Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

"Свіжі" принципи бюджетного планування

20 липня 2017 р., 14:08

Чого чекати у 2018-2020 роках

У червні Міністерство фінансів України офіційно представило текст Бюджетної резолюції на 2018-2020 роки. Документ запускає в роботу середньострокове бюджетне планування, з чим останні роки українська фінансова система не мала справ.

Документ під назвою "Основні напрямки бюджетної політики на 2018-2020 роки" – це стратегічний документ, який визначає спрямування державних фінансів на пріоритетні реформи. І цим самим буде закладено план розвитку економіки країни на перспективу і створена основа для проведення системних глибоких реформ.

Нова Бюджетна резолюція передбачає посилення підходу у бюджетному плануванні "згори донизу". Тобто, оцінку загального ресурсу та розподіл по пріоритетних сферах політики з урахуванням необхідних змін, пояснюють у Мінфіні. Крім цього, серед новацій документу – загальні межі видатків та найвищі межі видатків для головних розпорядників бюджетних коштів на кожен рік середньострокового періоду. Також бюджетна резолюція дозволяє на більш ранній стадії залучити парламент до бюджетного планування, а отже – якість документу буде кращою, вдасться уникнути невиважених рішень в останній момент, коли, як ми знаємо, його "дописують на коліні".

Бюджетна резолюція враховує стратегічні завдання, визначені Урядом до 2020 року. Це податкова і боргова політика, реалізація реформи охорони здоров'я, пенсійної і земельної реформи, забезпечення розвитку агропромислового комплексу, стабільне фінансування дорожнього господарства, забезпечення підтримки оборони і безпеки, децентралізація та подальше підвищення соціальних стандартів.


Основні цифри в документі

В чому важливість документуВін передбачає перехід від однорічної до трирічної перспективи бюджетного планування. Це не просто технічна зміна у формуванні бюджету шляхом додавання у розрахунках ще двох бюджетних періодів – це системна зміна бюджетної політики, яка має забезпечити стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та ефективний розподіл ресурсів.

Що це дає?Послідовну та передбачувану бюджетну політику, яка дозволить забезпечити фінансову стабільність. Крім того – прогнозованість та ефективність бюджетних видатків, спрямованих на підвищення якості державних послуг.

Посилиться бюджетна дисципліна, будуть встановлені чіткі правила гри, яких будуть дотримуватись всі учасники бюджетного процесу.

Середньострокове бюджетне планування – це також контроль та ефективне управління державним боргом. Ще – це можливість забезпечення необхідних видатків для реалізації Середньострокового плану дій Уряду до 2020 року.


Такі цифри мінімальної зарплати прописані у документі

Наступні крокиПроект Бюджетної резолюції буде направлений на розгляд Верховної Ради. У Мінфіні очікують "на конструктивний і якісний діалог з парламентом".

Далі на основі ухваленої Бюджетної резолюції буде розроблено проект держбюджету.

Рекомендую усім, хто реально цікавиться реформами та державною політикою, уважно прочитати увесь документ – це не формальний папірець, а реальні плани щодо бюджетної політики держави. Якщо парламент проведе повноцінне обговорення резолюції та проголосує за неї – саме закладені в ній цифри стануть основою для бюджету держави на три роки вперед,
– прокоментував публікацію документу економіст Павло Кухта.

Що є, зокрема, у документі:

- Плани щодо програми МВФ та боргової політики, зокрема, подолання проблеми "боргового піку" 2018-2019 років (друга половина "Загальної частини");
- детальний опис макроекономічного прогнозу, закладеного в основу бюджетної резолюції;
- плани щодо податкової політики на 2018-2020 роки;
- плани щодо управління дефіцитом бюджету та очікувані розміри державного боргу;
- ключові для бюджетної політики показники мінімальної заробітної платні, посадового окладу першого тарифного розряду ЄТС та прожиткового мінімуму в трирічній перспективі;
- плани щодо запровадження системи управління фіскальними ризиками;
- основні параметри бюджету та стелі для головних розпорядників коштів – в трирічному розрізі, з агрегацією окремо видатків сектору безпеки та оборони та інвестиційних видатків.


Цифри прожиткового мінімуму, обраховані у резолюції

Позитиви і зауваження щодо Бюджетної резолюції в ефірі одного з українських каналів озвучили експерти.

Експерт з фінансів та економіки Андрій Блінов: "Українцям, як і уряду, бюджетна резолюція дає розуміння того, куди буде рухатись держава. Було дуже жаданим те, щоб з'явилася бюджетна резолюція саме на три роки. Цим документом держава пояснює, яким чином вона прогнозує зростання економіки, зміну соціальних стандартів.
Єдине – на жаль, показники витрат на оборону, освіту, медицину тощо, зафіксовані у мільярдах гривень, в абсолютних показниках, а не у відсотках від ВВП чи бюджету, що було б чесніше".

Політолог Володимир Фесенко: "Це добре для системи управління і для країни в цілому. Це крок вперед. Але це не є чимось новим, це не примха Гройсмана чи ще когось. Це цілком закономірний крок і вимога бюджетного кодексу. Але з документом треба працювати, щоб він спрацював як ефективний інструмент державного менеджменту. Щодо трирічного планування, то є такий важливий момент, як державні програми, наприклад – будівництва доріг. І бюджетна резолюція дає можливість якраз побачити, скільки грошей на це виділяється".

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp