Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Журналісти Закарпаття побували на семінарі у Львові

17 жовтня 2016 р., 16:11

Вчилися економити тепло і гроші

У Львові відбувся семінар-тренінг для медіа «Як зберегти тепло в оселі та гроші в кишені». Захід був присвячений питанням енергоефективності та соціального захисту в умовах реформування енергетичного сектору в Україні. Участь у семінари взяли журналісти з чотирьох західних областей України, а саме: Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської та Закарпатської. Семінар--один із серії навчально-просвітницьких заходів для журналістів, який проводиться за сприяння Представництва Світового банку в Україні в рамках надання технічної допомоги за участі «Програми допомоги в управлінні енергетичним сектором» (ESMAP).

Про енергоефективність, як інвестицію в добробут українців розповіла координатор житлових програм Громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко: «Один з методів енергозбереження – це утеплення будинків та встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП). Тут спостерігаються найбільші витрати на рівні житла. Якщо у багатоквартирному будинку нема лічильника і тепла зима, то витрати можуть бути у тричі вищі. Більшість житла побудовано за радянських часів і у той час про енергозбереження ніхто не думав. На початку 2000-их громадяни почали задумуватися про економію тепла, а вже у 2006 в Україні прийняли державні норми і житло стало більш енергоефективним. Витрати стали у тричі менше, ніж у застарілому фонді. Опалення 100грн./міс. у залежності від обсягу використання. Населення не має робити акцент на тарифах. Ціна – встановлюється урядом, споживачі не можуть на це вплинути. Наразі є різні кредитні програми для ОСББ. Якщо мешканці будинку зберуться і вирішать утеплити свій будинок, то вони одразу відчують різницю: платіжки знизяться у двічі за рахунок оновлення, а вартість квартир зросте на 30% та ще й отримають відшкодування від держави.Також один з методів – це встановлення металопластикових вікон. На 16% зменшується витрати енергії і виходить 10-20% економії».

До 1992 року багатоквартирні будинки належали державі, органам місцевого самоврядування. З моменту приватизації багато квартир перестали існувати, як цілісні об’єкти. Власники квартир отримали право власності на спільне майно. Тому, згідно закону, власник житла (тобто всі власники квартир у будинку) несуть відповідальність за стан своєї прибудинкової території. Якщо мешканці багатоквартирного будинку створять ОСББ, то стануть співвласниками і отримають можливість накопичувати кошти на власному рахунку, а колективна стратегія дає можливість економії від 30 до 60%.

Як розповіли експерти на тренінгу, за даними дослідження Національного екологічного центру України «Ставлення населення України до енергозбереження, переважна більшість населення країни не відчуває важливості енергозбереження звичайного населення: 79% вважають, що населення споживає лише незначну частку всіх енергоресурсів, а 87% дотримуються погляду, що в першу чергу слід запроваджувати енергозбереження на підприємствах, а не змушувати заощаджувати звичайне населення. 92% українців стверджують, що їхніх домогосподарствах прийнято економно використовувати енергію і ресурси.

Також жителі України помітно більшу «ініціативу» покладають на місцеві та центральні органи влади у питанні впровадження енергозберігаючих технологій у своїх домогосподарствах:
- 54% українців вважають, що «кожне домогосподарство повинно самостійно ініціювати і запроваджувати енергозберігаючі технології у себе, не чекаючи допомоги від місцевих та центральних органів влади»;
- 87% дотримуються думки, що саме «центральні та місцеві органи влади повинні взяти на себе відповідальність з розробки і впровадження програм енергозбереження в домогосподарствах жителів».

Брак інформації щодо енергозберігаючих технологій мають 39% жителів України, водночас 52% вважають, що у них достатньо інформації. При цьому 49% вважають, що вони, у разі потреби, зможуть легко знайти потрібну їм інформацію, не вважають так – 39%.

Цікаво, що 9 з 10 українців думають, що впровадження енергозберігаючих технологій потребує дуже багато фінансів (90%) і що їхньому домогосподарству не вистачить коштів на їх впровадження (88%). Тому вони пробують інакше економити – починають менше використовувати світлоенергію (85%), газ (81%), воду (70%).

Власники квартир можуть отримати державну підтримку на такі енергоефективні обладнання та матеріали, як:
- радіатори опалення, регулятори температури повітря (у тому числі й автоматичні);

- вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом (окрім однокамерних);

- вузли обліку води (гарячої, холодної), зокрема засоби вимірювальної техніки (прилади обліку, лічильники);

- багатозонний (багатотарифний) лічильник (прилад обліку) електричної енергії.


Щодо субсидій, то будь-яке домогосподарство має право на субсидію, якщо: вартість послуг за соціальними нормативами перевищує визначену за формулою частку доходу (обов'язкова плата). Не призначається субсидія, якщо протягом 12 місяців до звернення здійснено купівлю або оплату послуг на суму вище 50 000 грн. Можливі винятки за рішенням комісії. Субсидія надається за місцем реєстрації та без реєстрації – орендарям на підставі договору оренди та індивідуальним забудовникам. Щоб визначити розмір субсидії потрібно від розміру плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальних нормативів відняти розмір обов’язкової плати.

Соціальна норма житлової і опалюваної площі: 13,65 кв.м на 1 особу + 35,22 на домогосподарство, тобто 1 особа – 48,87 кв.м, 2 особи – 62,52 кв.м, 3 особи – 76,17 кв.м.

Непрацездатним громадянам субсидія може бути призначена на понаднормову площу житла за рішенням комісії.

Якщо людина працездатного віку не працює, не служить в армії, не вчиться, то з 1 травня 2016 року її дохід розраховується у розмірі двох прожиткових мінімумів — 2 900 грн. на місяць.

Нововведення в обчисленні доходів (згідно рішення Уряду від 8 вересня 2016 року):

- не враховуватимуться до доходу:

• вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації;
• суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків (так звані регресні виплати);

- непрацюючим пенсіонерам враховується не дохід за попередній рік, а лише розмір пенсії за попередній місяць.

Про адміністрування процесу надання житлових субсидій: практичний досвід у регіоні проінформував начальник відділу житлових субсидій соціальних виплат та допомог Львівської ОДА Василь Гельбич: «Кожна сім’я може прорахувати свої витрати на місяць. Зазвичай, 15% з доходу витрачається на комунальні виплати. Наприклад, у Львові 48% населення, а це 38000 родин, кожна третя людина отримає допомогу. З жовтня проводиться перерахунок на опалювальний період і буде перерахунок на надані послуги. Останні зміни відбулися 21 вересня цього року – постанова Кабінету міністрів України №848, яка допомогла громадянам. Внесли зміни у постанову №409 і зменшили норми споживання газу з 7 куб/кв.м на 5,5. Минулого періоду населення зекономило, тому відбулися такі зміни. Будь-яка родина, якщо у її складі відбулися зміни, може звернутися з заявою і їм призначать перегляд субсидії».


Не впливають на право отримання субсидії:

- наявність майна (транспортні засоби, дачі, інші будинки, квартири тощо)
- наявність незайнятих працездатних осіб
- наявність заборгованості з оплати ЖКП
- депозити і доходи від них
- купівля валюти
- продаж квартири
- наявність земельної ділянки, паю, корови тощо.

{g}

Довідка:

ESMAP – це глобальний трастовий фонд інформаційної та технічної підтримки, який адмініструється Світовим банком та спів-фінансується 13 донорськими структурами.

В рамках діяльності цієї Програми міжгалузева група експертів Світового банку надає Урядові України підтримку в таких питаннях:

• здобуття енергетичної незалежності;

• вдосконалення адресних програм соціальної допомоги малозабезпеченим шляхом усунення неефективних енергетичних субсидій (на газ і теплопостачання) та запровадження адресних житлових субсидій;

• покращення рівня енергоефективності;

• налагодження суспільного діалогу щодо необхідності проведення тарифної реформи.


Програму ESMAP було створено 1983 року, і відтоді вона зосереджує свою діяльність на посиленні ролі енергоресурсів у сфері економічного розвитку з метою сприяти подоланню бідності, економічному зростанню, поліпшенню умов життя та збереженню навколишнього природного середовища в країнах, що розвиваються, та країнах з перехідною економікою. ESMAP пропонує урядам безкоштовні рекомендації та інші види технічної допомоги.

Світовий банк надає підтримку реформуванню енергосектору України із 1990-х рр. Взагалі, на розвиток виробництва електроенергії, на проекти реабілітації гідроелектростанцій, модернізації систем транспортування, на будівництво нових підстанцій та на підвищення енергоефективності виділено понад 1 мільярд дол. США.

Фото Габріелли Руденко та Дмитра Фесенка

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp