У минулому номері «Тячів» інформував читачів про звернення громадського формування (ГФ) «Кордон» до всіх небайдужих громадян з метою надання допомоги захисникам із Тячівщини, котрі охоронятимуть кордони східного напрямку нашої країни.
Сьогодні ми розповімо про діяльність новоствореного в Тячеві формування. Які першочергові цілі, завдання та наміри ставлять перед собою ініціатори цієї справи і, зрештою, кому належить ідея створення в Тячеві формування з охорони громадського порядку і державного кордону?.. На всі ці та ряд інших питань «Тячеву» дав роз’яснення заступник голови ГФ «Кордон» Володимир Іванович Дуда.
{g}
– Володимире Івановичу, розкажіть про заснування «Кордону» в нашому місті? Що, насампред, спонукало до реалізації цієї справи?– Громадське формування «Кордон» засноване у березні 2014 року. Поштовхом до створення об’єднання такого типу стали два важливі фактори: неспокійні події на сході України та бажання допомогти нашим захисникам, які виконують завдання щодо забезпечення недоторканності кордону й запобігають правопорушенням, пов'язаним із протиправною діяльністю на кордоні, укріпити рубежі Тячівщини.
Як годиться, з часу створення громадське формування набуло юридичного права. Це стало можливим завдяки тісній співпраці ініціаторів цієї справи з фахівцями відділу прикордонної служби «Тячів» Мукачівського прикордонного загону на чолі з начальником О.С.Шевчуком. Тож, за період діяльності «Кордону» розглянуто і вивчено всі юридичні аспекти – права та обов’язки. Усі представники формування мають посвідчення, у своїй діяльності несуть обов’язки відповідно до затвердженого статуту.
– Хто ж ініціював створення формування?
– Ідея спільна. Головним ініціатором її виступив нині очільник об’єднання Михайло Косяк – колишній прикордонник, який основну частину життя прослужив на території нашого району, а саме в Тячеві, який став малою батьківщиною двох його дітей. Завдяки власним організаторським здібностям фахово скеровує роботу формування спільно з прикордонниками в «патрулюванні» та охороні кордонів Тячівщини.
До речі, Михайло Васильович виходець із Криму, уродженець міста Бахчисарай. У зв’язку з чим особливо боляче сприйняв анексію півострова Російською Федерацією. Це людина патріотичних поглядів, що засуджує всілякі сепаратиські настрої на сході України, котрі так чи інакше «підігріває» російська еліта.
– Яка специфіка вашої роботи?
– Наша команда, а це члени громадського формування, вже з середини березня разом із військовослужбовцями відділення прикордонної служби «Тячів» приймають безпосередню участь в охороні державного кордону. За особисті кошти ми придбали військове знаряддя та амуніцію відповідно для несення прикордонної служби. Слід відмітити, що територія відповідальності відділення сягає протяжністю майже в 24 км. Враховуючи те, що паводком знищено заградзабор і сигналізацію, основна частина плану з охорони кордону полягає на людський фактор. Найбільш поширеним видом порушень в даний період виявляється неправильна поведінка місцевих мешканців на кордоні, а саме: дотримання правил перебування у прикордонній смузі при здійсненні сільськогосподарських робіт та вилові риби. При цьому прикордонники з терпінням і порозумінням відносяться до порушників і в разі їх виявлення надають перевагу роз’яснювальній роботі, аніж притягненню до адміністративної відповідальності.
– Володимире Івановичу, скажіть, які сьогодні першочергові завдання для вашого об’єднання?
– Безпосередньою участю в охороні державного кордону ми компенсуємо нестачу особового складу, який задіяний в проведенні антитерористичної операції. Тим самим даємо змогу військовим не відчути на собі значне навантаження. У час посилення антитерористичної операції прикордонний загін, згідно плану ротації, відправляє на східні кордони країни певну кількість військовослужбовців. Для чого був створений спеціальний закарпатський загін, до якого входять службовці з підрозділів розташованих на території нашого району. На превеликий жаль, держава не в змозі забезпечити своїх захисників засобами особистого захисту (бронежилетами, спальними мішками, карематами). Через це наше формування ініціювало збір коштів для закупівлі амуніції солдатам із Тячівщини, котрі від’їжджають на схід.
– Чи знайшов доброчинний задум – допомогти нашим прикордонникам у цей скрутний час – підтримку в громади Тячівщини?
– Це дійсно так. Згідно специфіки несення прикордонної служби військовослужбовець має бути екіпірований специфічним бронежилетом, який не дуже важкий і достатньо міцний, щоб витримати попадання снайперської кулі. Такий бронежилет коштує від 4-ох до 7-ми тисяч гривень. Зрозуміло, це немалі гроші, але якою мірою можна оцінити життя сина, брата чи батька. Багато-хто поставився до надання допомоги з порозумінням. Бо в той час, коли сьогодні хтось мирно працює або відпочиває мужні хлопці виходять на кордон. І повірте мені, не за великі гроші…
Добра справа знайшла реальну підтримку у керівництва міста. На визначені цілі беззаперечно і невідкладно надав фінансову допомогу в сумі дві тисячі гривень міський голова І.І.Ковач. Чимало людей поставилися до цієї справи з розумінням, бо дане питання не дозволяє зволікати з часом. Таким чином, кожен не байдужий громадянин внесе хоч маленьку крихту в захист, не побоюся цього слова, героїв сьогоднішнього дня. Поступово благодійні внески надходять від фізичних осіб - підприємців. Про всі перераховані на рахунок кошти та їх цільове призначення ми прозвітуємо через тиждень. Інформацію можна буде переглянути на офіційному сайті Тячівської міської ради та в місцевій пресі. Маємо велику надію, що при підтримці кожного небайдужого громадянина, зможемо запобігти навалі, підтримуваній в тій чи іншій формі Росією, щодо мирного населення на сході країни.
– До вашого формування входять також і люди компетентні у військовій справі, які несуть службу на державних кордонах України…
– Саме так. У складі «Кордону» працюють троє колишніх прикордонників, лікар, освітянин і юрист, який захищає інтереси об’єднання з різних питань. А головне – всіх об’єднує бажання жити у власній незалежній державі, процвітаючій і мирній Україні.
– Чи можуть бажаючі вступити в ряди «Кордону»? Якщо так, то кому надаєте перевагу?
– «Кордон» – абсолютно відкрите формування, в його ряди можуть вступити патріотично налаштовані люди з активною громадською позицією. У разі небезпеки всі представники формування готові стати на захист кордонів Тячівщини. Для цього ми проходимо спеціалізовані навчання з бойової, юридичної та медичної підготовки. Так, минулого тижня в селі Крива, при підтримці відділу прикордонної служби «Тячів», проведено навчальні збори. На них відпрацьовувались бойові стрільби з різних видів зброї, яку прикордонники використовують під час служби.
Користуючись нагодою, хочеться побажати всім громадянам витримки, надії на краще і оптимістичних сподівань на мирне вирішення проблем, які спіткали український народ.
– Спасибі за розмову.
Нагадаємо реквізити карткового рахунку громадського формування «Кордон»: № 5168 7572 6598 8784 Косяк Михайло Васильович. № рахунку банка 29244825509100 МФО 30 52 99 ЄДПРОУ 14 36 05 70.
Р.S.: За не підтвердженими даними, особами з не зовсім доброю репутацією одночасно відбувається збір коштів на аналогічні потреби. Репутацію, наші повноваження і порядність з даного питання, можуть засвідчити як прикордонники відділення «Тячів», так і очільники міста, району.
ГФ «Кордон»
Розмовляла Людмила Кричфалушій