Щороку в Ужгороді відкриваються кілька нових місцин з ідеєю, продуманою концепцією і цікавим меню. Це літо подарувало місту чотири неординарні кафе, які вирізняються, є душевними і креативними. Ми туди ходили, їли, пили, натхнення вловили, а зараз розкажемо вам, де класно, смачно й по-новому тусуватися в Ужгороді.
Ведичний простір «Жива»Їжа — це філософія і здоров’я. Надто важливо готувати страви усвідомлено, з настроєм і любов’ю. Як написано у спільноті «Жива» у Facebook: «Цe нeпростий заклад харчування чи кафeшка. Цe місцe, куди люди ходять нe на роботу, дe готують нe просто їжу. Цe місцe, в якому всі вчаться любити один одного, служити один одному і вірять у добро і щирість. Наша команда щодня приходить у «Живу», аби дати змогу іншим приймати натуральну, свіжу, корисну їжу, приготовану з любов’ю до всього живого».
Вегетаріанське кафе розташувалося у центрі Ужгорода біля філармонії. Тут багато квітів, дерев’яних фактур і грає ледь чутна фонова мелодія. Заклад має дві зали: в основній гості сидять на підлозі за мініатюрними столиками, а в маленькій є два класичні столи на дві компанії з чотирьох людей.
Найпопулярнішим у меню є саме комплексний обід — великий і поживний. І він направду комплексний, бо складається з супу, овочевої білкової страви, гарніру, салату, хліба, десерту й напою. Жива є ведичним простором, тож і готують тут за аюрведичними принципами, коли їжа є збалансованою і містить у собі всі смаки: гіркий, терпкий, солоний, гострий, кислий, солодкий. Також тут підбирають рецепти за сезоном, адже кожна пора року має свої найкорисніші продукти.
Після комплексного обіду в «Живі» ви почуватиметеся легко й бадьоро. Щодня тут пропонують один варіант комплексного обіду (50 гривень). Перша страва — це борщ, окрошка, суп «Дал», овочевий, зелений із паніром (індійський сир), сирний, підбивна квасоля. Друга страва — це плов із паніром та сухофруктами, рис червоний з рагу з кабачків та цвітної капусти, булгур із кунжутом і фалафелем із сочевиці, запечена картопля із тушкованими овочами, рис «басматі» з овочевим рагу або лечо, гречка з овочами. Щодо салатів, то це можуть бути огірковий із руколою, з різних видів капусти, морквяний та інші. Завжди у тарілці ви знайдете чатні (традиційна індійська спеція з фруктів, овочів та спецій), яке додає інтриги другій страві. Чатні теж різноманітні — абрикосове, томатне, грушеве, яблучне та інші.
Хліб у «Живі» — це окрема історія, він дуже смачний і бездріжджовий. Це всілякі булочки з висівками, льоном та іншими зерновими. Обід у «Живі» не уявити без десерту, тим паче, він натуральний, у міру і солодкий і легкий. Ведичні тістечка — це морквяний пиріг, кокосові кульки, кекс «Пряник», шоколадний пиріг, пряниковий пиріг із шоколадом, білий бісквіт із насінням, шоколадний пиріг із кунжутом. Ну, і напої вас здивують — вони теплі, але освіжають. Це і напій із м’яти та бодяну, і м’ятно-апельсиновий, і холодний чай, трав’яний чай, напій із апельсину та спецій.
Щодня меню на обід є різним, їжа завжди найсвіжіша і готується відповідно до ведичної філософії (про яку варто прочитати в Інтернеті). На великій дошці за бар-стійкою розписане все меню, а з маленького холодильничка спокушають різноманітні домашні солодощі. Скуштуйте чизкейки, мілкшейки, смузі і навіть лінійку фастфуду в інтерпретації «Живи». Бо ж так незвично і здорово! І пряно, і по-новому! До речі, зі спеціями тут справжня магія і прянощі створюють неймовірну цілісну смакову композицію. Композицію для душі.
«Duffort». Espresso bar
А зараз уявіть себе у милому дворику, де затінок, гамаки і хороше капучино. Ось у затишному дворику на Льва Толстого постала кав’ярня «Duffort» зі стильним лаконічним дизайном, різнокольоровими стільцями і гамаками. Тут контрастують старі будівлі з демократичною терасою, яка ввечері має індивідуальну підсвітку. Загалом у кафе багато простору, а за столиками найчастіше кавує творча молодь. Усередині також свіжо та мінімалістично, диванчики з подушками, квіти у горщиках і чудернацькі лампочки.
