Про запобігання порушенням прав людини йшлося під час зустрічі директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василя Попадинця, Регіонального координатора Уповноваженого ВРУ з прав людини зі зв’язків з громадськістю Олега Григор’єав, поліцейського Омбудсмена Тетяни Трильо та представника Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Закарпатськоі області Діани Швардак.
В. Попадинець зазначив, що «чимало проблемних питань, серед яких і порушення прав людини, зокрема, при затриманні підозрюваних, утриманні в СІЗО, наданні захисту адвокатами тощо можна вирішувати спільно. Задля цього та з метою запобігання порушенню прав людини слід консолідувати спільні зусилля».
Олег Григор’єв відзначив великий позитив у прийнятті змін до «Закону про безоплатну правову допомогу», що значно розширило коло осіб, які мають на неї право, та одночасно наголосив на важливості контролю якості та моніторингу надання безоплатних правових послуг. Регіональний координатор Уповноваженого ВРУ каже, що чимало звернень від затриманих надходять з питань заміни адвоката, порушень прав людини при затриманні, утриманні підозрюваних у СІЗО, несвоєчасності повідомлення правоохоронними органами центрів з надання БВПД щодо затримання особи та ін. Аби унеможливити подібні випадки порушення прав людини, О.Григор’єв запропонував проводити регулярні зустрічі з адвокатами, які надають безоплатну правову допомогу.
Учасники зустрічі розповідали про те, що бувають випадки, коли людину забирають правоохоронці на вулиці, чи з дому, силоміць приводять у відділок, але при цьому не оформляють протокол затримання. У відповідь на закид, що вони неправомірно затримали людину, кажуть, що «запросили на чай»…
Про доцільність проведення ро’зяснювальних лекцій для поліцейських говорила Т.Трельо, зазначивши, що «проблеми при затриманні підозрюваних та несвоєчасному сповіщенні про затримання наразі дійсно є». Готовність до співпраці щодо запобігання порушенню прав людини висловила і Д.Швардак.
Підсумком зустрічі стала домовленість сторін про проведення спільних заходів з інформування про систему БПД, моніторингу якості надання адвокатських послуг, вчасність повідомлення правоохоронними органами про затримання тощо.
Прес-служба Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області