримуватися нескладних правил безпеки.

Виходити на лід можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см; для влаштування ковзанки – не менше 10-12 см; масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 см; для переправи вантажного автомобіля – 35-55 см, трактора – 40-60 см. Товщину криги можна визначити за її кольором. Надійний лід має зеленуватий або блакитний відтінок, а тонкий – білий чи жовтий. Вельми небезпечно на водоймі випробовувати лід на міцність ногою. Найкраще це робити за допомогою палиці.

Спускатися з берега слід дуже обережно, тому що лід може не щільно з’єднуватися із суходолом, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. Виходити на кригу і йти по ній безпечніше там, де вже пройшли люди (по їх слідах чи стежках). Якщо хтось виходить на лід першим, необхідно подивитися, чи не просів лід, бо він завжди тонший там, де впадають теплі стічні води промислових підприємств, ростуть кущі чи очерет, де швидка течія та б’ють джерела. Варто остерігатися місць, де крига покрита снігом. Сніг, який покрив лід, діє як ковдра – під снігом крига наростає повільно. Іноді буває так, що по всій водоймі товщина відкритого льоду становить 10 см, а під снігом – усього 3 см.

Затятим рибалкам слід пам’ятати, що взимку ловити рибу поодинці ризиковано. Краще зібрати групу з кількох людей, попередити рідних про свої наміри та на водоймі влаштувати лунки на безпечній відстані одна від одної. Якщо група осіб пересувається по льоду, їм слід іти ланцюгом, інтервал повинен бути не менше 5 м. Рибалці обов’язково треба мати при собі міцну мотузку завдовжки 15-20 метрів із петлею на одному кінці та півкілограмовим вантажем на іншому, два цвяхи або ніж – усе це допоможе вибратися на лід, якщо раптом людина провалиться у воду.

{g}

Верхній одяг не слід застібати щільно, а лямки від рюкзака треба надіти на одне плече: тоді в разі небезпеки в особи буде можливість швидко звільнитися від них. І кожній людині треба пам’ятати, що категорично забороняється вживати до та під час відпочинку на льоду алкогольні напої чи інші наркотичні або психотропні речовини. Якщо треба зігрітися, краще випити з термоса гарячого чаю або кави.

Що робити, якщо ви провалилися в холодну воду:


1) не піддавайтесь паніці, зберігайте самовладання, не кричіть, якщо поруч нікого немає – ви тільки даремно витратите сили, не робіть різких рухів, стабілізуйте подих, уникайте занурення з головою;

2) розкиньте руки в сторони й постарайтеся зачепитися за край льоду, надавши тілу горизонтальне положення по напрямку течії;

3) спробуйте обережно налягти грудьми на край льоду й закинути одну, а потім й іншу ногу на лід;

4) вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте у той бік, звідки ви прийшли, де міцність льоду вже відома, повільно повзіть до берега.

Далі вам необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконайте будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.



У ДСНС України в Закарпатській області

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp