Сьогодні, 27 січня, коли весь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту, скорботні заходи пройшли і в Ужгороді.
Представники єврейської громади міста, заступник голови Закарпатської обласної адміністрації Олександр Петік, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла, Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова та інші прийшли до пам’ятника жертвам Голокосту, встановленому торік біля Закарпатської обласної філармонії за сприяння уряду Угорщини.
Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європи, саме таке число значиться у вироках Нюрнберзького трибуналу. Дата вшанування їхньої пам’яті визначена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН, саме 27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в'язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті – Аушвіц неподалік польського Освенціма.
На сьогоднішньому скорботному зібранні керівник благодійного фонду «Хесед Шпіра» Михайло Галін нагадав, що саме в Аушвіц вивозили і більшість закарпатських євреїв, а відправили загалом із краю 59 ешелонів, це близько ста тисяч людей. Мало кому вдалося вижити.
Поминальну молитву за тими, хто став жертвою Голокосту, за словами Михайла Вольфовича, сьогодні вранці уже прочитали на місці колишнього гетто біля вулиці Минайської в Ужгороді. А до пам’ятника поруч із синагогою, який символізує нанизані зірки Давида, як тисячі людських доль, поклали 6 лампадок на згадку про 6 мільйонів загиблих.
Заступник голови обласної адміністрації Олександр Петік наголосив, що сьогоднішня дата – привід ще раз осмислити те, що призвело до винищення такої кількості невинних людей.
Ужгородський міський голова Богдан Андріїв підкреслив, що маємо зробити все, аби подібних трагедій більше не допустити.
{g}
Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла зазначив, що тих десятків тисяч, які загинули, їхніх ненароджених нащадків не вистачає в сьогоднішньому Ужгороді, на Закарпатті, мільйонів не вистачає у сьогоднішній Європі. Також наголосив, що потрібно створити культуру вшанування пам’яті жертв в Ужгороді, висловив сподівання, що паплюження монументу, вчинене незабаром після його встановлення, більше не повториться, а вандалів знайдуть і покарають.
Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова розповіла про започаткований нещодавно в одному зі словацьких міст безпосередньо в колишньому концентраційному таборі музей пам’яті, куди приходять численні відвідувачі.
Головний рабин Ужгорода та Закарпаття Вільгельм Менахем-Мендель зазначив, що нацисти, котрі вдавалися до звірств, забули Бога, ми ж мусимо не тільки пам’ятати про невинних, а й кожного дня питати себе, що кожен із нас може зробити доброго. Відтак прочитав поминальну молитву.
Присутні поклали квіти та символічні камінці до монументу біля колишньої синагоги, засвітили лампадки.
Прес-служба Ужгородської міської ради