Протягом п’яти днів, з 24 по 28 квітня, на базі Закарпатської митниці ДФС проходив навчальний курс з протидії контрабандній діяльності з використанням комерційного залізничного транспорту. Проводили навчання працівники компанії «Група 4:20» за сприяння Державного Департаменту США для митників та прикордонників із Закарпатської, Чернівецької, Львівської, Харківської, Одеської та Сумської областей, викладачів Управління спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення ДФС.
Навчальний курс складався з теоретичної, практичної та польової частини. Спочатку фахівці американської компанії розповідали, демонстрували слайди, потім в реальних вагонах, поїздах, цистернах робили закладки наркотиків, зброї, вибухівки, які митникам та прикордонникам доводилось шукати, використовуючи найпростіші технічні засоби. На завершальному етапі слухачі мали можливість застосувати здобуті знання в умовах реальної обстановки здійснення митних процедур на залізничному транспорті.
За час проведення навчання митники та прикордонники дізнались про американський досвід та особливості роботи на залізничних терміналах. Іноземні інструктори розповіли про безпеку службовців, що працюють з залізничним транспортом, зокрема наголосили на таких важливих складових, як обов’язкове знання залізничних терміналів та приміщень, документації та дотримання особистої безпеки. Крім того, учасники курсу дізнались як здійснюється опитування та стандартні перевірки осіб. Зокрема, було наголошено на «мову тіла» при здійсненні перевірки громадян.
Після того, як учасники навчання вивчили теоретичну складову методів приховування на залізниці, зокрема приховування у пасажирських вагонах, у вантажних вагонах, у контейнерах та платформах, відбулись практичні заняття з використанням технік проведення стандартних перевірок осіб та відпрацювання процедури пошуку.
Учасники навчання ділились на три команди і по черзі, протягом 40 хвилин, здійснювали огляди. Найкращих результатів досягали ті команди, які чітко координували свої дії, проводили прискіпливий огляд, і не боялись забруднитись.
– Ви повинні дуже швидко проводити огляд, у вас є обмеження в часі, водночас ви не повинні нічого пошкодити. Якщо ви щось поламаєте, із вашої команди буде знято бал, а команда, яка полагодить те, що ви пошкодите, отримає додатковий, – зазначали американські інструктори перед проведенням практичних випробувань.
Після того, як всі команди завершували пошук прихованих контрабандних товарів, інструктори аналізували практичну роботу курсантів, вказували на помилки та плюси тої чи іншої команди під час практичного заняття.
{g}
Дуже цікавою і пізнавальною була частина курсу під назвою: «Зброя масового ураження». У цій частині лектори доступно розповіли про таку зброю та поінформували в який спосіб здійснювати попередження можливих цілей для терористичних атак в умовах залізничного терміналу.
Відтак учасники курсу побачили і дізнались як у США проводяться затримання підозрілих осіб та які застосовуються методи проведення опитування в рамках розслідування.
Слухачі також мали змогу поспілкуватись із своїми іноземними колегами, поділитись досвідом, розглянути реальні інциденти, які мали місце на залізничних терміналах, а також дізнатись про американський досвід та план реагування на можливі виклики.
Як підсумок навчального курсу, митники та прикордонники, які працюють в пунктах пропуску залізничного сполучення, отримали важливі знання та напрацювали навички з розпізнавання індикаторів того, що локомотиви або залізничні вагони можуть використовуватися для переміщення контрабанди. Всі слухачі навчання склали іспит та отримали відповідні сертифікати.
ДФС у Закарпатській області