Три дні — 27, 28 і 29 травня у 23-х містах України збиратимуть лампи зі ртуттю, щоб потім правильно утилізувати їх.
Тимчасові пункти збору працюватимуть 27 травня з 13.00 до 21.00 години, 28 і 29 травня — з 11.00 до 19.00.
Здати люмінесцентні джерела світла можна буде у торговельних центрах однієї з мереж гіпермаркетів.
Всесвітня організація охорони здоров’я зараховує ртуть до токсинів, найбільш загрозливих для навколишнього середовища та здоров’я людини.
«Отруєння ртуттю може відбутися не лише під час прямого контакту з її парами в разі розбиття люмінесцентної лампи, а й за умови споживання молока та м’яса корів, яких випасали поблизу полігонів та звалищ, куди хаотично звалюються лампи, а також у багатьох інших випадках, наприклад, через ґрунт, воду», — повідомляють представникипрограми розвитку ООН, глобального екологічного фонду «Трансформація ринку в напрямку енергоефективного освітлення» і благодійного фонду Maxus.
Вони зазначають, що відпрацьовані лампи зі ртуттю підлягають спеціальній утилізації – їх не можна викидати у звичайні контейнери для сміття.
«Лише один грам ртуті у навколишньому середовищі забруднює 200 тисяч кубічних метрів води та 3 млн кубічних метрів повітря. До того ж, ртуть накопичується в корінні рослин і дерев, грибах, водоростях та рибі», — додають організатори кампанії.
«Однак, навіть усвідомлюючи важливість правильної утилізації люмінесцентних ламп, українці нерідко стикаються з проблемами, оскільки нині в державі фактично відсутня система пунктів збору таких ламп від населення», — стверджують фонди.
У пунктах прийому світильників зі ртуттю фахівці обіцяють порадити, як підібрати світлодіодні (LED) лампи та світильники високої енергоефективності, які є екологічно чистими джерелами світла.
Адреса пункту прийому: Ужгород, Вул. Баб’яка, 7/1