Головна смачна родзинка — власне кава. Вона свіжого обсмажування, свіжозмелена, а бариста і власники вам розкажуть про каву більше, ніж на рівні «арабіка і робуста». Неодмінно вирушайте сюди на грамотно зварену каву — чи то класичний еспресо з апетитною коричневою «кремою», чи правильний капучино з густою шапочкою. Зробіть ковток і ви відчуєте, що кава справді дуже добра. І обов’язково поспілкуйтеся з колективом про тонкощі кави — буде цікаво.
Вибір у новій кав’ярні невеличкий — кава і напої з кавою, чай, какао, три види лимонаду (цитрусовий, гранатовий, імбирно-апельсиновий), мохіто, а також морозиво і чизкейк. А ось любителі кави альтернативного заварювання уже пишуть у Facebook, що чекають і такої кави. Наразі на бар-стійці уже є чайнички для альтернативної кави. Може, це знак?
Щодо цін, то вони десь молодіжні. За два чизкейки і два капучино ви заплатите у межах 70 гривень.
Завітайте у новий еспресо-бар, тут сховаєтеся від спеки й метушні, зробите гарний кадр для Instagram і скуштуєте смачнюче капучино.
Тайська кухня від «Nitai Family»Відкрита локація у центрі Ужгорода, трояндовий лимонад, аромати спецій і тайська їжа, яку готують на ваших очах. На вулиці Волошина відкрилося кафе під відкритим небом «Nitai Family». Справді літній варіант, адже заклад дуже світлий, тут тенти замість стелі, переважають білі кольори, на білій цеглі намальовані символічні орнаменти, а повітря наповнюють приємні нотки прянощів.
Шанувальники тайської і власне вегетаріанської чи веганської кухні очікували на відкриття, тим паче засновники «Nitai Family» популярні на фестивалях в Ужгороді. Тут готують тільки вегетаріанські чи веганські страви, але ситно і порції щедрі.
Топ-страви у тайському закладі — дві локшини — власне тайська «Пад Тай» і в індійській варіації «Масала» (ціна за порцію — 50 гривень). «Пад Тай» готується з рисової локшини, овочів, дробленого арахісу і спеціального соусу. Виходить гостро! «Масала» вирізняється індійськими прянощами. Тайська їжа унікальна і тому, бо гостра, але вам завжди приготують на ваш смак. Куховарять тут двоє чоловіків, а двоє дівчат порадять з вибором і запропонують джерельної води або лимонади (лавандовий чи трояндовий на основі натуральних сиропів).
А ось приготування локшини є видовищем! Традиційні страви тайської кухні тут готують на спеціальній пательні «Wok» за автентичною технологією «Stir-Fry». Окрім локшини скуштуйте тайських супу, рису, смузі й навіть десертів у відповідному стилі.
«Nitai Family» дарує нові смаки місту й показує нову концепцію. Неодмінно завітайте!
Парк культур «ФМК»Закинутий завод, затінок, сет від dj чи фільм під відкритим небом і коктейль «Cuba Libre». Як вам? Парк сучасних культур «ФМК» постав на території фанерно-меблевого комбінату на вулиці Шумній. Демократичне альтернативне молодіжне місце, де влаштовують чемпіонати у пінг-понг, інтелектуально-розважальне шоу «Mad head», вечір відкритого мікрофона, маленькі святкування, вечірки й нічні кінопокази. «ФМК» — це кілька столиків у затінку дерев, символічні декорації і бар-стійка, за якою роблять чотири види бургерів і чотири види алкогольних коктейлів.
Нова територія відкривається щодня о 18.00, грає фонова музичка, відбуваються всілякі активності, сходяться постійні шанувальники, з сутінками запалюються лампи на деревах, коктейлі ллються активніше, а десь у повітрі, мабуть, виникають нові ідеї.
Так, бо «ФМК» приваблює програмою, тут завжди рух і щось цікаве. Це не так кафе, як простір творчості та якісного відпочинку в хорошій компанії. «ФМК» — це альтернатива і синтез різних видів сучасного мистецтва. Тут збираються креативні підприємці, художники, ді-джеї, ведучі й разом створюють новий парк культур. «ФМК» є локацією літа, він залежить від погоди, але віриться, що цей проект виллється у щось постійне і масштабніше.
P. S. Із літом в Ужгород прийшли заклади нового формату, які стали простором для творчості. Беріть лептопи, тікайте з душних офісів на кілька годин, зустрічайтеся з однодумцями у гарних місцях. Бо там і думається інакше, і натхнення більше, і свій приємний мікроклімат поза рутиною буднів і неймовірної спеки.
Евеліна Гурницька,
Про Зак
фото автора