Одним із головних культурних осередків нашого краю по праву вважається Закарпатська обласна філармонія, яка в цьому році відзначає 70-ліття. Зараз важко навіть приблизно підрахувати, скільки за цей період тут організували й провели заходів, скільки глядачів побувало на концертах солістів та творчих колективів закладу, скільки чудових артистів долучилося до творення професійного музичного мистецтва Срібної Землі.
Першу концертну установу краю створено в 1946 році з метою популяризації кращих зразків світової музичної культури та задля розвитку професійного виконавського мистецтва на теренах Закарпаття. Практично одразу на її базі розпочали свою творчу діяльність Закарпатський ансамбль пісні і танцю, симфонічний та духовий оркестри, естрадний ансамбль та кілька солістів. У перші роки установа знаходилася на Театральній площі, 4. А в 1947-му Міністерство культури СРСР вирішило розмістити філармонію в приміщенні колишньої синагоги ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі в Ужгороді. За роки Другої світової війни єврейської громади в нашому обласному центрі майже не залишилося, а їхня культова споруда перебувала в занепаді, з потрісканими стінами та підмитим ґрунтовими водами фундаментом. Нова влада розробила план реконструкції будівлі з метою її «пристосування до сучасних потреб». Всю сакральну символіку вилучили, а прозорий мозаїчний купол накрили бляшаним покриттям. Особливо серйозних змін зазнав інтер’єр будівлі: з одноповерхової вона перетворилася на двоповерхову, з вестибюлем, залою, сценою, боковими сходами та вбиральнями. Закарпатська обласна філармонія розташувалася тут у 1957 році, після завершення повної реконструкції. У 1974-му поруч добудували адміністративний корпус, а у Великій залі встановили старий орган відомої чеської фірми «Riger Kloss», привезений із Прибалтики та попередньо відремонтований у Празі.
Нині ця споруда є не лише пам’яткою архітектури, а й головною концертною залою нашого краю. Зведена в 1904 році за проектом архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца, вона неодмінно притягує до себе погляди туристів. У її архітектурному ансамблі поєднано романтичний, візантійський та мавританський стилі. Однак зараз це не стільки культова споруда, як храм мистецтва – з рідкісною акустикою, розкішним інтер’єром, прекрасними музичними інструментами (крім органа, гордістю філармонії є також рояль відомої компанії «Steinway & Sons») та великим творчим колективом, відданим своїй улюбленій справі. Велика концертна зала вміщає 500 осіб. І аншлаги тут – далеко не рідкість.
За свою 70-літню історію Закарпатська обласна філармонія була й залишається рідною домівкою для кращих творчих сил краю. Тут успішно працюють заслужений академічний Закарпатський народний хор, ансамбль солістів «Гармонія», камерно-інструментальний ансамбль «Угорські мелодії», камерний, духовий та симфонічний оркестри. Окрасою філармонії є також її солісти – народна артистка України Етелла Чуприк (фортепіано), заслужений артист України Олександр Садварій (тенор) та Катерина Гажо (орган). Вже десятий рік директором філармонії є Іван Микита – чудовий музикант, добрий менеджер і дбайливий господар. Він опікується великим колективом (близько 250 осіб). Суттєвих якісних змін зазнала концертна діяльність установи з приходом на посаду художнього керівника Володимира Гірника. Власне вся адміністрація та весь артистичний склад філармонії вболівають за кінцевий результат своєї роботи – цікаві нові програми, повні концертні зали, задоволені глядачі.
Із 2008-го в Закарпатській філармонії успішно діє Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики ім. Наталії Висіч, а з 2012-го – Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів». Започаткували й проект «Музика вихідного дня» – недільні концерти для широкого кола глядачів. Великої популярності за короткий час набула «Філармонія туристична». Ця ініціатива надає можливість усім охочим відвідати заклад і в будні, й у вихідні, ознайомитися з історією цієї пам’ятки архітектури, оглянути її прекрасний інтер’єр та послухати величну музику органа.
Історія нашої філармонії, як і творчий шлях кожного її колективу чи соліста, складається з багатьох сторінок – яскравих, неповторних, насичених подіями й незабутніми враженнями. І все ж цей ювілей є святом не лише для артистів, а й для всієї громади краю. Тож запрошуємо всіх шанувальників мистецтва на урочистий вечір із нагоди 70-ліття Закарпатської обласної філармонії, який відбудеться 22 травня о 17.00. Кожен соліст і колектив готують невеличкий музичний подарунок для цієї неординарної події. Вхід вільний. Розділіть це свято разом із кращими музикантами краю!
Підготувала Таїсія ГРИСЬ, газета
"Новини Закарпаття"